Podhale Region

Wtorek, 23 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 23 Paź 2018 2pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor W „Jatkach” – pejzaże kojące duszę

Reklama

Społeczeństwo

W „Jatkach” – pejzaże kojące duszę

kaztward18

NOWY TARG. Patrząc na kilkadziesiąt większego i mniejszego formatu obrazów, które mieszkają teraz we wnętrzu Galerii „Jatki” – trudno uwierzyć, że wyszły spod silnej męskiej ręki. Akwarele i nieliczne olejne prace Kazimierza Twardowskiego zadziwiają bowiem szlachetnością formy, subtelnością kolorytu, sentymentalną aurą.

Szczególna swojskość wielu pejzaży wynika i z tego, że artysta – zanim wyjechał do szkoły plastycznej w Tarnowie i ukończył wydział sztuki Uniwersytetu w Toruniu; nim został współzałożycielem Związku Akwarelistów Polskich - rósł w podsądeckim krajobrazie, wpatrywał się i wsłuchiwał w nurt Dunajca.

Galeria „Jatki” miała przyjemność gościć autorską wystawę uznanego twórcy siedemnaście lat temu. Do tej pory w swoim dorobku zdążył on zgromadzić ponad 70 indywidualnych wystaw – w Polsce i w świecie. Zbiorowe trudno policzyć. Jego urokliwe i chętnie nabywane prace trafiły do wielu muzeów i kolekcji prywatnych – również w Kanadzie, Japonii, Meksyku. Nagrody za swoje akwarele zbierał nie tylko w kraju.

- Bohater dzisiejszego naszego spotkania nieustannie czerpie inspiracje z otaczającego świata – prezentowała artystę Ania Dziubas, szefowa Galerii BWA „Jatki”. - Okazuje się, że świat jest piękny – proszę zobaczyć...

Gość nowotarskiej Galerii nie tylko wystawia swoje prace w różnych salonach sztuki, ale i od trzech lat zaprasza do siebie – do wiejskiej galerii o wyjątkowo ciepłym klimacie, urządzonej wraz z żoną w domu, w podsądeckich Naszacowicach.

Miłość natury i fantastycznych form przyrody co roku ściąga państwa Twardowskich do krajów skandynawskich. Plon tych wypraw to akwarelowe pejzaże – oszczędne w środkach wyrazu i szlachetne w formie. Podróżują też bardziej na południe - do Francji - Bretanii, Prowansji i do Chorwacji. Ale artystyczne inspiracje obficie czerpie mistrz Kazimierz także z rodzimego, naddunajcowego pejzażu.

W czterdziestoletniej jego twórczości obrazy portretowe są prawdziwą rzadkością, wszak jeden okaz tego gatunku znalazł się na nowotarskiej wystawie malarstwa.

Podczas wernisażu Kazimierz Twardowski mówił właśnie o swoim „marszu czterdziestolecia”, który prowadzi go przez różne przybytki sztuki:

- W Nowym Sączu była pierwsza wystawa, tutaj jest druga, 20. lipca, w wakacje, będzie otwarcie w Galerii „Pryzmat” w Krakowie, no i – nie chcę zapeszać – początkiem czerwca moja wystawa będzie także w Paryżu. Bardzo duża, bo to ma być 80 prac, więc nie wiem, jak zawiozę te szkła...

Niestrudzonym menedżerem tych wszystkich wystaw jest żona artysty – przez całe życie bardzo pracowitego, kreatywnego, pełnego świeżości spojrzenia. Fenomen jego akwarelowych pejzaży polega między innymi na tym, że niemal fizycznie czuje się ich temperaturę - coraz to inną w prostokącie każdej ramy. Te krajobrazy – czy to śnieżne, czy wiosenne, czy rozpalone słońcem; czy ogarniające monumenty wodospadów i grzbiety gór, czy skupione w płatkach kwiecia - opromienia jakiś liryzm. Wszystkie są świadectwem głębokiej, niemal mistycznej więzi z naturą. Dlatego tak dobrze przebywa się w ich towarzystwie. Dlatego koją duszę.

Samemu można tego doświadczyć, oglądając wystawę zachwycających akwareli – tylko do końca kwietnia.

Kwietniowy wernisaż

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama