Podhale Region

Wtorek, 21 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 21 Lis 2017 4am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Koncert nadzwyczaj radosny, czyli… bardziej kochani mają nowego przyjaciela

Reklama

Społeczeństwo

Koncert nadzwyczaj radosny, czyli… bardziej kochani mają nowego przyjaciela

konclions17

Wydarzenie pod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION. NOWY TARG. Koncertów charytatywnych odbywa się wiele, ale długo by szukać drugiego, który tak wzruszał i zarażał radością. W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej swoim dobrodziejom z Lions Club Wysoka mogli się odwdzięczyć sami obdarowani. „Zostań Przyjacielem Ośrodka” – takie było hasło scenicznego przedsięwzięcia, które pokazało co prawda piękną, ale tylko małą cząstkę efektów ogromnej pracy z dziećmi i młodzieżą dotkniętą rożnymi ograniczeniami.

Idea charytatywnego koncertu na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 wyszła ze stowarzyszenia Lions Club Wysoka, które istnieje w międzynarodowej sieci filantropijnej organizacji pozarządowej Lions Clubs International. Inicjatorami byli Krystyna i Maciej Mikulscy. Zaangażowanie nowotarskiego chirurga w sprawy niepełnosprawnych zaczęło się od lekarskiego wolontariatu o obsłudze paraolimpiad.

Lions Club Wysoka, o nazwie wskazującej dwór, który jest jego siedzibą – nim skupił się na Ośrodku z dużą liczbą uczniów i wielkimi potrzebami – wspomógł najpierw dom dziecka „Tatrogród” w Zakopanem, fundując mu suszarkę do odzieży, która – używana przez wychowanków do jazdy na nartach – nigdy nie wysychała do następnego ranka. Dobroczyńcy zrzeszeni w Clubie dla nowotarskiego Ośrodka chcieli zakupić kilkanaście kompletów nart biegowych, by i ci uczniowi mogli uprawiać ten piękny i wspomagający ogólny rozwój sport. Właściciel sklepu sportowego zdecydował się jednak włączyć w charytatywne dzieło, darowując cały sprzęt. Pieniądze ze specjalnego konta Clubu zostały więc przeznaczone na inny cel. Kupiono za nie aż 105 kompletów pościeli dla pensjonariuszy internatu Ośrodka, gdyż prześcieradła i poszewki były już mocno zniszczone częstym praniem. Każdy z wychowanków internatu dostał pościel bajecznie kolorową, drukowaną w pejzażowe motywy. Jeden z zachwyconych uczniów zwierzył się wychowawczyni, że teraz ma uczucie jakby spał w trawie... Inny po praniu koniecznie chciał dostać ten sam komplet „z wieżami”.

A dwugodzinny koncert, w który mocno zaangażowali się i nauczyciele, i rodzice – był wyrazem wdzięczności obdarowanych oraz kolejną okazją do pokazania dorobku działających w Ośrodku zespołów. Przekonywał też o dobroczynnych efektach terapii przez sztukę. Dobrodzieje wychowanków tej szczególnej placówki zostali uhonorowani dyplomami i tytułami „Przyjaciel Ośrodka”. W artystyczno-charytatywne przedsięwzięcie włączyli się ponadto inni przyjaciele: Klub Oręża dawnego „Klinga”, w którym trenują także wychowankowie Specjalnego Ośrodka i zespół „Nice Music”. Ten pierwszy dał efektowny pokaz fechtunku i zainscenizował pojmanie oraz uwolnienie dziewczyny; ten drugi w finale rozmarzył całą publiczność swoimi wykonaniami.

Występ rosnących w siłę i liczbę „Milusioków” pod wodzą Renaty Knap i Anny Szewczyk, wspieranych testami łopuszniańskiej poetki Stanisławy Szewczyk – to był góralski żywioł i szał radości. Jedynemu w Polsce regionalnemu zespołowi złożonemu z dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, towarzyszyła niezawodna muzyka Józefa Jarząbka z Bańskiej Niżnej. Dla tych zespołowiczów – śpiewających, tańczących, recytujących – występy, którymi mogą sprawić radość innym, są bodaj najszczęśliwszymi momentami w życiu. Dlatego wyposażonych już w góralskie odzienie „Milusioków” trzymają się i absolwenci Ośrodka.

Na duże brawa zasłużyły „Pieguski” wykonaniem „Muchy w mucholocie”, a to, co pokazał prowadzony przez Annę Palider zespół „Sylaba” – z tańcem żurawi w ultrafioletowym świetle, do wiązanki hitowych melodii, z tańcem barwnych flag i popisem „trzech tenorów” – było klasą samą w sobie i wzbudziło zasłużony aplauz publiczności.

Lions Club Wysoka chce się jeszcze włączyć w planowany na czerwiec dwudniowy festiwal w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Ma pomysł na wakacyjną akcję wypoczynku dziadków z wnukami. Wspomagając niepełnosprawnych – ma też na widoku młodzież wybitnie zdolną, dlatego dołożył swoją cegiełkę i do wyjazdu Marysi Hornik na występ w nowojorskiej Carnegie Hall. A już niedługo – w pierwszy poświąteczny weekend – planowany jest na Podhalu zlot członków Lions Clubów z całej Polski, pod hasłem „Wyprawa na krokusy z aparatem fotograficznym”. Miejscem zlotu będzie Łopuszna.

Koncert dla Ośrodka

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama