Podhale Region

Poniedziałek, 22 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 8pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Poezja codziennego użytku – z gościną w Galerii

Reklama

Społeczeństwo

Poezja codziennego użytku – z gościną w Galerii

poecijat18

NOWY TARG. Poezją można się karmić i dzielić jak chlebem, częstować jak jabłkiem. Można ją sobie opowiadać jak bajkę na dobranoc i mówić nią „dzień dobry”. Można też nią rozmawiać, można się zaprzyjaźniać. Poezja jest bowiem jak artykuł pierwszej potrzeby, jak tlen, którym się oddycha i „goi rany zadane przez rozum”. Przekonali o tym poeci z różnych stron Polski, spotkawszy się w murach Galerii BWA „Jatki”. Przywieźli oni słuchaczom antologię poezji współczesnej „Poezja na każdy dzień”, mnóstwo wzruszeń, wierszy, muzyki, zdjęć. Rozłożyli przed nimi plon swojej twórczości.

Spotkanie organizowały Miejska Biblioteka Publiczna i Galeria, a prowadziła je bibliotekarka i poetka z Raby Wyżnej – Joanna Słodyczka, w asyście Bogusławy Chwierut z Libiaża i Leszka Lisieckiego z Warszawy – poety, fotografika, pasjonata historii, zwłaszcza wojennych i powstaniowych dziejów stolicy.

Gdyby przyjechała główna sprawczyni oryginalnej i chyba pierwszej takiej antologii w Polsce – byłaby ich dziesiątka. Ale Monika Marta Krajewska – założycielka blogu, facebookowej strony „Poezja na każdy dzień”, nieszczęśliwie trafiła do szpitala. Antologia jest natomiast zbiorem wybranych wierszy poetów z różnych regionów i miejscowości, kontaktujących się codziennie przez tę poetycką stronę. Bractwo autorów z całej Polski umawiało się wcześniej i spotykało np. w Zakopanem, Krakowie, Warszawie, w galeriach i małych szkółkach. Teraz przyszła kolej na Nowy Targ, po Nowym Targu poetów gościła jeszcze w szkoła w Obidowej.

Kwiatami, świecami, zdjęciami, dyskretną muzyką Przemysława Skrobisza i gitarowym akompaniamentem Leszka Lisieckiego, autora „natchnieniogennych” zdjęć - goście stworzyli liryczny klimat. Sami byli zachwyceni frekwencją i wrażliwym odbiorem przez publiczność.

Połączeni poetycką stroną i osobistymi już przyjaźniami poeci – niektórzy już z kilkoma tomikami na koncie - to osobowości i usposobienie bardzo różne. Dlatego też antologia daje ciekawy przegląd tego, „co się gra” w duszach jej twórców.

Piszący przywieźli z sobą dobrą energię słowa, strofy, które trafiały do serca, niosły otuchę. A książka leżała jak poczęstunek na białym obrusie.

Przybyli na spotkanie czytali wiersze i swoje, i nieobecnych kolegów. Joanna Słodyczka – pisząca i w gwarze, i w języku literacki tym razem prezentowała literackie utwory.

Co więcej – przyjaźnie, wzajemne inspiracje, poszukiwania obrazu i muzyki do słów wierszy – w naturalny sposób stworzyły artystyczne duety.

W innych miejscach Polski blogowi poeci będą teraz opowiadać o ciepłym przyjęciu w Mieście z dużej litery. A ich przykład może zachęci innych do wyjęcia z szuflad wierszy, które jeszcze nie zadźwięczały w uszach słuchaczy.

Poeci w "Jatkach"

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama