Podhale Region

Piątek, 23 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 23 Mar 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Prof. Myjak: wielkość – idea – pokora. Niezwykła wystawa w „Jatkach”

Reklama

Społeczeństwo

Prof. Myjak: wielkość – idea – pokora. Niezwykła wystawa w „Jatkach”

profmyj18

NOWY TARG. Prof. Adam Myjak należy do tych osobowości polskiej sztuki, które budują jej poziom i rangę. Co więcej – które stanowią o jej duchu. Dlatego wystawa dzieł profesora od sześciu rektorskich kadencji nadającego ton warszawskiej ASP, stała się dużym wydarzeniem w nowotarskiej Galerii BWA „Jatki”. Monumentalizm rzeźb spotkał się tu z kameralnym klimatem przybytku sztuki i zaciekawieniem jego bywalców oraz plastyków przyciągniętych magnetyzmem postaci wybitnego i wielce oryginalnego artysty.

Dzieła, które zagościły teraz w murach „Jatek” są zaledwie częścią potężnej, otwartej przed miesiącem nowosądeckiej wystawy w Galerii MCK „Sokół” – stąd i nieprzypadkowa obecność na nowotarskim wernisażu dyrektora tej placówki, Antoniego Malczaka. Przed rokiem prace profesora były wystawiane w Zakopanem. Przytulne wnętrze nowotarskiej Galerii sprzyjało wyznaniom.

- Dzisiaj się dowiedziałam, że pan profesor miał by malarzem - oznajmiła Ania Dziubas, szefowa Galerii BWA „Jatki” w Nowym Targu. - I może tak też troszkę jest, bo jego rzeźby w większości są polichromowane, są kolorowe. Pan profesor ma to do siebie, że jak jednym materiałem się zmęczy, to natychmiast rzuca się w wir i rozpoznaje nowe techniki. Na naszej wystawie nie ma jednak drewna, nie ma też stali, która – jak słyszałam – jest jego nową fascynacją.

Są natomiast potężne głowy - jakby niewykształcone, z niewyraźnym zarysem twarzy, starte przez czas, a jednocześnie opierające się jego upływowi. Co ciekawe – głowy tworzy profesor również z porcelany, używa i techniki stiuku.

Dziwnie maleje jatkowe wnętrze przy reprezentujących duży cykl „Formach kroczących” z brązu. Jedna z nich zaistniała w nowotarskim pejzażu na tle nowoczesnego obiektu „Dekady” i pomaga myślom przechodniów, podróżnych unosić się w górę. Te symboliczne, wymykające się ziemi kompozycje jeden z krytyków sztuki nazwał „kolosami wspartymi o nieskończoność”. Uznany twórca nie chciał wszakże swoją interpretacją zawężać kręgu znaczeń.

Myśl o kolosach już sugeruje osadzenie sztuki profesora w dziedzictwie antyku i kultury śródziemnomorskiej. Artysta uhonorowany mnóstwem nagród i odznaczeń, wśród których poczesne miejsce zajmuje Złoty Medal Gloria Artis, jest jednak nie tylko rzeźbiarzem, ale i autorem rysunków węglem, w których rozpoznajemy zarysy rzeźbiarskich form. Rysunki odznaczają się niezwykłą ekspresją – jakby efektem wirującego lub zwiewnego jak wiatr światła.

Symbioza monumentalizmu z ulotnością to jedna z charakterystycznych cech sztuki profesora, który jest jednocześnie wyznawcą wiary w ponadczasowe piękno i mistyczną wartość dzieła.

- Ten rysunek, ta kartka, ten obraz, pędzel, kawałek kamienia, rzeźba, muzyka piękna – to moim zdaniem coś jedynego, co chroni ludzkość żeby nie oszalała, nie zwariowała, nie zajmowała się np. wyłącznie polityką – mówił profesor. - Choć artyści – nie tylko w Polsce z resztą – mają niełatwe życie, choć kultura ciągle jest spychana gdzieś na drugi plan, myślę, że będzie się ona zawsze bronić, bo zawsze będą ludzie wrażliwi i zawsze będą szukali z nią kontaktu, tak jak państwo.

Prof. Myjak – niezależnie od rektorowania warszawskiej ASP – kieruje wydziałem rzeźby Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pięciokrotnie przewodniczył Radzie Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Dokumentował także twórczość nowej fali artystów lat siedemdziesiątych. Na koncie ma ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Założył kilka autorskich galerii. Wiele miast zdobią jego monumentalne realizacje pomnikowe. W świecie sztuki jest zarówno autorytetem, jak i twórcą z pasją poszukującym nowych środków wyrazu. Jego ogromny dorobek budzi uznanie i niegasnące zaciekawienie.

Sam wybitny gość w ciepłych słowach odmalował swoje wrażenia towarzyszące kontaktom z Galerią i jej bywalcami.

- Dla mnie najpiękniejsze miejsca to takie stare, nietypowe, intrygujące, bo te nowoczesne galerie trochę już męczą – mówił.

Po nowotarskiej wystawie prace profesora pojadą do Szymbarku, następnie do Serbii.

W "Jatkach" - rysunki i rzeźby prof. Myjaka

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama