Podhale Region

Środa, 19 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 19 Gru 2018 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Dla kogo MOK? Dyrektor Bolesław Bara: - Aby nie dochodziło do rękoczynów, burd, przepychanek…

Reklama

Społeczeństwo

Dla kogo MOK? Dyrektor Bolesław Bara: - Aby nie dochodziło do rękoczynów, burd, przepychanek…

Bolek18

NOWY TARG. Sprawa wynajmu sali w MOK-u niepomiernie podniosła dramaturgię poniedziałkowej sesji Rady Miasta. Naładowane emocjami wystąpienia i wymiany zdań nie tłumaczyły jednak jasno okoliczności tej historii, a sam dyrektor MOK-u - podejrzany o blokowanie inicjatyw patriotycznych środowisk - o wyjaśnienie poproszony nie został. Radnym został po tym epizodzie posmak afery z historyczno-politycznym podtekstem i... filmik do obejrzenia na kanale YOU TUBE.

Chronologia wydarzeń wyglądała tak:

Planując na 26. kwietnia kolejne spotkanie z cyklu "WIEDZIEĆ, ZROZUMIEĆ, PAMIĘTAĆ", tym razem z dr Ewą Kurek, badaczką stosunków polsko-żydowskich na przestrzeni lat, Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ odpowiednio wcześniej, bo 10. kwietnia zwróciła się do dyrektora MOK-u o wynajem sali widowiskowej.

- Umówiłem się z panią Jadwigą, że do dwóch dni, czyli bardzo szybko, damy odpowiedź, choć zgodnie z przepisami mamy na odpowiedź 7 dni – relacjonuje Bolesław Bara, dyrektor MOK. - Wcześniej, ilekroć Stowarzyszenie Grupa PAMIĘĆ zwracało się o wynajem sali, takiej pomocy zawsze udzielaliśmy, spotkania zawsze się odbywały i cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo tematyka budziła emocje. Tym razem, dokładnie następnego dnia, odpisaliśmy, że ze względów technicznych - ponieważ sale w MOK-u są zarezerwowane - niestety, nie możemy w tej kwestii pomóc. Sala widowiskowa jest bowiem w tych godzinach zajęta na próby grup z zagranicy i naszych, polskich, które nazajutrz występują w „Wiosennej bajce w Tatrach”.

Może więc ratusz?

W sali konferencyjnej nr 44, która być może też pomieściłaby uczestników takiego spotkania, natomiast regularnie w czwartki od godz. 17.00 do 20-tej ćwiczy chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przygotowując program na 100-lecie odzyskania niepodległości. Odmowna odpowiedź dla Grupy PAMIĘĆ poszła drogą mailową. Wkrótce, bo 13. kwietnia, w piątek po południu, wpłynęło do MOK-u kolejne pismo Grupy PAMIĘĆ, tym razem dotyczące wynajmu ratusza.

Przywołując treść uchwały Rady Miasta z grudnia 2009 r., dyrektor wyjaśnia:

- Właścicielem jest miasto, czyli włada tym burmistrz, więc nie możemy tym budynkiem dysponować bez zgody burmistrza lub podmiotów zewnętrznych, które się do niego zwróciły o użyczenie ratusza. Dlatego była odpowiedź, że ponieważ jest to w gestii pana burmistrza, nie możemy udostępnić sali.

Wynajem to przychód dla MOK-u, ale...

Szef MOK-u zapewnia, że jeśli tylko ma taką możliwość, wynajmuje sale, mając na względzie przychód dla Ośrodka, przeznaczany potem na cele statutowe i organizowanie kulturalnych, artystycznych imprez niekomercyjnych. Ale – są tutaj wyraźne ograniczenia:

- Przy wynajmowaniu sal unikamy absolutnie podmiotów zewnętrznych, które są związane z jakimiś oszustwami, aby nie narażać mieszkańców na kampanie promocyjne i nabywanie produktów po bardzo, bardzo zawyżonych cenach.

Zwracając się o wynajem sali, Grupa PAMIĘĆ powołała się tymczasem na udostępniony publicznie, na stronie internetowej Ośrodka, grafik, w którym 26. kwietnia po południu, czyli w terminie planowanego spotkania, sala widowiskowa była wolna.

- Ale my jako MOK mamy też tzw. grafik wewnętrzny, który nie jest udostępniany mieszkańcom i pokazuje harmonogram zajęć grup oraz zespołów regionalnych, Miejskiej Orkiestry, chórów, które u nas ćwiczą, tańczą, śpiewają – wyjaśnia dyrektor. - Wgląd do tego mamy tylko my, pracownicy, a dysponentem pomieszczeń jest kierownik administracyjny.

Względy polityczne?

O wynajmie sal w miejskim obiekcie decydują więc względy techniczne. Dyrektor jednak w internetowych komentarzach został posądzony o coś zgoła innego, czyli o kierowanie się względami politycznymi. Dlaczego? Bo gość planowanego spotkania, pani dr Ewa Kurek, jest postacią o poglądach nader wyrazistych, a dla wielu – kontrowersyjnych lub nie do zaakceptowania. Jej antysemickie wypowiedzi wzbudziły krytykę w prasie krajowej i zagranicznej, a niedawno rodzina zmarłego w 2000 r. Jana Karskiego – świadka Holocaustu, dostarczyciela raportów o zagładzie Żydów do rządu londyńskiego i rządu Stanów Zjednoczonych – złożyła oficjalny i skuteczny protest przeciwko nadaniu dr Ewie Kurek odznaczenia im. Jana Karskiego. Ponadto w lutym tego roku, we Wrocławiu, dolnośląska „Solidarność” wycofała się z umowy na wynajem pomieszczenia w jej budynku przez organizatorów wykładu pani dr Kurek i spotkanie zostało odwołane.

W Nowym Targu ostatecznie odbędzie się ono w planowanym terminie, ale w innym miejscu – sali użyczy mu parafia św. Katarzyny.

Jak zapobiec burdom i przepychankom

Ze względu na prawdopodobieństwo podobnych sytuacji, czyli próśb o wynajem pomieszczeń na spotkania kontrowersyjne i polaryzujące opinię społeczną oraz na niebezpieczeństwo utożsamiania właściciela i administratora obiektu z wygłaszanymi na tych spotkaniach poglądami – MOK chciałby się przed niepożądanymi konotacjami zabezpieczyć na przyszłość.

- MOK jest instytucją kulturotwórczą, opiniotwórczą, ale absolutnie chcemy uniknąć takich sytuacji, żeby mieszkańcy kojarzyli nas z wynajmującymi sale organizatorami spotkań – stwierdza dyrektor Bara. - My za to nie odpowiadamy merytorycznie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której musiałbym wynajmować firmę ochroniarską do tego, żeby zabezpieczyć przychodzących ludzi; aby nie dochodziło do rękoczynów, burd czy słownych przepychanek, bo tutaj nie ma na to miejsca. Chcemy robić wszystko, żeby tu była prawdziwa, wielka kultura, przez duże K, dla wszystkich mieszkańców.

Głos wyzywanych i popychanych

Ta deklaracja dyrektora jest zarazem odpowiedzią na pełne emocji sesyjne wystąpienia zapisanych do głosu potomków żołnierzy AK. A było to pokłosie wydarzeń z marca ubiegłego roku, gdy w budynku MOK-u, z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, w odstępie godzinnym, zostały zorganizowane dwie konferencje: gloryfikatorów Józefa Kurasia „Ognia” i przeciwników gloryfikacji partyzanckiego dowódcy. W sali widowiskowej odzywały się wtedy gwizdy, padały obraźliwe epitety, a u wejścia do budynku eskalacja agresji doprowadziła do rękoczynów. Popychani byli wtedy przeciwnicy gloryfikacji.

- Ja bardzo bym chciał, żeby radni obejrzeli film nakręcony przez telewizję słowacką – oświadczył na forum Rady Miasta zapisany do głosu Tadeusz Morawa, syn członka organizacji WiN. - W MOK-u nie mogą się odbywać takie ekscesy, że jedna grupa chce nas pobić, zlinczować.

O wyzwiskach, groźbach i ubliżających epitetach oraz poczuciu zagrożenia podczas tych wydarzeń mówił też kolejny zapisany do głosu – Marek Zapała, bratanek dowódcy IV Batalionu 1 PSP AK.

Przewodniczący Rady, Andrzej Rajski, już wczesniej poznawszy uzasdadnienia decyzji dyrektora MOK-u i okoliczności niedoszłego do skutku wynajmu sali, uznał jednak, że niefortunne było w marcu ubr. wynajmowanie sal dwom wiadomo że zantagonizowanym grupom, praktycznie w tym samym czasie.

Radni otrzymali na pendriv’ie – do zapoznania się – nagranie incydentu przy wejściu:

https://www.youtube.com/watch?v=si004fZDSSM

Sprawa potyczek sprzed ponad roku, jak widać, wciąż iskrzy, ale wnioski z nich dla sprecyzowania zasad wynajmu sal w MOK-u trzeba wyciągnąć nieuchronnie.

Na sesji Rady

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama