Podhale Region

Wtorek, 17 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu Kadeci w II edycji historycznego konkursu
Orawskie lato pełne atrakcji

Orawskie lato pełne atrakcji

GMINA JABŁONKA. Festyn „Wyszechradzka Watra” zdominował sobotnie popołudnie i wi...

Pierwsze  sparingi   czwartoligowców

Pierwsze sparingi czwartoligowców

PIŁKA NOŻNA. Pierwsze mecze sparingowe mają za sobą czwartoligowe zespoły Luba...

Podhalańskie inwestycje – zasilone z Regionalnego Programu Operacyjnego

Podhalańskie inwestycje – zasilone z Regionalnego Programu Operacyjnego

POWIAT NOWOTARSKI. Pojawienie się marszałka Stanisława Sorysa na Podhalu nie bez...

W  Podhalu następcą Niedźwiedzia został Mrózek

W Podhalu następcą Niedźwiedzia został Mrózek

PIŁKA NOŻNA. Dobiegły końca poszukiwania pierwszego trenera piłkarzy Podhala N...

Fatalna pierwsza połowa

Fatalna pierwsza połowa

PIŁKA NOŻNA. Wysokiej porażki w swoim trzecim spotkaniu sparingowym doznali pi...

Lato Orawskie z wystawą o Orawie w 100 lat od Odzyskania Niepodległości

Lato Orawskie z wystawą o Orawie w 100 lat od Odzyskania Niepodległości

GMINA JABŁONKA. Drugi dzień wydarzenia pod wspólną nazwą Orawskie lato upłynął p...

Reklama

Kadeci w II edycji historycznego konkursu

IPNstycz181
IPNstycz182
IPNstycz183
IPNstycz184
IPNstycz185

NOWY TARG - KRAKÓW. Na fali sukcesu w ubiegłorocznej, I edycji ogólnopolskiego Konkursu „Policjanci w służbie historii” – tego roku kadeci z klas mundurowych Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego postanowili również podjąć się zadań związanych z przybliżeniem bohaterskich sylwetek i losów policjantów z okresu II Rzeczypospolitej oraz lat II wojny w obszarze Generalnej Guberni. Pomogą im w tym warsztaty odbyte właśnie w krakowskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej.

IPN - wespół z Komendą Główną Policji – jest bowiem organizatorem tych konkursowych zmagań cieszących się coraz większą popularnością wśród młodzieży.

W ubiegłorocznej edycji trzy pierwszoklasistki z Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta – znalazłszy się w gronie laureatów – odbyły w październiku bardzo interesującą wycieczkę po miejscach polskiej martyrologii na Białorusi i Ukrainie. Teraz w ich ślady idzie siedmioro uczniów klas I i II.

Podzieleni na trzy grupy kadeci zajmą się postaciami:

- posterunkowego Stanisława Ignatowicza, który – pełniąc służbę we Lwowie – walczył jako obrońca tego miasta przed wojskami niemieckimi, następnie sowieckimi, dostał się do sowieckiej niewoli, przeszedł przez obóz w Ostaszkowie, a zamordowany strzałem w tym głowy w Kalininie, wraz z innymi ofiarami zbrodni, wrzucony został do grobowego dołu w Miednoje,

- posterunkowego Franciszka Ciulemby – podczas II wojny komendanta posterunku policji w Gdowie. Aresztowany przez Gestapo przeszedł on przez krakowskie więzienie Montelupich, obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i Gross Rosen,

- kpt. Józefa Wraubka, podczas II wojny komendanta Policji Państwowej w Nowym Targu, zaangażowanego w działalność konspiracyjną i wywiadowczą. Aresztowany przez Gestapo, trafił on do obozu w Oświęcimiu, który udało mu się przeżyć.

Informacje o tych bohaterach kadeci czerpią od członków Stowarzyszenia Rodzina Policyjna ’39, z którymi wcześniej nawiązali kontakt, a teraz odwiedzają ich, zbierając wspomnienia o dziadkach i ojcach, pozyskując zdjęcia i dokumenty. Cennych informacji udzielił im też pochodzący z okolic Nowego Targu nadkom. Krzysztof Musielak - dyrektor Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji.

Regulamin historycznego konkursu termin złożenia prac wyznacza na 7 maja. Rozstrzygnięcie nastąpi 15 czerwca. Opracowanie każdej sylwetki składać się ma z trzech elementów:

- opisu postaci (w tym z przygotowania własnej produkcji filmowej nie dłuższej niż 3-minutowa, w formie wywiadu z potomkami lub autorskiej prezentacji),

- opisu miejsca pamięci związanego z wybraną postacią
-

przeprowadzenia w innych szkołach żywej lekcji historii poświęconej wybranemu bohaterowi.

Ocenie konkursowego jury będzie podlegał każdy z tych elementów. Żywe lekcje mają się odbyć w szkołach jeszcze przed feriami małopolskimi.

Warsztaty dla uczestników konkursu, zorganizowane pod hasłem „Przystanek Historia” w krakowskiej siedzibie IPN, pozwoliły młodzieży poznać bliżej okoliczności powstania i dzieje Policji Państwowej w latach II RP i II wojny. Zafascynowała młodzież część warsztatów, w której policjanci z grup rekonstrukcyjnych prezentowali elementy umundurowania, wyposażenia, uzbrojenia; tłumaczyli też, skąd wzięła swoją nazwę „granatowa policja”. Zgromadzone przez rekonstruktorów eksponaty, repliki i zdjęcia wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży, która – wszedłszy w komitywę z ich posiadaczami, wypożyczyła na użytek planowanych żywych lekcji historii mundury i elementy ekwipunku. Wykorzystane na nich będą także gotowe już filmiki.

Fot. z archiwum Szkoły

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting
Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama