Podhale Region

Wtorek, 22 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 26 Maj 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu Patronat Akademii Sztuki Wojennej – z perspektywą wojskowej kariery
75. TOUR DE POLOGNE – NARODOWY WYŚCIG NIEPODLEGŁOŚCI OFICJALNIE ZAPREZENTOWANY

75. TOUR DE POLOGNE – NARODOWY WYŚCIG NIEPODLEGŁOŚCI OFICJALNIE ZAPREZENTOWANY

KOLARSTWO. W przepięknej scenerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odb...

Nic na siłę

Nic na siłę

HOKEJ. – Nie widzę zainteresowania moją osobą, więc chyba czas najwyższy dać s...

Świetne występy podhalańskich akrobatów

Świetne występy podhalańskich akrobatów

SPORTY EKSTREMALE. Siedem medali w tym cztery złote przywieźli z Międzynarodow...

Pierwsze owoce trzyletniej pracy

Pierwsze owoce trzyletniej pracy

SIATKÓWKA. Historyczny sukces zapisały na swoim koncie młodziutkie siatkarki K...

Gwałciciel – w tymczasowym areszcie

Gwałciciel – w tymczasowym areszcie

GMINA CZORSZTYN. Policjanci z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem 13. ...

Piłka nożna V liga. Wstyd

Piłka nożna V liga. Wstyd

PIŁKA NOŻNA.  W niedzielnych meczach 26 kolejki rozgrywek ligi okręgowej ...

Reklama

Patronat Akademii Sztuki Wojennej – z perspektywą wojskowej kariery

pkaw181
pkaw182
pkaw183
pkaw184

NOWY TARG. Prywatne Liceum mundurowe w Szkołach im. prof. Venuleta kilka razy w roku podejmuje gościa z Warszawy. Wizyta przedstawiciela Akademii Sztuki Wojennej to jeden z efektów, zadekretowanego stosowną umową patronatu tej placówki nad nowotarską Szkołą. Spotkania wysokich rangą zawodowych wojskowych z kadetami to okazja, by przedstawić młodzieży zasady rekrutacji do wyższych uczelni wojskowych i zarysować perspektywę wojskowej kariery.

Reprezentant wydziału wojskowego ASzW, płk dr hab. inż. Waldemar Kawka – serdecznie witany przez dyrekcję Szkoły i samą młodzież - kadetom przedstawiał swoją ścieżkę kariery, wspominając na tradycje rodzinne, ale i fakt, że sam kiedyś... bronił się przed wojskiem. Przekonywał on swoich młodych słuchaczy, że wojsko, to powołanie, a gdy rozpozna się je w pewnym momencie życia – mundur wcale nie ciąży.

Za pomocą prezentacji multimedialnej pułkownik pokazywał drogę do statusu zawodowego wojskowego w Polsce. Dla absolwentów klas mundurowych ze zdaną maturą, kandydowanie do wyższej szkoły wojskowej jest naturalną konsekwencją wybranego wcześniej profilu kształcenia. Ich droga do munduru i wojskowej kariery może być szybsza i prostsza niż w przypadku absolwentów cywilnych szkół. Co nie znaczy, że i oni nie mogą zostać studentami wojskowych uczelni. Dlatego gość z Warszawy omawiał zasady i warunki rekrutacji obowiązujące jednych i drugich, wymagane dokumenty i badania, egzaminy i testy sprawnościowe. Najwyższe wymagania, jeśli chodzi o warunki fizyczne i zdrowotne, stawiają oczywiście kandydatom Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i słynna jako „szkoła orląt”, czyli Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

Ponieważ pułkownika słuchały również kadetki, nie omieszkał zaznaczyć, że kobiety w randze generała mają już: Bundeswehra i armia Stanów Zjednoczonych, natomiast polskie wojsko dopiero czeka na swoją panią generał.

Wiedząc, że w PLO nauczycielem angielskiego jest native speaker, przedstawiciel ASzW zaznaczył, jak ważny jest poziom angielskiego przy egzaminach wstępnych i jak mile widziana znajomość także innych języków. Ucieszył go również nacisk kładziony na wychowanie fizyczne i ćwiczenia sprawnościowe kadetów.

Takie informacje i zachęty (również w postaci wysokiego żołdu już na studiach) niewątpliwie podziałały na wyobraźnię licealistów. A młodzież mogła się czuć zaszczycona przybyciem gościa ze szlifami pułkownika.

Fot. z archiwum Szkoły

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting
Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama