Podhale Region

Środa, 17 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 16 Sty 2018 8pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor XXVI Orawskie lato z folklorem i tradycją

Reklama

Społeczeństwo

XXVI Orawskie lato z folklorem i tradycją

 JAN3619

JABŁONKA. Występy zespołów regionalnych, kapel i muzyk orawskich, instrumentalistów i wokalistów oraz konkursy pielęgnujące miejscowe tradycje to tylko część atrakcji przygotowanych na tegoroczne XXVI Orawskie Lato.

Święto to jest jedną z ważniejszych imprez organizowanych co roku w wakacje na Orawie. W tym roku trwało aż trzy dni. Świętowano rocznice odsłonięcia pomnika św. Jana Pawła II, 15 lecie współpracy gminy z Trsteną, 10-lecie współpracy z Wolborzem. Sobota była pod hasłem II Międzynarodowego Festiwalu „Na pograniczu kultur w Jabłonce na Orawie”. Niedziela była poświęcona kultywowaniu tradycji, dawnych obyczajów i regionalizmu.

Rodowód Orawskiego Lata sięga początków lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Impreza ta z roku na rok cieszy się coraz to większym uznaniem i zainteresowaniem i to nie tylko wśród Orawian. Zjeżdżają na nią bowiem goście z całego Podhala. Nie brakuje i turystów z dalszych regionów Polski, a nawet gości zagranicznych z partnerskich gmin Słowacji, Niemiec, Węgier, Czech, Rumunii, czy Polski.

A przyjechać do Jabłonki na Lato Orawskie zawsze warto. Na miejscu można poznać autentyczny orawski folklor i dawne obyczaje. Na scenie zawsze prezentują się zespoły działające niemalże w każdej orawskiej wiosce, których ludowość jest bardzo naturalna. Tu tradycje są bowiem kultywowane w rodzinach. W niedzielne popołudnie, tym razem koncert dała orkiestra dęta OSP Jabłonka, Orawska Muzyka. Zagrały Trombity Haniaczyków. Zaprezentowały się dziecięce zespoły: Małe Podhale, Lipnicka Rodzina Kolpinga oraz regionalne Rombań, Skalniok oraz węgierski Zespół Regionalny „Glück Auf” z Nagymányok, a także zespół wokalny Nad Wolbórką z Wolborza.

Podczas Orawskiego Lata niezwykły pokaz dają zawsze hajducy. Tak było i tym razem. Młodzi chłopcy z wielką werwą, w ludowych strojach, wykonywali niezwykle forsowny taniec. Zgodnie z regulaminem muszą oni tańczyć w przysiadzie i wyrzucać przed siebie równolegle nogi wyprostowane w kolanie. Podczas tańca nie wolno im ani wstać, ani dotknąć rękoma podłogi.

Był i konkurs „Masło moje masło, kieby mi się zesło", a to tradycja wciąż żywa. Zadaniem par biorących udział w „maślanych" zmaganiach było ubicie w jak najkrótszym czasie jak największej ilości masła. Jest i konkurs wspinania się na moj.

Hajduk – to jeden z najstarszych tańców rejonu Beskidów Zachodnich, występują różne jego odmiany. Ta podbabiogórska jest bardzo archaiczna i należy do rodziny męskich tańców orężnych. Prawdopodobnie taniec ten miał znaczenie magiczne i był tańczony przede wszystkim przez pasterzy.

W jego trakcie tancerze popisują się sprawnością fizyczną oraz wytrzymałością. Tancerz prezentuje liczne figury zręcznościowe: ubijany, krok niski w głębokim przysiadzie, wyrzuty nóg, zarówno bok, jak i wprzód. Hajduk łączy zarówno elementy obyrtki, polki, jak i tańca zbójnickiego, towarzyszą mu natomiast przyśpiewki o tematyce zbójnickiej i junackiej.

Wyrób masła – W rejonie Babiej Góry powszechna była hodowla krów. Z mleka wyrabiano sery, a ze śmietany masło, w większości na handel. Do wyrobu masła służyły początkowo tzw. maśnice tłuczkowe. W okresie międzywojennym pojawiły się nieliczne na tym terenie maśnice wirnikowe na korbkę, nazywane centryfugą. Miały one kształt drewnianego walca wzmocnionego niekiedy dwoma obręczami, wspartego na niskiej podstawce, zaopatrzonego w zamykany wiekiem otwór umieszczony na bocznej ściance, przeznaczony do wlewania śmietany oraz korbę poruszającą wewnątrz wirnik. To teraz one wykorzystywane są do konkursu „Masło moje masło...”.

Były jednak i inne wydarzenia Orawskiego Lata. Można było odwiedzać stoiska VI Kiermaszu Orawskiej Sztuki w Jabłonce. Wójt Antoni Karlak na pamiątkę jubileuszu piętnastoletniej współpracy wręczył primátorce miasta Trstená Magdalénie Zmarzlákovej pasterski róg. Taki sam róg na pamiątkę dziesięcioletniej współpracy z gminą Jabłonka otrzymał i burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. „Pasterski Róg” otrzymała też Stefania Solawa z zespołu „Skalniok” z Zubrzycy Górnej. Laureatka nie kryła wzruszenia.

Były oczywiście i przemówienia zarówno wójta Antoniego Karlaka, jak i przedstawicieli samorządów partnerskich. Konferansjerkę prowadził Jan Świdroń.

Zwieńczeniem imprezy był wieczorny koncert gwiazdy XXVI Orawskiego Lata Ani Wyszkoni. Warto przypomnieć, że piosenkarka swoją karierę rozpoczynała, jako wokalista w zespole „Łzy”, natomiast w tym roku obchodzi ona jubileusz dwudziestolecia swej pracy artystycznej.

 Tutaj ogromna galeria zdjęć - fot. Jan Ciepliński

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama