Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Literacki celebryta Sławomir Koper: Ludzie porządni są nudni…

Reklama

Społeczeństwo

Literacki celebryta Sławomir Koper: Ludzie porządni są nudni…

koperspot170
koperspot171

NOWY TARG. Z fantastyczną panoramą Tatr w tle, z imponującą frekwencją, w Sali Widokowej Hotelu Campanile odbyło się spotkanie z wziętym autorem książek, historykiem i publicystą Sławomirem Koprem. Hotel bowiem użyczył – po sąsiedzku - Miejskiej Bibliotece Publicznej pomieszczenia na wydarzenie, które zrobiło spodziewaną furorę w gronie bywalców Biblioteki, ale i entuzjastów frapującego pisarstwa w ogóle.

Historyk, pisarz, autor książek historycznych, publicysta, radiowy i telewizyjny, ekspert historyczny w jednej osobie - jest bohaterem spotkań autorskich rozchwytywanym ze względu na swoją rosnącą popularność, ale też błyskotliwość, gawędziarski talent, dowcip i... odwagę cywilną. Ta ostatnia jest mu potrzebna w starciach gronami czytelników nieraz zbulwersowanymi odbrązowaniem pomnikowych postaci literatury, polityki, narodowej historii.

Jego książki – pisane zupełnie inaczej niż czynią to historycy – bo z wyszukiwaniem i braniem pod lupę szczegółów życia prywatnego, nieznanych faktów, rzeczy i związków nieraz wstydliwie ukrywanych – z entuzjazmem przyjmuje zwłaszcza damska część czytelniczego grona. Tym sposobem nawet największych ignorantów historii potrafi zaciekawić pokazywaniem jej od kulis, od kuchni, od alkowy. Erudycja i szeroka wiedza dają mu swobodę, z jaka porusza się po wszystkich epokach dziejów – od starożytności, przez wieki średnie po współczesność, ze szczególnym upodobaniem do okresu międzywojennego, dziejów Polski i dziejów inteligencji w PRL.

Jest autorem m.in.: Tajemnic i sensacji świata antycznego, Życia prywatnego elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej, Afer i skandali Drugiej Rzeczypospolitej, Kobiet władzy PRL, Miłości w Powstaniu Warszawskim, Życia towarzyskiego elit PRL, Żony bogów - sześć portretów żon sławnych pisarzy, Sławnych par PRL oraz wielu innych książek, w większości dostępnych w nowotarskiej bibliotece.

Oprócz bardzo intensywnego i porównywalnego z przygodą odkrywcy tworzenia pozycji książkowych i filmowych scenariuszy – współpracuje Sławomir Koper z renomowanymi periodykami i wydawnictwami.

W listopadzie 2013 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie, a w listopadzie 2015 r. - odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Na spotkaniach autorskich jest mniej poważny, ale zawsze intrygujący, porywający, dowcipny. W Nowym Targu również anegdotami o swoich przygodach sypał jak z rękawa, rozbawiał publikę autoironią, zaciekawiał przypadkami z życia nietuzinkowych postaci. – Ludzie porządni są nudni... - stwierdził.

Od opisanych w pamiętnikach relacji słynnych pisarek – Marii Dąbrowskiej i Zofii Nałkowskiej o ich intymnych związkach, preferencjach erotycznych i wzajemnych relacjach – Sławomir Koper przechodził do sensacji z życia kultowych postaci PRL-u: kochanek Cyrankiewicza, związku Maryli Rodowicz z Danielem Olbrychskim, potem czerwonym księciem” Andrzejem Jaroszewiczem; także do kochanej pułkownika Kuklińskiego i drażliwej kwestii, czy brał dolary od CIA.

Zdradzał też źródła pomieszczanych w książkach rewelacji. A pochodzą one zarówno ze źródeł IPN-u, jak i z wnikliwej lektury oficjalnie wydanych pamiętników. Część informacji uzyskuje w osobistych spotkaniach i rozmowach z bohaterami swoich publikacji (jeśli żyją), ale też ze świadkami różnych sytuacji i zdarzeń, czasem chcącymi zachować anonimowość. W IPN-ie ma swoją „reaserch’erkę”, kwerendy pomaga mu prowadzić również syn.

Czasem to, co opublikuje, ktoś uzna za obrazoburstwo i skandal, ale irytację i akty słownej agresji wynagradza mu rosnąca popularność wśród czytelników, zwłaszcza czytelniczek.

Bestselerowy pisarz na nowotarskim spotkaniu spotkał się m.in. z pytaniem, czy fakty podane w swoich książkach uważa za obiektywną prawdę o opisywanej postaci. I wybrnął z tego uczciwie, nadmieniając, iż trafia na „teczki tak paskudne, że sam by ich nie wykorzystał” a potem ochoczo pozował do zdjęć - przyzwyczajony do robienia „cheese”.

Po tym udanym spotkaniu autorskim Biblioteka już anonsuje kolejne wydarzenie, czyli planowany na środę 11. maja ŚLĄSKO – GÓRALSKI WIECZÓR POETYCKI (o godz. 17.00, w Sali Regionalnej im. ks. prof. J. Tischnera w budynku MOK-u przy Al. Tysiąclecia 37 w Nowym Targu, plakat w załączeniu). W spotkaniu udział wezmą Ewa i Krzysztof Kokotowie oraz Renata Lipkowska, słowo wiążące wygłosi dr hab. Anna Mlekodaj. Wieczór ten jest imprezą towarzyszącą VII ŚLĄSKO – GÓRALSKIEJ BIESIADZIE POETYCKIEJ, która odbędzie się 12. maja (czwartek) o godz. 16.00, w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce, w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Spotkanie z bestselerowym pisarzem

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama