Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 14 Lis 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor II Ogólnopolski Festiwal. Niepełnosprawni artyści, czyli… radość aż do łez

Reklama

Społeczeństwo

II Ogólnopolski Festiwal. Niepełnosprawni artyści, czyli… radość aż do łez

integra180
integra181
integra182

NOWY TARG. To był ogromny wysiłek organizatorów, sponsorów, opiekunów, uczestników, ale udało się nadzwyczajnie! II Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tanecznym krokiem ku integracji” był dwudniowym ciągiem występów i wzruszeń. Przez scenę w MOK-u przewinęły się aż 33 grupy uczestników z połowy kraju.

Łącznie z opiekunami II Festiwal zgromadził 180 osób. Przyjechali oni z różnych szkół specjalnych, ośrodków,

placówek i warsztatów terapii zajęciowej – w Tarnowie, Rzeszowie, Krakowie, Frysztaku, Kolbuszowej. Część tych gości kwaterowała w Szaflarach, korzystała z term, bawiła się na dyskotece w remizie. Wrażenia z pobytu na Podhalu wywieźli więc miłe, a wdzięczność za przyjazny klimat okazywali na każdym kroku, spontanicznie, z całego serca.

Miejscowi uczestnicy to przede wszystkim grupy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1, który – razem ze Stowarzyszeniem „Dasz radę” - porwał się na zorganizowanie Festiwalu – także grupy z Makowa Podhalańskiego, Odrowąża, Szczawnicy. Mocno zaznaczyła swoją obecność i nowotarska „Chatka”. Finał uświetniła natomiast swoim występem młodzieżowa grupa folkowa „Hajnica” z Ochotnicy Dolnej.

Aby tak duże przedsięwzięcie mogło dość do skutku, potrzebny był cały łańcuch ludzi dobrej woli, którzy żywili, wspomagali, dostarczali niezbędnych rzeczy, fundowali piękne nagrody i do takich darczyńców, sponsorów, dobrodziejów bardzo specjalny Festiwal miał wielkie szczęście. Honorowym patronatem objęli go: Marszałek Województwa, Starosta Powiatu Nowotarskiego Burmistrz Nowego Targu, Wójt Gminy Nowy Targ.

To, co opiekunowie grup potrafili zrobić z wykonawcami – zasługuje na największe uznanie. Gdyby każdy z nich powiedział, ile czasu i wysiłku kosztowało osiągniecie scenicznego efektu w przypadku każdej z grup tanecznych, wokalnych i przygotowanie solistów – trudno byłoby uwierzyć. Bo praca z niepełnosprawnymi wymaga niebywałej cierpliwości i cieszenia się najmniejszym nawet postępem. Ale opiekunowie mówią też, że ta młodzież potrafi być o wiele bardziej zdyscyplinowana, przejęta rolą i wdzięczna niż wielu jej rówieśników z tzw. „normalnych” szkół. Co więcej – przywiązuje się tak, że absolwenci wcale nie chcą opuszczać grup i nadal lgną do zespołów, chętnie występując, bo to, że mogą czymś obdarować innych; że są oklaskiwani i chwaleni – wywołuje u nich promienną radość i motywuje do dalszych starań. Niektórzy płaczą ze szczęścia.

Przez scenę MOK-u goszczącego II Festiwal przewinęły się grupy regionalne – jak „Milusioki”, wokalne, taneczne, stylizowane na romskie – jak „Odlotowa Chatka”. Występujący dali nawet próbkę baletu. Soliści prezentowali różnoraki repertuar, rapowali i śpiewali po góralsku. Był to więc także Festiwal różnorodności. A jego hymnem został wylansowany przez „Milusioków”, potem żywiołowo odśpiewany w finale koncertu galowego przebój zespołu „Gronicki”: „Pod Tatrami jest mój kraj”.

II Ogólnopolski Festiwal

Fot. Anna Szopińska

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama