Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 14 Lis 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Konfrontacje Artystyczne – jaskółka Podhalańskich Juwenaliów 2018

Reklama

Społeczeństwo

Konfrontacje Artystyczne – jaskółka Podhalańskich Juwenaliów 2018

konfronjuv18

NOWY TARG. Występy artystyczne, malarstwo, fotografia, poetyckie próby, wystawa prac studentów architektury – to części składowe Konfrontacji Artystycznych w Podhalańskiej Wyższej. Trzeci raz organizował je Samorząd Studencki wraz z anglistyką. Konfrontacje miały być jednocześnie inauguracją planowanych na 7 i 8. czerwca Podhalańskich Juwenaliów, tego roku pod hasłem „Studencko Śleboda”.

Studencka brać organizowała Konfrontacje już trzeci rok z rzędu, pod okiem dr Ewy Paneckiej, koordynatorki kierunku filologia angielska. A rozmaitość programu zaiste była wielka – od Szekspira, przez spiski folklor, po rap.

Przedstawienie „Z nią źle, a bez niej gorzej – według scenariusza studentek Karoliny Węglarz i Amandy Poręby – przekonywało, że wiele twarzy potrafi mieć kobieta: raz okrucieństwem i determinacją bliska Lady Makbet, raz wrażliwa jak kwiat - w skórze Ofelii; rozmiłowana aż do śmierci jak Julia czy kłująca żądłem języka jak Katarzyna-Kasia. W krótkim spektaklu z aluzjami do współczesności wystąpiła także kadra dydaktyczna w osobach dr Krzysztofa Trochimiuka i Agnieszki Czajkowskiej.

Scenariusz polonistki z I Liceum, Hanny Sięki, posłużył natomiast do stworzenia przez licealistów skupionych w Teatrze Pod Zabytkowym Wieszakiem – również w szekspirowskim nurcie – spektaklu „Trzech Hamletów”, z trzema trzymającymi w napięciu historiami ludzkich dylematów. Na Konfrontacjach w „Podhalance” wyświetlono film nagrany podczas spektaklu w licealnej auli.

Z kolei II Liceum mogło zaprezentować filmy i animacje stworzone w ramach Booktrailer Film Festival, z inspiracji polonistki – dr Anny Miśkowiec. Była to oryginalna filmowa promocja ciekawych pozycji książkowych.

Nie brakło wokalnych i kabaretowych punktów programu, a owocami popularności cieszył się reprezentujący I rok anglistyki mistrz rapu – Kuba Ficki. Na oklaski zasłużyły też estradowe popisy reprezentantów turystyki i pielęgniarstwa. Skrzyknęła się również grupa studentek (z jednym męskim rodzynkiem) ze Spisza, by zauroczyć widownię folklorem tego regionu.

Konfrontacje były jaskółką zbliżających się Juwenaliów, które rozweselą i rozruszają miasto 7 i 8. czerwca.

Konfrontacje Artystyczne w PPWSZ

Fot. Anna Szopińska

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama