Podhale Region

Środa, 18 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Intershow 2018 – kwiat młodych artystów z 7 państw (z galerią)

Reklama

Społeczeństwo

Intershow 2018 – kwiat młodych artystów z 7 państw (z galerią)

intersh183
intersh181
intersh182

PODHALE. Na Podhalu przebywają od 3. stycznia. Żeby tu dotrzeć – niektórzy musieli pokonać tysiące kilometrów, jadąc najpierw pociągiem do Moskwy – z Turkiestanu, z autonomicznej Republiki Inguszetii. Uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu – Konkursu Pieśni i Tańca „INTERNATIONAL SHOW-2017” to bowiem młodsze i nieco starsze talenty z kilku państw.

Ten radosny, barwny Festiwal na najwyższym artystycznym poziomie kilkuset wykonawców gromadzi już szesnasty raz. Dziewiąty raz odbywa się w Nowym Targu. Jego organizatorzy to Stowarzyszenie Twórcze „Medefik” (czyli pszczoła) z Odessy oraz nasz Miejski Ośrodek Kultury. Dwa dni przeglądów i przesłuchań zakończyły się Koncertem Galowym na scenie MOK-u. Wzięło w nim udział prawie 300 młodych artystów z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Turkiestanu, Inguszetii.

Kwaterowali głównie w pensjonatach Białego Dunajca i Poronina. Ich pobyt na Podhalu to nie tylko emocje scenicznej rywalizacji, ale czas występów w miejscowych szkołach, poznawania uroków regionu, zwiedzania zabytków, muzeów, zabawy, relaksu w termach. Z bogatego programu ich pobytu brak śniegu wyeliminował jedynie kulig. Występy uczestników Intreshowu nie tylko wzbudziły zachwyt podhalańskiej publiczności, ale u najmłodszych widzów – również marzenia, by dorównać młodym artystom.

Nawiązało się wiele międzynarodowych przyjaźni. Tych, którzy przyjechali z rozległych stepów – zauroczyły krajobraz gór i mnogość atrakcji, także gościnność i miła, rodzinna atmosfera w każdym miejscu pobytu na Podhalu. Chwalili warunki noclegów i bardzo dobre jedzenie. Wieczorami bawili się na dyskotekach, tworzyli plastyczne dzieła. Poczuli, że w Polsce – przy dobrym standardzie - jest taniej niż np. w Moskwie czy Sankt Petersburgu.

Ten kwiat młodych artystów z kilku państw prezentował swoje umiejętności i talenty w kilku kategoriach: wokalnej – solo, w duetach i zespołach; tanecznej – podzielonej na taniec ludowy, współczesny i towarzyski oraz instrumentalnej. Konkursowe jury, w którym zasiadają zawsze doświadczeni choreografowie, tancerze, wokaliści, animatorzy kultury – oceniało ich popisy w pięciu grupach wiekowych. Występom towarzyszyła wystawa dzieł sztuki, fotografii i rzemiosła, także wykonanych już na Podhalu dziecięcych rysunków.

Zarówno przesłuchania, przeglądy, jak i Koncert Galowy stały się fascynującym estradowym widowiskiem. Podziw budzili mali i młodzi, a już prawie profesjonalni artyści. Za scenicznym efektem krył się ogrom czasu i wysiłku solistów, grup, instruktorów, trenerów. Programy łączyły tradycję, współczesność, baśniowy folklor, radość, żywioł, zadumę, klasyczny balet i gimnastykę artystyczną.

Nowy Targ reprezentowały w gronie wykonawców wokalistki z SEPTYMY i zespół tańca współczesnego „Partytura”. Bardzo mocną ekipą, w sile kilku składów, przyjechali gdynianie.

Grand Prix Festiwalu w kategorii wokalnej zdobyła Martyna Zygadło z Częstochowy – znakomitą interpretacją przeboju Edyty Górniak „To nie ja byłam Ewą”.

Za taniec solowy Grand Prix odebrała fenomenalna Alona Gołubcowa z Odessy – 15-letnia mistrzyni baletu i gimnastyki artystycznej.

Na najwyższe trofeum zasłużył także zespół „KIK” z Pysznicy koło Stalowej Woli, podjąwszy się trudnego artystycznego zadania, bo ukazania tańcem wzniosłości i klęski powstania warszawskiego.

By gratulować młodym artystom i wręczać nagrody w radosnym, tłumnym finale, przybył burmistrz Grzegorz Watycha.

Tak w porywającej formule Festiwalu Intershow kolejny raz spełniło się kilka pięknych idei: międzynarodowej integracji, przyjaźni, ukazywania kulturowej różnorodności, zarażania pasją, sztuką i dobrem.

Intershow 2018

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama