Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 15 Lis 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Świętojańskie zwyki – tradycją Górnej Orawy

Reklama

Społeczeństwo

Świętojańskie zwyki – tradycją Górnej Orawy

JAN 4091

ORAWKA. Tradycyjne tegoroczne Świętojańskie zwyki rozpoczęły się w niedzielne popołudnie. Choć nie do końca sprzyjała pogoda, to jednak na imprezie pojawiło się wielu Orawiaków w tradycyjnych strojach ludowych i liczni goście zainteresowani dawną tradycją pasterską.

Nic jednak w tym dziwnego. To dzięki tej imprezie można poznać dawne zwyczaje związane z odpustem św. Jana, odbywającym się rok rocznie w Orawce, najstarszej orawskiej wiosce. Zwyki organizowane są już od lat dla podtrzymania i przypomnienia tradycji pasterskich na Orawie. Tym razem były na boisku sportowym Za wodą.

Przybyłych mieszkańców i gości powitała orkiestra dęta z Jasienicy na Słowacji. Na scenie wystąpiły też zespoły regionalne: „Skalniok” z Zubrzycy Górnej, „Rombań” z Chyżnego oraz „Koliba” z Orawki. Koncert dały i zespół „Orawskie Dzieci” z sąsiedniej gminy Lipnicy Wielkiej oraz Muzyka „Arwa” z Orawki. Zagrała też orkiestra „Oravianka” z Trsteny oraz „Senioranka” z Żiliny.

 Zdecydowania najbardziej przyjezdni oczekiwali na konkursy pasterskie. Uczestnicy niedzielnych zmagań musieli wykazać się wieloma dawnymi umiejętnościami pasterskimi, a sam konkurs składał się z trzech etapów. Poszczególne zespoły reprezentujące wszystkie sołectwa gminy Jabłonka musiały usmażyć jajecznicę na wcześniej rozpalonym ognisku, przygotować ser po pastersku oraz własnoręcznie zbudować kolibę, czyli pasterski szałas. Niestety z powodu niesprzyjającej pogody ten ostatni w tym roku nie doszedł do skutku.

Białe sery musiały być oczywiście wcześniej przygotowane w domach z mleka krowiego, niedopuszczalne było ich zakupienie... Jurorzy oceniali smak i wygląd przygotowanych „pasterskich dań” oraz sam sposób ich przygotowania.

Impreza, jak co roku zakończyła się zabawą taneczną. Organizatorami imprezy byli: wójt gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury, Orawska Biblioteka Publiczna.

Tutaj duża galeria zdjęć - Fot. Jan Ciepliński

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama