Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor U „Miastowych górali” – nowe władze, nowe zamiary i kontynuacja dobrej tradycji

Reklama

Społeczeństwo

U „Miastowych górali” – nowe władze, nowe zamiary i kontynuacja dobrej tradycji

zpwy17b1
zpwyb170
zpwyb172

NOWY TARG. Po trzyletniej kadencji, w prezesowaniu nowotarskiemu Oddziałowi Związku Podhalan, Wojciecha Gronia zastąpił Józef Knap. Na pierwszym zebraniu ukonstytuował się też skład Zarządu na najbliższe trzy lata. „Miastowi” górale mówią o kontynuacji i o nowych pomysłach.

Nowotarski Oddział jest jednym z największych i najaktywniejszych w całym Związku. Poświadczają to jego wszystkie dokonania i działalność bieżąca tak intensywna, że odczytanie liczącego 25 kartek sprawozdania zajęło Wojciechowi Groniowi prawie godzinę.

Sztandarowe imprezy, których organizatorem jest nowotarski Oddział to Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan, Sobótki, także udział w Jarmarku Podhalańskim i Wigilia w Mieście. Na jego wizerunek składa sie też udział pocztu sztandarowego w wielu uroczystościach.

Do tego trzeba dodać comiesięczne posiady w Sali Regionalnej MOK-u, z goszczeniem ludowych twórców, ciekawych postaci, autorów ważnych pozycji w literaturze regionalnej. Posiady w świątecznym i przedświątecznym czasie są jeszcze bardziej uroczyste i przeniknięte góralskim „zwykiem”. Docenić trzeba także wysiłek członkiń Oddziału w propagowaniu regionalnej kuchni, która wabi do góralskiego stoiska uczestników dużych miejskich imprez.

Poza tym, że pracowita, kadencja Wojciecha Gronia była spokojna, bez sporów takich jak niegdyś wokół konstruowania list wyborczych.

Zamierzenia jego następcy to przede wszystkim nawiązanie współpracy z Euroregionem „Tatry” i pozyskanie środków unijnych na rozwój Oddziału, także uruchomienie – na razie w jednej z nowotarskich szkół – warsztatów regionalnych, które pomogą rozmiłować młodzież w podhalańskiej tradycji. Do tego dochodzi zamiar organizowania wystaw poświęconych wybitnym postaciom naszego regionu.

Większość planów wykluwa się jednak dopiero podczas rozmów w łonie Zarządu. Nowego prezesa będą w tych dziełach wspierać wiceprezesi w osobach Ewy Skrzypek i Wojciecha Gronia. Sekretarzem Oddziału jest Ewa Garbacz, skarbnikiem – Krystyna Wolska-Ciesielska, chorążym – Jakub Kubowicz, a jego zastępcami - Władysław Broźny i Marek Zubek. Członkowie nowego Zarządu to Tomasz Groń, Zofia Mierzejewska, Ryszard Steskal, Józefa Truta, Andrzej Zając. Wszystkim pozostaje życzyć, aby Oddział rósł w siłę, zyskiwał nowych działaczy i utwierdzał swoja znaczącą pozycję w mieście, w strukturze Związku, na Podhalu i za Wielką Wodą.

Nowy prezes, nowy Zarząd

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama