Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu Zakład Karny od środka – edukacyjna wizyta z mocnymi wrażeniami
Hokej. Mistrz Polski (ponownie) górą w starciu z „Szarotkami”

Hokej. Mistrz Polski (ponownie) górą w starciu z „Szarotkami”

HOKEJ. Hokeiści TatrySki Podhala Nowy Targ po raz drugi w tym sezonie polegli ...

Prezydent Andrzej Duda na Orawie

Prezydent Andrzej Duda na Orawie

GMINA RABA WYŻNA. 23 listopada w piątek Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andr...

Obie drużyny zasłużyły by w takich okolicznościach rozegrać ostatni mecz tej jesieni

Obie drużyny zasłużyły by w takich okolicznościach rozegrać ostatni mecz tej jesieni

PIŁKA NOŻNA. Rozmowa z Januszem Niedźwiedziem, byłym trenerem piłkarzy Podhala...

W Tychach bez kapitana

W Tychach bez kapitana

HOKEJ. Kontuzja jakiej nabawił się w pierwszej tercji wczorajszego meczu z Kad...

Zgłoś drużynę do Tatrzańskiej Ligi Piłki Halowej +35

Zgłoś drużynę do Tatrzańskiej Ligi Piłki Halowej +35

PIŁKA NOŻNA. Początkiem stycznia planowany jest start Tatrzańskiej Ligi Piłki ...

Hokej. O niespodziance nie było mowy. Rzadki wyczyn obrońcy

Hokej. O niespodziance nie było mowy. Rzadki wyczyn obrońcy

HOKEJ. W pierwszym po przerwie reprezentacyjnej meczu rozgrywek PHL, hokeiści ...

Reklama

Zakład Karny od środka – edukacyjna wizyta z mocnymi wrażeniami

zakkar18

Nowosądecki Zakład Karny – funkcjonujący w dawnych zabudowaniach klasztoru pijarów – ma swoją ponad 160-letnią historię. Po kilkumiesięcznych staraniach i przygotowaniach, kadeci z Prywatnego Liceum dla Młodzieży w Nowym Targu mieli szansę poznać od środka rozkład, specyfikę i codzienne życie tej resocjalizacyjnej placówki.

Ponieważ na jej teren nie wolno wnosić telefonów, komputerów i tym podobnych urządzeń – mundurowa młodzież przeżyła pierwszy dreszczyk emocji już podczas kontroli, przeprowadzonej przez strażników więziennych, przed wejściem za mury Zakładu Karnego.

Rolę przewodniczki po budynkach ZK spełniła jedna z funkcjonariuszek Służby Więziennej, która na co dzień zajmuje się resocjalizacją więźniów. Ona też przybliżyła kadetom historię powstania więzienia w Nowym Sączu. Młodzież mogła poznać procedurę przyjmowania i ewidencjonowania skazanych (od wykonania fotografii, po odebranie wszystkich przedmiotów prywatnych, w tym pieniędzy itd.), miała też okazję zwiedzić pomieszczenia, gdzie odbywają się widzenia skazanych z rodzinami i znajomymi. Tutaj kadeci dowiedzieli się o zasadach stosowanych podczas widzeń, dlaczego np. podczas jednych spotkań rozmówcy oddzieleni są od siebie dźwiękoszczelną pleksą i używają słuchawek telefonicznych, natomiast inne spotkania mogą odbywać się bez tego typu zabezpieczeń.

Kolejną ciekawostką było poznanie funkcjonowania sklepu więziennego, czyli kantyny oraz zasad sprzedaży poszczególnych artykułów, gdyż nie wszyscy więźniowie mogą mieć przy sobie środki płatnicze. Przebywanie skazanych w kapliczce więziennej też obwarowane jest specjalnymi wymogami.

Napięcie rosło w miarę jak kadeci zbliżali się do cel więziennych, by poznać funkcjonowanie tych pomieszczeń i reguły zachowania obowiązujące współwięźniów. Mieli okazję zobaczyć celę, w której zamieszkuje 11 skazanych. Przewodniczka wyjawiła im kilka zasad wspólnego przebywania, mówiąc także o podziale na grupy: tymczasowo aresztowanych, skazanych po raz pierwszych, skazanych po raz kolejny i recydywistów.

Wizyta w Zakładzie Karnym była ponadto okazją do przyjrzenia się pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej i jej wyposażeniu. Kadeci dowiedzieli się m.in., jak wygląda przemieszczanie się skazanych pomiędzy piętrami czy budynkami. Takie wycieczki zawsze bowiem muszą się odbywać w asyście funkcjonariusza SW. Określone zasady obowiązują również na terenach rekreacyjnych, czyli „spacerniakach”.

Wrażenia doznane podczas tej wizyty skłaniały kadetów do zadawania wielu pytań, a zainteresowani byli oni również rekrutacją funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy – wspomagani przez funkcjonariuszy ochrony - odpowiedzialni są nie tylko za przestrzeganie regulaminu, ład i porządek, ale spełniają też ważną w resocjalizacyjnym procesie rolę wychowawców osób skazanych. Im powierzono też zadania logistyczne i urzędnicze.

Droga powrotu kadetów zza murów i krat również wiązała się z ponowną kontrolą– czy nie wynoszą jakichś niepożądanych przedmiotów.

 

 

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting

Ogłoszenia drobne

Sprzątanie domu i mieszkania
( / Praca)

noimage
11-16-2018

DEDRA INNOVATIONS - Zarabiaj z Nami
( / Praca)

noimage
11-14-2018

Praca dla kobiet powyżej 17lat
( / Praca)

noimage
11-13-2018
Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama