Podhale Region

Niedziela, 20 sierpień 2017

Ostatnia aktualizacjaN, 20 Sie 2017 7pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor W „Jatkach” – malarski teatr prof. Rzepki

Reklama

Społeczeństwo

W „Jatkach” – malarski teatr prof. Rzepki

Rzepka17

NOWY TARG. Ciepły koloryt, intrygująca kompozycja, to wszystko doprawione szczyptą autoironii, niespożytą wyobraźnią, a do odczytania, odgadnięcia - mnóstwo znaków, symboli, aluzji. Malarstwo profesora krakowskiej ASP – Allana Rzepki, które dzięki współpracy z miechowską placówką BWA zagościło teraz w Galerii „Jatki” – jest zanurzone w kulturowym, literackim i historycznym kontekście. Wystawa obrazów i rysunków wyjątkowo ciekawego i medialnego twórcy to wydarzenie artystyczne dużej miary.

Wyraźne są w jego sztuce także teatralne powinowactwa. 77-letni już absolwent wydziałów malarstwa i scenografii krakowskiej ASPA, pedagog tej Akademii, autor dzieł, które znajdują się na Wawelu, w Collegium Maius UJ, w Ministerstwie Kultury i Sztuki, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Bytomiu, Lublinie; w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Anglii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Szwecji, Holandii, Hiszpanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a nawet na Wybrzeżu Kości Słoniowej; bohater ponad 200 wystaw w kraju i za granicą, stypendysta ministra kultury i sztuki; artysta wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski - gości w Nowym Targu ze swoimi pracami już drugi raz. Jego dzieła można było oglądać w roku 2004.

I kolejny raz zaprezentował się w „Jatkach” nie tylko jako wybitna osobowość współczesnej polskiej sztuki, ale też jako człowiek niezwykle ciepły, dowcipny, bezpośredni. Wszystkich uczestników wernisażu wzruszył swoją atencją dla przybyłej razem z nim żony. Jest też prof. Rzepka osobowością bardzo medialną, o czym świadczy ilość filmów poświęconych jego sztuce, kojarzonej często z symbolicznym nurtem idącym od Jacka Malczewskiego.

Obrazy i rysunki profesora składają się w cykle, którym nadawał różne tytuły – np. „Manekiny”, „Kramy”, „Strachy i Straszydła”, „Maskarady”, „Mroki”, „Pan Cogito”, Znaki czasu”, „Trofea na koniec wieku”. Próbki tych wielkoformatowych dzieł, z minionych trzech lat, ale też sprzed lat dziesięciu, nawet kilkunastu, można będzie w nowotarskiej Galerii oglądać do 26. sierpnia, wchodząc w magiczny świat wyobraźni twórcy także mnóstwa scenografii i kostiumów dla teatralnych i operowych spektakli.

Tę ekspozycję trzeba traktować jak prawdziwą gratkę dla miłośników sztuki. Dzieła Allana Rzepki osiągają wysokie notowania w domach aukcyjnych. Dlatego, gdy Ania Dziubas zachęcała do nabycia katalogu, rzucona z uśmiechem przez autora sugestia: - A może ktoś kupi obraz... - zabrzmiała jak prawdziwe wyzwanie dla miejscowych koneserów. Przy okazji tej wystawy zresztą szefowa „Jatek” ze szczególną wdzięcznością myśli o tych przyjaciołach Galerii, którzy dbają o ochronę osób i mienia oraz system alarmowy.

Wystawa jest dofinansowana ze środków miasta, a w imieniu burmistrza za zaszczyt goszczenia profesora i jego dzieł dziękował mu radny-artysta, Leszek Pustówka. A zamiast wernisażowego kwiatka wybitny gość dostał w prezencie... roletę, gdyż jest to podobrazie wielu jego dzieł. Ponieważ o takie białe rolety trudno, natomiast w Nowym Targu kupić można wszystko, jest nadzieja, że choćby z tego powodu znakomity twórca będzie miasto odwiedzał częściej.

W "Jatkach" - prof. Allan Rzepka

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama