Podhale Region

Piątek, 22 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 22 Wrz 2017 2pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor 3. lutego – 19. marca. W Miejskiej Galerii Sztuki – unikatowa wystawa „Męskie malowanie”

Reklama

Społeczeństwo

3. lutego – 19. marca. W Miejskiej Galerii Sztuki – unikatowa wystawa „Męskie malowanie”

mesmal175
mesmal171
mesmal172
mesmal173
mesmal174
mesmal170

ZAKOPANE. Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wystawę "Męskie malowanie", która w jej wnętrzach będzie prezentowana od 3. lutego do 19. marca. Unikatowa ekspozycja pokazuje prace Tomasza Budzyńskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Jacka Staniszewskiego, Władysława Trebuni-Tutki.

Artyści pewnego formatu nie potrafią ograniczyć się wyłącznie do jednej dyscypliny sztuki – nie inaczej jest w przypadku gigantów polskiej sceny muzycznej. Wystawa organizowana w Miejskiej Galerii Sztuki w czasie sezonu zimowego to nie lada gratka dla turystów odwiedzających Podhale, ale również dla mieszkańców regionu. Bo kto nie chciałby zobaczyć, jak maluje współzałożyciel grupy muzycznej Anawa? Teraz o tym, że malował równie wspaniale jak śpiewał, można się łatwo przekonać.

Tomasz Budzyński – urodził się w 1962 roku. Wokalista, kompozytor, poeta, malarz.
W latach 1982 – 84 wokalista kultowego zespołu Siekiera. W 1985 roku wraz z Robertem Brylewskim i filozofem Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, w którym jest wokalistą do dziś. Występuje też w zespołach Rimbaud, Trupia czaszka i 2Tm2,3. Ma w swoim dorobku ponad 20 płyt, w tym trzy albumy solowe. Uprawia malarstwo i grafikę. Miał kilkanaście indywidualnych wystaw w całej Polsce. Obrazy Tomasza Budzyńskiego znajdują się na wielu okładkach płyt, a także książek.
W 2011 roku zadebiutował jako reżyser oraz pisarz. Książka pt. „Soul Side Story” to literacka i poetycka autobiografia. Pełnometrażowy film „Podróż na Wschód” miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu. W kwietniu 2016 ukazała się najnowsza książka pt. „Miłość”. Tomasz Budzyński został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Tomasza Budzyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno–kantatowych – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował wiele serii obrazów, rysunków
i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje – wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz – korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa, stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji, przeżyć, snów, nadziei i obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen”.

Jacek Staniszewski - urodził się 1957 roku. Studia na wydziale grafiki użytkowej ASP
w Gdańsku w latach 1977-84. Obecnie, mając stopień dr. hab., prowadzi autorską Pracownię Propagandy Społecznej na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Brał udział w 67 wystawach grupowych oraz 31 indywidualnych w Polsce i na świecie. Laureat licznych nagród. W latach 1986-2016 autor projektów przeszło 500 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów. Projekty szaty graficznej płyt m.in: Leszek Możdżer, Bielizna, Apteka, Ego, Blenders, Ścianka, Centrala. W 1998 roku na 100 billboardach w Warszawie prezentowane były 3 autorskie projekty z cyklu: „Wild Life Is Us – Dzikie Życie to My”. Autor Drogi Krzyżowej wykonanej na zamówienie Zakonu Kamilianów w Warszawie. Prace w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego (oddział Sztuki Współczesnej) w Gdańsku, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Autor kostiumów i scenografii do sztuki „Operetka”
W. Gombrowicza granej w Teatrze im. St. I. Witkiewicza, Zakopane 2016.

Władysław Trebunia-Tutka – urodził się w 1942, zmarł w 2012 roku. Studia na Wydziale Tkaniny ASP w Krakowie w latach 1963-68. Zajmował się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym, projektowaniem tkanin unikatowych, projektowaniem witraży, grafiką książkową oraz malarstwem na szkle. Brał udział w 40 wystawach zbiorowych i 30 indywidualnych. Prezentował swoje prace w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Kanadzie i USA. Podhalański muzykant, członek zespołów regionalnych, m.in. „Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy”, „Skalni”, „Harnasie”, „Białodunajcanie”, wieloletni instruktor grupy podhalańskiej „Małego Podhala”, nauczyciel kolejnych pokoleń muzykantów. Założyciel rodzinnego zespołu, który przeszedł ewolucję od kapeli góralskiej po grupę koncertująca na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. w 2008 roku srebrnym medalem Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama