Podhale Region

Wtorek, 21 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 21 Lis 2017 4am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor - Władziu, będziesz papieżem… Ks. Zązel o Janie Pawle II na góralskich posiadach

Reklama

Społeczeństwo

- Władziu, będziesz papieżem… Ks. Zązel o Janie Pawle II na góralskich posiadach

władzaz17

NOWY TARG. To, że ks. Władysław Zązel osiadał jako rezydent w nowotarskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa jest radością dla wszystkich, dla niego samego oczywiście też. Tą uciechą kapelan Związku Podhalan, duszpasterz trzeźwości, dzielił się na posiadach w nowotarskim Oddziale Związku Podhalan. A głównym ich tematem były wspomnienia spotkań ze św. Janem Pawłem II, sięgające jego kardynalskich lat.

Urodzony w Dębnie Podhalańskim ks. Władysław Zązel, długoletni proboszcz w Kamesznicy, nie bez kozery wybrał Nowy Targ na swoją emerytalną przystań. Tu mieszka jego brat, tu kończył Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego, tu ma wielu kolegów, znajomych i przyjaciół.

A jego kontakty z przyszłym papieżem zaczęły się od spotkania właśnie w zakrystii nowotarskiego nowego kościoła, gdy dojrzała w nim decyzja o wstąpieniu do seminarium.

W 1967 r. w Białce Tatrzańskiej, z rąk abpa Karola Wojtyły otrzymał święcenia kapłańskie. Lata nauki w seminarium były czasem, gdy wraz z innymi klerykami z Podhala, ubarwiał świąteczne spotkania popisami tańca zbójnickiego i dyskusjami po góralsku, a kardynał rodem z Wadowic wielce rad przysłuchiwał się temu, niekiedy nawet improwizował kolejne strofy góralskich przyśpiewek.

Kolejne lata duszpasterzowania ks. Zązla to już głęboka więź ze Związkiem Podhalan, przyjaźń i współpraca z ks. prof. Tischnerem, aktywność w nurtach trzeźwościowych i propagowanie bezalkoholowych wesel, gdyż góralski duszpasterz jest członkiem Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski.

Na wtorkowych posiadach u miastowych górali, wkrótce po Dniu Papieskim, ks. Władysław dał nie tylko wokalny popis, brylując w wykonaniu przyśpiewek z nowotarskiego lotniska, autorstwa Józefa Staszla i spod Krokwi, autorstwa Franciszka Bachledy-Księdzulorza, w czym całym gardłem i skrzypcami wspomagali go „Mali Śwarni” - ale i sypał anegdotami.

Opowiadał m.in. o tłoku podczas audiencji w Watykanie, kiedy cała pielgrzymka ustawiała się do zdjęcia z Papieżem i ks. Zązel w tym ścisku dosłownie otarł się o Jego Świątobliwość. W tym samym momencie usłyszał z papieskich ust: - Władek, nie pchaj się... - i wtedy wybuchła salwa śmiechu.

Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski spotkali się w Katedrze Wawelskiej, przy sarkofagu św. Jadwigi Królowej. Ojciec Święty, przechodząc koło ks. Władysława, przystanął, położył mu rękę na ramieniu i zapytał:  - Władziu, Władziu, kiedy mi piyknie zaśpiewasz po góralsku?.

Przy innym spotkaniu ks. Władysław przypomniał Janowi Pawłowi II, że ma właśnie 58 lat, czyli osiągnął wiek, w którym kardynał z Krakowa zasiadł na Stolicy Piotrowej. I natychmiast usłyszał zapewnienie: - Władziu, Władziu, bedziesz papieżem...

Ten, z którym przez wiele lat tak przyjaźnie żartował Papież, w imponującej kondycji, z werwą i humorem dożył 50-lecia kapłaństwa i wciąż nie stygną w nim kapłańska żarliwość, zamiłowanie do góralszczyzny i zapał do krzewienia trzeźwości. A na obiecaną tiarę papieską postanowił zaczekać wśród swoich, wśród górali.

Posiady z ks. Zązlem

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama