Podhale Region

Piątek, 15 grudzień 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 14 Gru 2017 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Ikony Małgorzaty Stańdo

Reklama

Społeczeństwo

Ikony Małgorzaty Stańdo

DSC 5485

JABŁONKA. Wystawa ikon pt. „Ikona modlitwą spojrzenia” autorstwa Małgorzaty Stańdo jest dostępna do oglądania w Centrum Kultury Górnej Orawy.

Jej ikony maluje wg, wzorów bizantyjskich i starorosyjskich. Maluje ona ikony Pantokratora, Mandyliony, Matki Bożej, a także ikony świąteczne takie jak: Zwiastowanie, Przemienienie Pańskie i Ukrzyżowanie. Upodobała sobie jednak szczególnie malowanie motywu Matki Bożej tzw. Eleusa, czyli czułej przytulającej Jezusa Chrystusa.

Kim jest Małgorzata Stańdo? To nauczycielka, wizytatorka i wychowawczyni, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Ukończyła kierunek bynajmniej nie związany ze sztuką, bo matematykę i zarządzanie w oświacie. Jednak jej zainteresowania obracają się wokół sztuki. Był czas, gdy pisała wiersze, malowała tez na szkle, a także farbami olejnymi. Próbowała też zdobic przedmioty za pomocą decoupage.
Ostatecznie zachwyciła się pisaniem ikon. Jej przygoda z ikoną rozpoczęła się na rekolekcjach w Wadowicach. To tam zaczęła pisać ikony pod kierunkiem Barbary i Krzysztofa Cudo. Potem dalszą naukę pobierała u jezuitów w Krakowie, gdzie uczył ją o. Zygfryd Kott, a także w krakowskiej cerkwi u Wiesława Trzpisa.
Jej prace są w wielu prywatnych domach, są także w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama