Podhale Region

Poniedziałek, 16 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Serca ludzkie się radują!.. - pieśnią „Gorców”

Reklama

Społeczeństwo

Serca ludzkie się radują!.. - pieśnią „Gorców”

Gorcekol17

NOWY TARG. Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” obdarowuje nas zawsze koncertem, który serca unosi z ziemi ku chwale niebieskiej, na skrzydłach pieśni. Od polskich-staropolskich i góralskich kolęd, miłych uchu melodii; wspaniałych, wielogłosowych wykonań – bije świąteczna radość z przyjścia Zbawiciela. Zawsze też „Gorce” do wspólnego kolędowania zapraszają jakichś gości.

Tego roku Chór miał koncertować wspólnie z Miejską Orkiestrą Dętą, jednak w końcówce roku zmieniły się plany Orkiestry. Chórzyści zaprosili więc muzykę z Poronina i okolic, w składzie: Jasiek Gąsienica-Fronek, Kazimierz Karpiel, Andrzej Medes i Jacek Wilczek.

Świeżo po obchodach jubileuszu 65-lecia – „Gorce” miły bardzo niewiele czasu na przygotowanie nowego, świątecznego programu. Po ośmiu próbach doświadczeni chórzyści pod dyrekcją Joanny Szczerby śpiewali jednak jak z nut. Części wykonywanych akompaniowała młodsza siostra dyrygentki – Agnieszka.

Ponieważ koncerty „Gorców” przyciągają sporą publiczność, a ludzie lubią sobie zająć miejsca wcześniej – już 20 minut przed rozpoczęciem koncertu, za zaciągniętą kurtyną – drugi akompaniator, Krzysztof Sokołowski, grał na pianinie swoje kolędowe aranżacje.

Gdy odsłoniła się scena – aż blask poszedł od 40-osobowego składu w góralskich strojach. Buchnęła pieśń „Raduj się świecie!..”.

W pierwszej części „Gorce” uraczyły publiczność kolędami zaczerpniętymi z polskiej, staropolskiej tradycji: „Hej, w dzień Narodzenia”, „W Betlejem cicho”, „Pasterze mili”, „Oj, luli Jezuniu”, „Bracia, patrzcie jeno”, „A to komu aniołkowie”, „Dziecino mała”, „Bóg zawitał”, „W dzień Bożego Narodzenia” i „Jam jest dudka Jezusa mojego”. Tę ostatnią pieśń wprowadził do repertuaru jeszcze śp. dyrygent Jan Szostek.

Razem z góralską muzyką Chór wykonał dwie kultowe kolędy: „Oj, Malućki, Malućki...” i „Wsyndy śniega nasuło” Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej.

Jako konferansjerzy prowadzili świąteczne śpiewanie Halina Piszczek i prezes Henryk Chrobak. A na widowni nie brakło życzliwie towarzyszącej wszystkim koncertom wieloletniej dyrygentki, pani Janiny Glińskiej.

Wartko, skocznie płynęły kolędy w drugiej, regionalnej części koncertu: „Wstańcie, bracia”, „Aniołkowie mu śpiewają” z solową partią Agnieszki Korczak-Fryźlewicz, „Cichoj juz, Jezu Mały”, „Hej, ponad regle, turnice”. Tę część zakończyła „Góralska wiązanka kolędowa” rodem spod Tatr.

Dostojny polonez mógł natomiast zabrzmieć w finale, bo ma jego melodii osnuta jest kolęda „Serca ludzkie się radują, biją szczęściem jak te dzwony...”.

Wtedy już nie trzeba było ludzi długo zachęcać, by – wstawszy z miejsc – połączyli głosy z „Gorcami” śpiewając dwie kolędy: „Bóg się rodzi” i „Pójdźmy wszyscy...”. A rozchodzili się niespiesznie, w błogim nastroju, pod urokiem kolęd wyśpiewanych na Bożą chwałę.

Kolędowanie "Gorców"

Fot. Anna Szopińska

Komentarze  

Joanna
0 #1 RE: Serca ludzkie się radują!.. - pieśnią „Gorców”Joanna 2018-01-09 13:16
Gratulacje ;)
Cytować

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama