Podhale Region

Wtorek, 13 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 12 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu Patronat Akademii Sztuki Wojennej – z perspektywą wojskowej kariery
W nagrodę zagrają z Borussią, Bayernem i Juventusem

W nagrodę zagrają z Borussią, Bayernem i Juventusem

PIŁKA NOŻNA. Kolejny sukces zapisali na swoim koncie młodzi adepci futbolu z K...

Rywal bez szans

Rywal bez szans

TENIS STOŁOWY. Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczą w rozgrywkach II ligi reprez...

Nowotarskie przedszkolaki dla Niepodległej

Nowotarskie przedszkolaki dla Niepodległej

NOWY TARG. 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości była uczczona nie...

Czy chcemy Polski wiernej chrześcijańskim korzeniom

Czy chcemy Polski wiernej chrześcijańskim korzeniom

ZAKOPANE. Uroczyście świętowano 100 rocznicę odzyskania niepodległości w stolicy...

Duch roku 1918, Marszałek z wizytą i wolność ponad podziałami

Duch roku 1918, Marszałek z wizytą i wolność ponad podziałami

NOWY TARG. Wyjątkowo pokaźna, godna stulecia Niepodległości banderia konna popro...

Nie zmarnujmy naszego ogromnego dziedzictwa

Nie zmarnujmy naszego ogromnego dziedzictwa

NOWY TARG. Obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości w stolicy Podhala rozp...

Reklama

Patronat Akademii Sztuki Wojennej – z perspektywą wojskowej kariery

pkaw181
pkaw182
pkaw183
pkaw184

NOWY TARG. Prywatne Liceum mundurowe w Szkołach im. prof. Venuleta kilka razy w roku podejmuje gościa z Warszawy. Wizyta przedstawiciela Akademii Sztuki Wojennej to jeden z efektów, zadekretowanego stosowną umową patronatu tej placówki nad nowotarską Szkołą. Spotkania wysokich rangą zawodowych wojskowych z kadetami to okazja, by przedstawić młodzieży zasady rekrutacji do wyższych uczelni wojskowych i zarysować perspektywę wojskowej kariery.

Reprezentant wydziału wojskowego ASzW, płk dr hab. inż. Waldemar Kawka – serdecznie witany przez dyrekcję Szkoły i samą młodzież - kadetom przedstawiał swoją ścieżkę kariery, wspominając na tradycje rodzinne, ale i fakt, że sam kiedyś... bronił się przed wojskiem. Przekonywał on swoich młodych słuchaczy, że wojsko, to powołanie, a gdy rozpozna się je w pewnym momencie życia – mundur wcale nie ciąży.

Za pomocą prezentacji multimedialnej pułkownik pokazywał drogę do statusu zawodowego wojskowego w Polsce. Dla absolwentów klas mundurowych ze zdaną maturą, kandydowanie do wyższej szkoły wojskowej jest naturalną konsekwencją wybranego wcześniej profilu kształcenia. Ich droga do munduru i wojskowej kariery może być szybsza i prostsza niż w przypadku absolwentów cywilnych szkół. Co nie znaczy, że i oni nie mogą zostać studentami wojskowych uczelni. Dlatego gość z Warszawy omawiał zasady i warunki rekrutacji obowiązujące jednych i drugich, wymagane dokumenty i badania, egzaminy i testy sprawnościowe. Najwyższe wymagania, jeśli chodzi o warunki fizyczne i zdrowotne, stawiają oczywiście kandydatom Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i słynna jako „szkoła orląt”, czyli Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

Ponieważ pułkownika słuchały również kadetki, nie omieszkał zaznaczyć, że kobiety w randze generała mają już: Bundeswehra i armia Stanów Zjednoczonych, natomiast polskie wojsko dopiero czeka na swoją panią generał.

Wiedząc, że w PLO nauczycielem angielskiego jest native speaker, przedstawiciel ASzW zaznaczył, jak ważny jest poziom angielskiego przy egzaminach wstępnych i jak mile widziana znajomość także innych języków. Ucieszył go również nacisk kładziony na wychowanie fizyczne i ćwiczenia sprawnościowe kadetów.

Takie informacje i zachęty (również w postaci wysokiego żołdu już na studiach) niewątpliwie podziałały na wyobraźnię licealistów. A młodzież mogła się czuć zaszczycona przybyciem gościa ze szlifami pułkownika.

Fot. z archiwum Szkoły

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting

Ogłoszenia drobne

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama