Podhale Region

Piątek, 23 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 23 Mar 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Piotr Wyleżoł: Muzyka to nasze życie. Koncert na Dzień Kobiet z prapremierą jazzowego albumu

Reklama

Społeczeństwo

Piotr Wyleżoł: Muzyka to nasze życie. Koncert na Dzień Kobiet z prapremierą jazzowego albumu

wylez18

NOWY TARG. Wydawało się, że w czwartkowy wieczór wszystkie drogi prowadzą na lodowisko, jednak sława „światowej ligi” jazzmanów wypełniła publicznością salę widowiskową MOK-u. Nowy Targ miał zaszczyt stać się miejscem prapremiery płyty „Human Things” - najnowszego albumu jednego z najlepszych polskich pianistów jazzowych: Piotra Wyleżoła. Temperaturę koncertu podnieśli inni znakomici wykonawcy.

Koncert był prezentem na Dzień Kobiet – z darmowym, pamiątkowym biletem wstępu dla pań i „dyszką” za wstęp dla panów.

- W Krakowie bilet na taki koncert kosztuje 150 zł – uświadamia dyrektor MOK-u, Bolesław Bara, który to, że mógł gościć jazzowe gwiazdy i przygotować taki prezent na Dzień Kobiet, zawdzięcza kontaktom zadzierzgniętym w „Muzycznej Owczarni” Wieńczysława Kołodziejskiego.

Piotr Wyleżoł, oprócz tego, że tworzy i koncertuje, prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Do udziału w najnowszym projekcie zaprosił wspaniałych muzyków, w tym wyjątkowego amerykańskiego saksofonistę, Daynę Stephensa, współpracującego z całą czołówką topowych jazzmanów o nazwiskach wytyczających nowe trendy w światowym jazzie (m.in. Brad Mehldau, Gerald Clayton, Larry Grenadier i Eric Harland). Poza nim skład zespołu tworzą wyjątkowi artyści dobrze znani polskim i europejskim fanom jazzu – Michał Barański na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji.

To, co zaprezentowali świetni muzycy na scenie MOK-u, nie było dynamicznym, nowoorleańskim jazzem. „Human Things” (czyli „Ludzkie sprawy”) to zbiór autorskich kompozycji z jednej strony zakorzenionych w tradycji jazzu, a z drugiej - zawierających w swej melodyce i nastrojowości elementy bardzo polskie i słowiańskie. Odnaleźć w nich można także wiele muzycznych odniesień do różnych gatunków muzycznych. Oparte o podporządkowaną melodyce zaawansowaną harmonię, wykraczają one poza granice jednego określonego stylu. W założeniu mają odzwierciedlać bardzo ludzki, szczery i intymny charakter muzyki. Krytycy podkreślają, że muzyka Piotra Wyleżoła od lat nie ogląda się na mody i trendy, lecz podąża niezachwianie w określonym kierunku, co czyni ją wyrazistym głosem we współczesnym nurcie jazzowym.

- Muzyka to nasze życie. W większości płynie z serca – mówił Piotr Wyleżoł, który najpierw grał na zajmującej znaczną część sceny Calisii, a potem na instrumencie użyczonym przez nowotarskiego jazzmana Tomka Basiuka.

Kolejne wykonania jego i reszty zespołu, podobnie jak saksofonowe partie Dayny Stephensa – wzbudzały szczery aplauz publiczności poddanej muzycznym refleksjom i nastrojom.

Piotr Wyleżoł Trio i "Human Things"

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Wielkanoc 201 - Starostwo powiatowe

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama