koncstraz15NOWY TARG. Trudno o bardziej efektowną inaugurację jubileuszu Ochotniczej Straży Pożarnej niż orkiestrowy koncert. I taki właśnie urządziła Miejska Orkiestra Dęta, w kościele Św. Katarzyny, otwierając jubileusz 135-lecia nowotarskiej OSP.

Poprzedniczka dzisiejszej Ochotniczej Straży, włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i dysponującej już nowoczesnym sprzętem, czyli Straż Ogniowa Ochotnicza, została zatwierdzona przez Wysokie C. K. Namiestnictwo we Lwowie 22. września 1881 r. Jubileuszowe obchody przypadające na przyszły fajermani z Kowańca rozpoczęli jeszcze w tym roku, od koncertu właśnie. Straże pożarne i orkiestry dęte łączy bowiem nierozerwalne braterstwo.

Na zaproszenie Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Musiaka przybyli niezawodnie nowotarscy druhowie z rodzinami i przyjaciółmi, a cieszyła zwłaszcza obecność zasłużonych druhów-seniorów. Nie brakło burmistrza Grzegorza Watychy. Do tego grona dołączyli sympatycy Orkiestry, których w mieście jest wielu i coraz więcej.

Dla nich wszystkich Miejska Orkiestra wykonała kolędową klasykę, czyli „Cichą noc”, White Christmas” i „Jingle bells” w big-bandowej aranżacji oraz tradycyjne polskie kolędy: „Lulajże Jezuniu”, „Hej, w dzień Narodzenia”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.

W finale zabrzmiały „Marsz Radetzky’ego” i „Bóg się rodzi”. Koncert zakończył się brawami na stojąco.

Koncert na jubileusz OSP

Fot. Anna Szopińska