Podhale Region

Poniedziałek, 24 wrzesień 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 24 Wrz 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Przegląd Filmów o Sztuce - reaktywacja (aktualizacja - program)

Reklama

Społeczeństwo

Przegląd Filmów o Sztuce - reaktywacja (aktualizacja - program)

DSC08775
DSC08772
DSC08774

ZAKOPANE. Reaktywowany Przegląd Filmów o Sztuce to wydarzenie ściśle związane ze stolicą Tatr. To już 21 edycja reaktywowanego wydarzenia, które po 20 latach powróciło do Zakopanego w pełnej, konkursowej formie. Warto jednak przypomnieć, że idea festiwalu liczy już 50 lat.

W konkursie wręczone zostaną trzy nagrody, w tym Grand Prix o wartości 10 tys. złotych. To nie wszystko - przyznana zostanie także nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego. Warto podkreślić, że Przeglądowi towarzyszyć będą pokazy specjalne, wystawy, spotkania, koncert, a także warsztaty filmowe dla młodzieży.

Już wiadomo, że Przegląd rozpocznie się 11 kwietnia i potrwa do 16 kwietnia. W tym czasie w stolicy Tatr spotkają się reżyserzy, filmowcy i ludzie związani z filmem i środowiskiem artystycznym. W tym roku wpłynęło na niego aż 166 filmów. Nabór zgłoszeń został zamknięty 10 marca. Ich wstępną selekcję przeprowadzą Urszula Dubowska, Jerzy Armata i Maciej Wojak. Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu zostanie przedstawiona 30 marca.Filmy po wstępnej selekcji będzie oceniało jury w składzie: Sławomir Idziak, Zofia Gołubiew, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jan Wierzyński, Beata Majcher, Lidia Rosińska – Podleśny. Autorem identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji jest wybitny grafik, malarz, rysownik i plakacista Piotr Młodożeniec, znany m.in. ze współpracy z marką Pan Tu Nie Stał.

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego odbyła się konferencja prasowa, na której organizatorzy zaprezentowali program i założenia tegorocznego wydarzenia. Wzięli w niej udział wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher, zastępca dyrektora ZCK Lidia Rosińska-Podleśny, członkowie Komisji Selekcyjnej Urszula Dubowska, Jerzy Armata i Maciej Wojak.

W ramach pokazów specjalnych zobaczyć będzie można nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, „Wezwanie” Wojciecha Solarza prezentowane z okazji 90. rocznicy urodzin Władysława Hasiora, który na potrzeby filmu wykonał ok. 20 rzeźb, “Klatka po klatce” Daniela Szczechury oraz niepokazywany wcześniej w Polsce film “Listen to me Marlon” w reżyserii Stevena Rileya, brytyjczyka nominowanego do nagród BAFTA i EMMY z muzyką Stefana Wesołowskiego.

Przeglądowi towarzyszyć będą wydarzenia wystawiennicze. Salon Marcowy 2018 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego. W Galerii Władysława Hasiora, filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, prezentowana będzie wystawa poświęcona samemu Władysławowi Hasiorowi, wybitnemu artyście związanemu z Zakopanem, który był także jednym z pomysłodawców Przeglądu Filmów o Sztuce. W 2018 roku przypada 90. rocznica jego urodzin. Artysta tworzył asamblaże, projektował pomniki, rzeźby, wykonał ponad 20 000 slajdów, ale pracował także jako scenograf i autor rekwizytów do filmu.

Niezwykłe obiekty, towarzyszące sztukom wystawianym w Teatrze Polskim we Wrocławiu noszą wszystkie znamiona hasiorowej sztuki – ekspresję, rozmach, bogactwo formy. W 1970 roku Władysław Hasior został zaproszony do współpracy przy realizacji filmu w reż. Wojciecha Solorza “Wezwanie”. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Juliana Kawalca o tym samym tytule. Akcja rozgrywała się w latach 30. ubiegłego wieku i opowiadała o artyście z chłopskiej rodziny, nierozumianym i nieakceptowanym przez rodzime środowisko. Hasior pełnił funkcję konsultanta plastycznego. Wykonał na potrzeby obrazu rzeźby: Świątki, Płomienne widma, Ptaki z innych krajów, Konni sojusznicy, Anioł.

W Galerii im. Władysława Hasiora odbędzie się także finisaż wystawy „Oto człowiek. Malarstwo Marka Żuławskiego”. Zamknięcie wystawy odbędzie się dokładnie w dniu, w którym przypada 110. rocznica urodzin Marka Żuławskiego. Z tej okazji, oprócz spotkania z prezentowanymi na ekspozycji pracami plastycznymi artysty, będzie możliwość bliższego poznania jego sylwetki za sprawą pokazu filmu Tomasza Pobóg-Malinowskiego „Wycieczka na Parnas”. Nakręcony w 1983 roku film, w roku następnym nagrodzony został „Srebrnym Pegazem” zakopiańskiego Przeglądu Filmów o Sztuce. Wydarzenie zaszczycą swą obecnością żona oraz rodzina artysty.

Ważnym elementem Przeglądu będą czterodniowe warsztaty filmowe skierowane do młodzieży zakopiańskiej. Poprowadzą je Józef Romasz, operator filmowy, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych, dr hab. prof. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Prof. Zbigniew Wichłacz, operator, profesor i dziekan Wydziału Operatorskiego w PWSFTviT. Podczas 4 dni zajęć młodzież zapozna się z tajnikami realizacji filmowej, pracy z aktorem i sztuki montażu.
Szczegółowy program warsztatów dostępny jest na stronie Przeglądu.

Festiwal zwieńczony będzie galą wręczenia nagród, po której odbędzie się koncert projektu Nanook of the North w przestrzeni Miejskiej Galerii Sztuki. Nanook of The North to współczesna, muzyczna odpowiedź na niemal stuletni niemy film dokumentalny "Nanuk z północy".

Szczegóły:


www.pfos.pl


www.facebook.com/PrzegladFilmowOSztuce


www.instagram.com/przeglad_filmow_o_sztuce

 

Poniżej wypowiedź Jerzego Armata o Przeglądzie, który powrócił do Zakopanego.

Przegląd Filmów o Sztuce, legendarna impreza integrująca filmowców z innymi środowiskami artystycznymi – w pięćdziesiątą rocznicę swych narodzin – na trwałe powróciła do Zakopanego. Po dwóch wspomnieniowych wydaniach festiwalu (2016, 2017), w których zaprezentowano wiele wybitnych dokonań w tej dziedzinie twórczości filmowej, dojdzie do „normalnej” – już 21. edycji Przeglądu Filmów o Sztuce (11-15.04), z konkursem w roli głównej.

Przegląd narodził się w 1968 roku z inicjatywy znakomitego zakopiańskiego artysty – Władysława Hasiora, jednego z najciekawszych reżyserów filmów o sztuce Grzegorza Dubowskiego oraz Mariana Wcisły, dyrektora krakowskiego oddziału Centrali Filmów Oświatowych „Filmos”. Jego pierwsza edycja odbyła się 17 marca 1968 roku, towarzyszyła wtedy III Salonowi Marcowemu, w ramach którego swoje prace wystawiali m.in. Tadeusz Brzozowski, Jerzy Nowosielski, Stefan Gierowski, Arkadiusz Waloch, czyli późniejsi przyjaciele zakopiańskiej imprezy bądź bohaterowie prezentowanych w jej ramach filmów.

Festiwal odbywał się corocznie, od 1976 roku – co dwa lata. Cieszył się ogromną popularnością, zarówno wśród filmowców, jak i przedstawicieli innych środowisk kulturotwórczych, zwłaszcza artystów plastyków oraz muzealników. Dzięki integracji tych środowisk udało się przetrwać najtrudniejsze czasy (nawet podczas stanu wojennego – w 1982 roku – odbyła się, tylko nieco ograniczona godziną milicyjną, w miarę normalna edycja). Z peerelowską rzeczywistością organizatorzy sobie poradzili, z wolnym rynkiem – już nie. Ostatnie oficjalne wydanie Przeglądu miało miejsce w 1988 roku. Później jeszcze trójka szaleńców – Grzegorz Dubowski, Andrzej Dziuk, dyrektor zakopiańskiego Teatru Witkacego, oraz niżej podpisany – zorganizowała w 1991 roku na scenie teatru przy Chramcówkach okazałą „stypę” zakopiańskiego przeglądu, a w latach 1995-1996 ideę zakopiańskich przeglądów próbowała kontynuować Telewizja Polonia, jednak to były wprawdzie ambitne, ale niestety ostatnie podrygi, które nie uratowały tej fantastycznej imprezy.

I nagle niespodzianka, Przeglądy Filmów o Sztuce po dwóch dekadach milczenia powróciły do Zakopanego. Podczas 21. edycji, poza niezwykle atrakcyjnym konkursem, w którym znajdą się nasze najlepsze filmy poświęcone szeroko pojętej kulturze i sztuce, zrealizowane w ciągu ostatnich czterech lat (oceni je jury pod wodzą znakomitego operatora Sławomira Idziaka), będzie można także zobaczyć – w towarzystwie twórców – m.in. nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, powstałe przed blisko półwieczem „Wezwanie” Wojciecha Solarza (w którym „zagrały” rzeźby Władysława Hasiora), a także spotkać się z mistrzem światowej animacji – Danielem Szczechurą. Zatem przybywajcie do zakopiańskiego Miejsca (nowa, studyjna sala kina Sokół) w dniach 11-15 kwietnia!

Jerzy Armata

 

21. PRZEGLAD FILMÓW O SZTUCE ZAKOPANE 2018 PROGRAM

11 KWIETNIA / ŚRODA
KINO MIEJSCE, ul. Orkana 2
GODZ. 18.00
UROCZYSTE OTWARCIE PRZEGLĄDU
ORAZ OFICJALNA INAUGURACJA
DZIAŁALNOŚCI KINA STUDYJNEGO.
POKAZ FILMU „TWÓJ VINCENT”.
Po projekcji spotkanie z twórcami.
Spotkanie poprowadzi Ryszard Jaźwiński.

12 KWIETNIA / CZWARTEK
KINO MIEJSCE, ul. Orkana 2
GODZ. 11.00 – 13.30
I POKAZ KONKURSOWY
GODZ. 14.30 – 16.30
II POKAZ KONKURSOWY
GODZ. 17.30 – 19:30
III POKAZ KONKURSOWY
GODZ. 20.00
POKAZ SPECJALNY FILMU „WEZWANIE”
Reż. Wojciech Solarz, 1971 rok, 86 min.
Film prezentujemy z okazji 90. rocznicy
urodzin Władysława Hasiora. Artysta
był twórcą scenografii do filmu.
Po pokazie spotkanie z reżyserem filmu
– Wojciechem Solarzem.
Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata.

13 KWIETNIA / PIĄTEK
KINO MIEJSCE, ul. Orkana 2
GODZ. 10.30 – 13.00
I POKAZ KONKURSOWY
GODZ. 14.00 – 16.00
II POKAZ KONKURSOWY
GODZ. 17.00 – 19.00
III POKAZ KONKURSOWY
GODZ.19.30
DANIEL SZCZECHURA – SPOTKANIE
I POKAZ SPECJALNY FILMU „KLATKA
PO KLATCE”
GODZ. 20.30
POKAZ SPECJALNY „LISTEN TO ME MARLON”
Po projekcji spotkanie z twórcami.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka
Szydłowska.

14 KWIETNIA / SOBOTA
KINO MIEJSCE, ul. Orkana 2
GODZ. 10.00 – 12.30
I POKAZ KONKURSOWY
GODZ. 13.00 – 15.00
II POKAZ KONKURSOWY
MIEJSKA GALERIA SZTUKI IM.
WŁ. HR. ZAMOYSKIEGO, ul. Krupówki 41
GODZ. 18:00
UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW
21. PRZEGLĄDU FILMÓW O SZTUCE.
Przyznanie nagród festiwalowych.
Galę poprowadzi Agnieszka Szydłowska.
GODZ. 19:00
KONCERT – NANOOK OF THE NORTH
z projekcją filmu niemego (ok. 30 min.)

PROGRAM
15 KWIETNIA / NIEDZIELA
KINO MIEJSCE, ul. Orkana 2
GODZ. 12.00 – 14.00
FINAŁ WARSZTATÓW DLA MŁODZIEŻY
oraz pokaz filmu „Twój Vincent”
Przeglądowi towarzyszą, podobnie jak
w ubiegłym roku, Warsztaty Filmowe
– prowadzone przez operatorów
PWSFTviT prof. Zbigniewa Wichłacza
i Józefa Romasza.

11 – 15 kwietnia
WARSZTATY FILMOWE
prowadzone przez operatorów
PWSFTviT prof. Zbigniewa Wichłacza
i Józefa Romasza.
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
ul. Chramcówki 15

11 kwietnia – 13 maja
ZA KULISAMI ... WYSTAWA FOTOSÓW
Z PLANU FILMU „WEZWANIE”
Uroczyste otwarcie wystawy:

11 kwietnia, o godz. 16.00
Prezentacja fotografii z archiwum prywatnego
Wojciecha Solarza i Muzeum Tatrzańskiego.
(Fotografie prezentują rzeźby
wykonane na potrzeby filmu przez Władysława
Hasiora).
Galeria Władysława Hasiora,
ul. Jagiellońska 18b

13 kwietnia, o godz. 16.00
Finisaż wystawy „OTO CZŁOWIEK.
MALARSTWO MARKA ŻUŁAWSKIEGO”
Pokaz filmu Tomasza Pobóg-Malinowskiego
„Wycieczka na Parnas”, nagrodzonego
w 1984 roku „Srebrnym Pegazem” zakopiańskiego
Przeglądu Filmów o Sztuce.
Galeria Władysława Hasiora,
ul. Jagiellońska 18b
IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

23 marca – 6 maja
SALON MARCOWY 2018
Prezentacja wybranych artystów, którzy
swoje prace pokazywali podczas Salonów
Marcowych w latach 1958 -1969. Przypomnimy
m.in:
Kiejstuta Bereźnickiego, Mariana Bogusza,
Tadeusza Brzozowskiego, Tadeusza
Dominika, Wojciecha Flecka, Barbarę
Gawdzik Brzozowską, Stefana Gierowskiego,
Władysława Hasiora, Rudolfa Krzyżaka,
Jana Lebensteina, Zygmunta Lisa, Jerzego
Nowosielskiego, Jerzego Panka, Teresę
Pągowską, Zenona Pokrywczyńskiego,
Annę Rokossowską, Jonasz Sterna, Jerzego
Stajudę, Jana Szancebacha, Jerzego Tchórzewskiego,
Jacka Waltosia, Mieczysława
Wejmana, Rajmunda Ziemskiego.
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława
hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama