Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor W Galerii „Jatki” – sekretny urok ogrodów

Reklama

Społeczeństwo

W Galerii „Jatki” – sekretny urok ogrodów

kula17

NOWY TARG. Ubarwiająca teraz wnętrze Galerii BWA „Jatki” wystawa „O ogrodach” gościła wcześniej w trzech innych salonach sztuki. Śmierć wybitnej artystycznej osobowości, jaką była związana z krakowska Akademią sztuk Pięknych prof. Janina Kraupe – sprawiła jednak, że ta wędrująca ekspozycja stała się przede wszystkim hołdem dla niej.

Duża w tym zasługa drugiej autorki „ogrodowych” dzieł – krakowianki Marty Kuli-Ulatowskiej, studentki, dyplomantki, a potem dozgonnej przyjaciółki pani profesor. Janina Kraupe – malarka i graficzka, była jedną z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej awangardy, współzałożycielką i ostatnią żyjącą reprezentantką tzw. Grupy Krakowskiej, wieloletnią wykładowczynią krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; artystką wielokrotnie wyróżnianą i nagradzaną, czynną niemal do końca życia. Dzieła pani profesor eksponowane były na wielu wystawach w Polsce i w świecie. Ciekawym wojennym epizodem jej biografii był aktorski udział w konspiracyjnym teatrze Tadeusza Kantora.

Jej twórczość nasycały zainteresowania kulturami dalekiego Wschodu, muzyką, magią, astrologią, wątkami ezoterycznymi. Prezentowane na wystawie barwne litografie – artystycznie wysmakowane i pełne tajemnych symboli, ornamentów, hieroglifów – to dowód poszukiwania osobistego systemu znaków. Częścią jej twórczej pracy była medytacja oraz impulsy idące z natury, muzyki, poezji, filozofii. Stąd też poetyckie tytuły obrazów, jak np. „Ogród uwięzionych motyli”, „Rozważania pana Cogito”, „Tekst z Aniołem”, „Teksty roślinne” czy „Ołtarz jesieni”.

- Pani profesor prowadziła pracownię otwartą – spotykaliśmy się tam, rozmawiając o sztuce, ale i o swoich problemach. Kiedy od lata ubiegłego roku nie mogła już chodzić, jej największym bólem była niemożność tworzenia – mówiła podczas wernisażu Marta Kula.

Ona z kolei jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz i Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii, członkinią m.in. Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów OSTO. Jej malarstwo i druga pasja - projektowanie ogrodów – dopełniają się wzajemnie. Efekt to tworzone w technikach pastelu i akrylu obrazy. Inspiracje naturą i aranżowaną przestrzenią owocują bogactwem kolorystycznych zestawień, faktur, kompozycji. Swoje prace Marta Kula prezentowała na licznych wystawach zbiorowych, charytatywnych, indywidualnych, w Polsce, Europie i USA. Każda z nich to efekt zarówno warsztatowej biegłości, jak też intuicji i wyobraźni. Pomagają jej one marzyć i tworzyć ogrody na wzór raju utraconego. Każdy obraz to jakby tajemne wejście w te cudowne obszary.

Z krakowskiej Galerii LABIRYNT przyjechał na nowotarski wernisaż Leszek Żebrowski, Zakopane miało swojego reprezentanta w osobie znakomitego grafika i pedagoga Jerzego Jędrysiaka.

Zainteresowaniu wystawą trudno się dziwić, bo daje ona możność obcowania z dziełami o wysokich walorach formalnych i estetycznych. Czaruje nie tylko barwnym dialogiem, jaki toczy się wewnątrz ram, ale także pierwiastkiem kobiecości objawionym w sekretnym pięknie, tajemniczości i znakach zostawionych, by zachęcały do podążania w inne światy, inne przestrzenie.

Dwie artystki, dwa światy, jeden ogród

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama