Podhale Region

Środa, 19 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 19 Gru 2018 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor „Orawa Dzieciom Afryki” po raz XVII

Reklama

Społeczeństwo

„Orawa Dzieciom Afryki” po raz XVII

fot. Maciej Jurasz 9

Pod patronatem medialnym Podhale Region JABŁONKA. Po raz siedemnasty Orawa udowodniła, że umie pomagać, dobrze się przy tym bawiąc, a Orawiacy pokazali po raz kolejny, że mają wielkie i otwarte serca. Impreza charytatywna „Orawa Dzieciom Afryki” zainicjowana przed 17 laty przez Orawiankę Jadwigę Karlak z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, za co otrzymała w 2008 roku nagrodę Amicus Hominum w kategorii działalność filantropijną przyznaną jej przez marszałka województwa małopolskiego, stała się największym wydarzeniem dla całej Orawy.

Pomagają wszyscy, jedni pracując jako wolontariusze, zbierając datki, a drudzy licytując, kupując losy. Tak jak co roku n stadionie sportowym było tłumnie. Każdy mieszkaniec Orawy za punkt honoru stawia sobie bowiem, choć na chwilę wpaść na imprezę, aby wesprzeć Czarny Ląd. Tym razem, tak jak w ubiegłym roku, wspierano dzieci z Domu Dzieci Ulicy w Ugandzie. To dla nich zbierano fundusze do puszek, licytowano i sprzedawano. Z kolei w orawskich kościołach swoimi doświadczeniami, pasją i świadectwem z misji dzielili się wolontariusze.

Po południu rozpoczęła się coroczna impreza charytatywna Orawa Dzieciom Afryki na stadionie sportowym w Jabłonce, prowadzili ją Jadwiga Karlak i ks. Andrzej Gołębiowski. Tradycyjnie była połączona z Orawskim Dniem Dziecka. Jak zawsze na początek na trombitach zagrali Haniaczykowie oraz wystąpił zespół Małe Podhale.

Wójt Antoni Karlak wraz ze swymi gośćmi wójtem sąsiedniej Lipnicy Wielkiej Bogusławem Jazowskim oraz inspektorem Salezjan ks. Adamem Parszywką i prezesem Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” ks. Janem Hańderkiem oficjalnie otworzyli imprezę. Następnie za dotychczasowe wsparcie udzielane przez Orawian dzieciom ulicy w Ugandzie podziękował sam ks. Elie Nyandwi, dyrektor Don Bosco Calm – salezjańskiego ośrodka dla dzieci i młodzieży w Kampali. Podkreślił, że dzięki ubiegłorocznej akcji Orawianie zapewnili codzienne pożywne posiłki dla 164 podopiecznych ośrodka!

Tradycyjnie zostały wręczone przez wójta Antoniego Karlaka nagrody dla dzieci i młodzież za zdobyte w trakcie roku szkolnego osiągnięcia w konkursach przedmiotowym i sportowych rywalizacjach. Wójt wręczył je z dyrektor Marią Staszkiewicz. A potem dzieci dostały róże dla swoich mam oraz rozstrzygnięto konkurs na własnoręcznie wykonaną biżuterię. W połowie wydarzenia, jak co roku , do nieba poleciały baloniki dla Afryki, symbolizujące łączność Orawy z Czarnym Lądem.

Na scenie do wspólnego śpiewania i zabaw z afrykańskimi rytmami zaprosił Ricky Lion z zespołem. Dzieciaki, ale i dorośli, młodzi duchem, pod sceną wręcz szaleli, śpiewając z Ricky’m i zespołem piosenki oraz tańcząc w rytm muzyki, jak sam Ricky.

Ricky Lion pochodzi z Konga, od lat mieszka w Polsce i bardzo chętnie angażuje się we wszelkie akcje charytatywne wspierające działania w Afryce. Publiczności orawskiej znany jest dobrze, gdyż już kilka razy występował w czasie festynu Orawa Dzieciom Afryki, wystąpił też w Sejmie w Dniu Polsko-Afrykańskim, gdzie rozdawano nagrody pt. Przyjaciel Afryki, wszystkim tym, którzy angażują się w pomoc w Afryce.

Jak co roku, nie brakowało chętnych do licytacji przedmiotów pochodzących wprost z Czarnego Lądu. Wiele osób wręcz za punkt honoru stawia sobie bowiem wylicytowanie czegoś lub przynajmniej kupienie przedmiotów sprzedawanych przez wolontariuszy, ewentualnie losów w loterii fantowej. Każdy chce pomóc Afryce. Licytację, jak zawsze prowadził niezastąpiony w tej roli Franciszek Pindziak z Lipnicy Wielkiej.

Jak co roku, nie brakowało chętnych do licytacji przedmiotów pochodzących wprost z Czarnego Lądu. Wiele osób wręcz za punkt honoru stawia sobie bowiem wylicytowanie czegoś lub przynajmniej kupienie przedmiotów sprzedawanych przez wolontariuszy, ewentualnie losów w loterii fantowej. Każdy chce pomóc Afryce. Licytację, jak zawsze prowadził niezastąpiony w tej roli Franciszek Pindziak z Lipnicy Wielkiej.

Można było także skosztować egzotyczne potrawy, zakupić egzotyczną biżuterię. Dzieci chętnie malowały twarze i brały udział w zabawach. Były bezpieczne. Czuwali wokół wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego.

Dzieci przeżyły wiele przygód z Sindbadem Żeglarzem. Znakomity koncert dał też zespół InoRos. Dzieci mogły brać udział w konkursach, zabawach, malować sobie twarze i korzystać z licznych atrakcji.

A wszystko zaczęło się w 2002 roku. Wówczas to studentka rodem z Orawy Jadwiga Karlak, wolontariuszka Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego w Krakowie po swoim pobycie w Malawi, gdzie uczyła dzieci przez trzy miesiące języka angielskiego, zapragnęła przybliżyć na Orawie problemy Afryki i pokazać, że jej ziomkowie są ludźmi chętnymi do pomocy. Podczas pierwszej imprezy w Jabłonce zbierano fundusze na budowę nowej misji w Zambii. Wystąpił wówczas m. in. zespół z Zambii „The Sakala Brothers.

Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu, dzięki hojności Orawiaków w ciągu minionych 17 lat, zrealizował wiele dzieł misyjnych na terenie Czarnego Lądu. Zebrane pieniądze przekazano m. in. na budowę studni w Nigerii przy internacie dla chłopców, placówkę w Chingoli, w Zambii, a także na budowę centrum kształcenia w stolicy Malawi – Lilongwe, kliniki medycznej w Kiabakari w Tanzanii. Orawiakom przez lata udało się już wspomóc także budowę kościoła oraz szkoły w Malawi, domu dla dzieci ulicy w Ghanie i Kenii, przychodni w Tanzanii, a także Centrum Edukacyjnego w Sierra Leone, Domu dla chłopców w potrzebie w Ghanie oraz budowę Salezjańskiego nowicjatu w stolicy Zambii Lusace.

Salezjański Wolontariat Misyjny narodził się końcem lat 90. ubiegłego wieku podczas pielgrzymki młodych na Jasną Górę. Młodzież zapragnęła wtedy wspomóc misje finansowo oraz zobaczyć, jak wygląda praca misjonarzy w Afryce, aby móc ją przybliżyć rodakom w Polsce. Po raz pierwszy młodzi wolontariusze na Czarny Ląd wyjechali na przełomie 1999 i 2000 roku. Już początkiem tego wieku byli na misjach w Kenii, Ganie, Ugandzie, Malawi i Zambii.

Organizatorami tegorocznej charytatywnej imprezy byli: Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu oraz wójtowie gmin Jabłonka i Lipnica Wielka.

Tutaj zdjęcia

 Tutaj film SWM

Tutaj film SWM

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama