Podhale Region

Poniedziałek, 10 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 09 Gru 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor W „Jatkach” – intrygująca wystawa. Misia Konopka i magia temperatury barw

Reklama

Społeczeństwo

W „Jatkach” – intrygująca wystawa. Misia Konopka i magia temperatury barw

misia18

NOWY TARG. Nie tak często – nawet popularnym przybytku sztuki, jakim jest nowotarska Galeria BWA „Jatki” - zdarzają się wernisaże pełne wybitnych osobowości sztuki i koneserów. Sprawiła to jednak wystawa malarstwa Misi Konopki, artystki, która w czarodziejski sposób potrafi trafiać prosto w ludzkie emocje i tworzyć niezwykłe klimaty.

- Jak ja lubię wernisaże, przed którymi nie trzeba się martwić o frekwencję… - z rozbrajającą szczerością wyznała Ania Dziubas, szefowa Galerii „Jatki”.

Przekonało ją o tym zresztą zainteresowanie, jakim wystawa cieszyła się już tydzień przed otwarciem, od momentu zainstalowania. Kilkadziesiąt efektownych, gabarytowych obrazów, o prostej, jakby nieco naiwnej kompozycji, zbliżonej do ilustracji bajek, zadziwiających natomiast różnorodnością temperatury barw, namacalnością faktury – rzeczywiście przyciąga z magnetyczną siłą. Wiele osób spośród wernisażowej publiczności instynktownie wśród tych dzieł szukało „swojego ulubionego obrazu” i fotografowało go lub prosiło o zdjęcie przy nim. Kolejną lekcję wrażliwego odbioru dzieła sztuki przeszły dzięki tej wystawie dzieci niepełnosprawne, odwiedzając „Jatki” i inspirując się w swoich malunkach pracami warszawskiej artystki.

Artystki niesamowitej ze względu na ilość wyzwań, w których realizuje się jej plastyczna wyobraźnia, bo zajmującej się malarstwem sztalugowym, scenografią, ilustracją, projektowaniem graficznym, architekturą wnętrz i dekoracją (m.in. w filmie) oraz kolorystyką architektoniczną. Absolwentka warszawskiej Akademii, dyplomantka wydziałów wzornictwa przemysłowego i malarstwa, z pracowni malarza abstrakcjonisty prof. Stefana Gierowskiego i tkaniny z pracowni prof. Wojciecha Sadleya - sprawdziła się też jako wykładowczyni w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Jej dorobek prezentowany był na wielu wystawach indywidualnych, m.in. w Hiszpanii, Niemczech, we Francji i we Włoszech oraz na ok. 20 wystawach zbiorowych.

Każdy z jej obrazów prezentowanych teraz z Galerii można nazwać pejzażem emocjonalnym. Każdy bowiem zdumiewa innym klimatem i temperaturą barw; każdy zdaje się zapraszać do wejścia w tę z pozoru uproszczoną, jakby widzianą oczyma dziecka, magiczną przestrzeń. I każdy opatrzony jest mniej lub bardziej poetyckim tytułem. Tytuły skądinąd zdradzają literackie zamiłowania autorki, która lubi też podróże i sycenie się zwłaszcza włoskim pejzażem.

Szafiry, ugry, oranże, słoneczności, zielenie przymglone wilgocią deszczu - to tylko elementy jej bogatej palety. Wśród dzieł malarskich Misi Konopki znalazła się i jedna tkanina artystyczna, zawieszona nieopatrznie do góry nogami, ale i w tym ułożeniu silnie przemawiająca…

By spotkać się z artystką i doświadczyć magii jej obrazów, przybyli m.in. Anna Walochowa z Zakopanego, Marian Gromada z Ostrowska, Marek Kossowski – bohater poprzedniej wystawy wypełnionej tkaniną artystyczną jego i wychowanków, graficzka Maria Mrożek, spora grupa plastyków amatorów. Prezentem dla stwórczyni magicznych pejzaży w prostokącie ram stał się malunek niepełnosprawnego Dawida, natchniony pracą z czarnym kotem.

Malarstwo Misi Konopki - wernisaż

Fot. Anna Szopińska

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama