Podhale Region

Poniedziałek, 10 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 09 Gru 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Teatr Sporadyczny na swoje 5-lecie: czy jesteśmy gotowi na KONIEC? Refleksyjna tragikomedia

Reklama

Społeczeństwo

Teatr Sporadyczny na swoje 5-lecie: czy jesteśmy gotowi na KONIEC? Refleksyjna tragikomedia

teatrspor17

NOWY TARG. Ta grupa aktorów-amatorów spotkała się, by teatralnie uczcić 50-lecie nowotarskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ludzi poczuli się jednak z sobą tak dobrze, że powstał kolejny spektakl i kolejny... Tego roku Teatr Sporadyczny, z ok. 30-osobowym trzonem, obchodzi swoje 5-lecie. I pod reżyserska wodzą Marcina Kobierskiego z Krakowa przygotowuje się do następnej premiery. Będzie to znowuż spektakl „do myślenia”.

Aktorską grupę tworzą ludzie różnych profesji, trójka z nich jest ponadto aktywnych w Studiu Teatralnym MOK. Spotykając się raz w roku, sporadycznie właśnie, na trzy miesiące przed premierą, razem stworzyli już pięć inscenizacji. Pierwszą było „Jasne Światło” o Chiarze Luce, czyli zmarłej na raka kości Chiarze Badano – młodej błogosławionej Kościoła rzymskokatolickiego. Kolejne to: „Wizyta” o przygotowaniach podhalańskiej wioski na przyjazd Papieża, „Kłamstwo” – o wszechobecnej w naszym życiu nieprawdzie i jej skutkach; „Jeden dzień" – o tragedii World Trade Centre i cudzie ocaleń wreszcie „Pensjonat” – o rozrachunku z przeszłością, którego trzeba dokonać w pewnym punkcie swojej życiowej drogi.

Marcin Kobierski, aktor teatrów „Bagatela” i STU, także aktor filmowy, scenarzysta i reżyser (również misteryjnych spektakli) współpracuje z amatorskimi grupami, tworząc spektakle skłaniające do wejrzenia w siebie, do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. Budując fabułę i tworząc galerie postaci - sięga przy tym często po sprawdzone scenicznie elementy komediowe.

W tym nurcie mieści się także przygotowywany na czerwiec spektakl „Piątek – koniec”.

- To tragikomedia własnego pomysłu, w której o sprawach poważnych staram się mówić w sposób niepoważny, przez śmiech, przez lekkie słowo – zdradza reżyser i guru aktorskiej grupy. – „Piątek – koniec” jest pytaniem, co by było, gdyby koniec właśnie nadszedł; czy wszystko mamy pozałatwiane – w sobie, między sobą? Fabuła zasadza się na tym, że jedna osoba z miasteczka otrzymuje informację, która zmienia życie całej społeczności.

Próby Teatru Sporadycznego już trwają na scenie MOK-u, a na premierę uświetniającą jego 5-lecie, nowotarska grupa zaprasza w czerwcu.

Próba przed czerwcową premierą

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama