Podhale Region

Czwartek, 27 lipiec 2017

Ostatnia aktualizacjaŚr, 26 Lip 2017 10pm

Jesteś tutaj: Home Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji – duża porcja wiedzy i spotkanie z historią
Za nami drugi etap Euroregion Tatry Tour

Za nami drugi etap Euroregion Tatry Tour

KOLARSTWO. 23 lipca w Liptowskim Mikulaszu odbył się drugi etap wspólnego po...

Wiatr dał się we znaki

Wiatr dał się we znaki

ŻEGLARSTWO. 22 lipca  na Jeziorze Czorsztyńskim rozegrały się II Otwarte ...

Rabiańska gmina modernizuje drogi

Rabiańska gmina modernizuje drogi

GMINA RABA WYŻNA. Inwestycje na drogach całej gminy prowadzone są z wielkim rozm...

Wojewoda daje na termoizolację dla Podhala

Wojewoda daje na termoizolację dla Podhala

PODHALE. Kolejnych 11 budynków na Podhalu przejdzie gruntowną termomodernizację ...

Rabka-Zdrój i Szczawnica z dotacjami od wojewody

Rabka-Zdrój i Szczawnica z dotacjami od wojewody

POWIAT NOWOTARSKI. Blisko 7 milionów złotych otrzyma w tym roku osiem gmin uzdro...

Zegary, zabawki, okulary i modne ubrania w kultowych Gorcach

Zegary, zabawki, okulary i modne ubrania w kultowych Gorcach

Tekst promocyjny. NOWY TARG. W rynku w kultowym Domu Handlowym „Gorce” jest mnós...

Reklama

Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji – duża porcja wiedzy i spotkanie z historią

venkwp17

NOWY TARG – KRAKÓW. Duży ładunek wiedzy i sporo wrażeń przyniosła kadetom z klas I policyjnej oraz II wojskowo- pożarniczo-policyjnej Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Dla ponad 40-osobowej grupy młodzieży, były to nowe i interesujące doświadczenia.

W auli siedziby małopolskiej KWP, gdzie organizowane są odprawy wydziału prezydialnego, młodzież poznawała historię polskiej policji, formowanej na wzór i z pomocą Scotland Yardu od I wojny światowej do 1945 roku. Do policyjnych struktur z okresu międzywojennego i lat II wojny światowej, porównywana była też dzisiejsza policja. Kadeci poznawali stopnie i procedurę ich nadawania, a poznając szerzej historię policji, utwierdzali się w szacunku do munduru. Funkcjonariusze KWP przybliżali im także aktualne zasady rekrutacji w szeregi tej mundurowej służby.

Policjant „drogówki”, z którym także mieli spotkanie, opowiadał im o zmniejszającej się wypadkowości w Polsce, mimo zwiększania się liczby pojazdów i wzmożonego ruchu. Wyjaśniał również znaczenie sygnałów stosowanych w ręcznym kierowaniu ruchem, prezentując wszystkie gesty, na które powinni reagować zmotoryzowani i piesi. Osobnym tematem związanym z funkcjonowaniem wydziału drogowego, były przestępstwa i wykroczenia drogowe, zwłaszcza te z udziałem ludzi będących pod wpływem alkoholu. Młodzież mogła się naocznie przekonać, jak wygląda świat przez alkogogle i poznać obsługę alkotestera.

Inny charakter miała prelekcja policjantki KWP pracującej z nieletnimi. Podczas tego spotkania kadeci dowiedzieli się, jakie są progi wiekowe karalności w polskim systemie penitencjarnym, zapamiętując, że kodeksowe kary grożą młodocianym już od 17. roku życia, a za morderstwo czy napad mogą odpowiadać karnie już 15-latkowie. Mowa była też o ucieczkach z domu, rodzinach zastępczych i ośrodkach wychowawczych, gdzie przebywają młodociani do 21. roku życia.

Ponieważ szkoła od czterech lat posiada certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – mowa była też o programach, które prowadzi policja i o zintegrowanej polityce bezpieczeństwa.

Finałem wizyty było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem znajdującym się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji. Młodzież uczciła w ten sposób pamięć przedwojennych policjantów, internowanych i zamordowanych w Twerze i Ostaszkowie.

Z wizytą w Komendzie Wojewódzkiej Policji

Fot. z archiwum Szkoły

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama