Podhale Region

Poniedziałek, 22 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor W Dyskusyjnym Klubie Książki – ciekawe pozycje, ciekawi goście

Reklama

Społeczeństwo

W Dyskusyjnym Klubie Książki – ciekawe pozycje, ciekawi goście

klubksko18
klubksko182

NOWY TARG. Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu ma już swoją długą tradycję. Po pięciu latach starań udało mu się jednak dołączyć do ogólnopolskiej sieci takich klubów pod egidą Instytutu Książki Krakowie. Inauguracyjne spotkanie Klubu odbyło się w styczniu. A teraz gościł w nim mistrz haiku – śląsko-nowotarski poeta Krzysztof Kokot.

Idea klubowej inicjatywy to stworzenie dla wszystkich lubiących czytać miejsc, gdzie mogliby porozmawiać o przeczytanych książkach, od czasu do czasu spotkać się z autorami i propagować czytelnictwo. Instytut Książki w Krakowie ponosi koszty funkcjonowania klubów, finansując zakup przeznaczonych dla nich interesujących książek, opłacając spotkania autorskie i inne wydarzenia kulturalne. Na comiesięcznych spotkaniach towarzyskich, w miłej atmosferze, zwykle omawia się wybrane wcześniej i przeczytane przez klubowiczów lektury. Dostarcza je Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, która jest koordynatorem tej akcji w Małopolsce.

Spotkanie z Krzysztofem Kokotem – farmaceutą i poetą – Miejska Biblioteka zorganizowała w sali regionalnej MOK-u, zapewniając już kilka interesujących pozycji książkowych. Prowadziła je Jagoda Zaucha. Bohater spotkania przyniósł natomiast jeden z kilku już swoich tomików – „Haiku time”, by mówić o osobliwości tej miniaturowej formy literackiej, wywodzącej się z XVII-wiecznej Japonii i wyrosłej z kanonu buddyjskiej filozofii zen, która odwraca się od abstrakcji ku wrażeniom zmysłowym i wzrokiem, słuchem pomaga zgłębiać istotę każdej rzeczy w naturze. A haiku to właśnie „wyraz krótkotrwałego olśnienia, kiedy wglądamy w życie rzeczy”.

Gość spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki to coraz bardziej znany w świecie poeta, jedyny autor z Małopolski nie raz już wyróżniany w ogólnoświatowym konkursie haiku, organizowanym przez japoński dziennik „The Mainichi Daily News". A dodajmy, że napływa na ten konkurs kilka tysięcy utworów. Wszystkie – pisane po angielsku.

W ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach haiku nagród zdobył tyle, że zajmują segregator i całą ścianę. Jego utwory goszczą też w zbiorach i antologiach. Krótkimi haiku zdobył nagrody „Samuraja Internetu" za rok 2008 i 2009. Miniatury spod pióra nowotarskiego farmaceuty znalazły się na japońskich, amerykańskich i chorwackich stronach internetowych; w gazetach o zasięgu światowym i w książkach. Japońskie wiersze to jego pasja niedawna, ale silna. Z twórcami podobnych miniatur kontaktuje się przez strony internetowe i... zbiera laury.

Haiku to oczywiście klasa mistrzowska, forma bardzo zwięzła, precyzyjna i wymagająca. Popis i kunsztu, i wyobraźni. Wiersz ma układ 5 – 7 – 5 sylab i składa się z dwóch obrazów, które są inspiracją dla czytelnika, by siłą imaginacji wywołał w sobie kolejny obraz i przemyślenia.

Nowotarski poeta zaczął też tworzyć haibuny i haigi, łącząc słowo z konkretnym już obrazem. Równocześnie ostrzy pióro, tworząc aforyzmy i fraszki. Nie zaprzestaje także pisania w rodzimej gwarze śląskiej. Jest stałym autorem wierszy zdobiących „Almanach Nowotarski”, pomysłodawcą i koordynatorem Polish International Haiku Contest oraz inicjatorem wydań almanachów haiku współczesnych polskich autorów.

O pasjonującej go japońskiej miniaturze potrafił na klubowym spotkaniu mówić zajmująco i dowcipnie.

W Dyskusyjnym Klubie Książki - Samuraj Internetu

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama