Podhale Region

Poniedziałek, 17 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 16 Gru 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home

Artykuły

Kadeci na szlaku konfederatów

konfszlak181
konfszlak182
konfszlak183
konfszlak184
konfszlak185

NOWY TARG - SZAFLARY. Pamięć i wiedzę o założycielach Konfederacji Tatrzańskiej oraz Dywizji Górskiej (zwanej też dywizją Podhalańską w Konspiracji) ma krzewić doroczny Rajd młodzieży z podhalańskich szkół, rozpoczynający się na rynku w Szaflarach, pod pomnikiem poety i męczennika narodowej sprawy – Augustyna Suskiego. W tegorocznej II edycji Rajdu nie brakło kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Szkołach im. prof. Venuleta. Ich udział to element patriotycznego wychowania, na które placówka kładzie szczególny nacisk.

Młodzież ruszająca na Rajd musi bowiem posiąść wiedzę na temat bohaterów i działalności konspiracyjnej organizacji, powołanej do życia wiosną 1941 roku, by zmyć hańbę Goralenvolku i jej ramienia zbrojnego w postaci tworzonej przez rozstrzelanego później Oświęcimiu majora Edwarda Gött-Getyńskiego Dywizji Górskiej.

Przy rozpoczęciu Rajdu, po Apelu Poległych, kadeci w imieniu wszystkich organizatorów i uczestników Rajdu składali kwiaty pod pomnikiem założyciela Konfederacji Tatrzańskiej. Wiązankę pieśni patriotycznych odśpiewał na szaflarskim rynku góralski zespół.

Natomiast Grupa Rekonstrukcji Historycznych przygotowała na tę okazję dwie inscenizacje – jedna z nich odtwarzała złożenie przysięgi przez nowoprzyjętych konfederatów i żołnierzy Dywizji Górskiej. Druga przedstawiała uwolnienie z rąk nazistów kilku dziewczyn podejrzewanych o kontakty z partyzantami.

Pokonywanie kilkukilometrowej trasy Rajdu wiązało się, jak zwykle, z wykonywaniem różnych zadań w kilku punktach kontrolnych. W jednym z nich czekał uczestników sprawdzian wiedzy o Konfederacji i jej założycielach. Dwa inne punkty kontrolne, były obsługiwane właśnie przez kadetów, sprawdzających i oceniających umiejętności poszczególnych drużyn w udzielaniu pierwszej pomocy oraz mustrze.

W finale Rajdu – przy krzepiącej nadwątlone siły zupie z kuchni polowej – podliczono zdobyte punkty i ogłoszono zwycięzców. Na szlak Konfederacji kadeci z pewnością wrócą za rok.

Fot. z archiwum Szkoły

 

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko