Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 15 Lis 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor XV Sobótki – tradycja mocniejsza niż deszcz i Piknik Ekologiczny

Reklama

Społeczeństwo

XV Sobótki – tradycja mocniejsza niż deszcz i Piknik Ekologiczny

sobótki18

NOWY TARG. Założenie było takie, że XV Sobótki Nowotarskie odbędą się przed dniem św. Jana bez względu na aurę. „Miastowy” Oddział Związku Podhalan – razem z magistratem organizujący plenerową imprezę – wykazał w tym dziele dużą determinację i wszystko doszło do skutku według planu. Miały to też być Sobótki najbardziej przyjazne środowisku z dotychczasowych, a służył temu Piknik Ekologiczny fundowany z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Żeby tradycji stało się zadość – otwarły zabawę zespoły góralskie – „Mali” i „Młodzi Hyrni” oraz „Hyrni”. Z kostiumowym spektaklem „Biesiada poniekąd ekologiczna” przyjechała grupa kabaretowa „Sprawa drugorzędna”. Dwukrotnie bawiły sobótkowych gości swoją góralską muzyką „Paradnice” z Harklowej. Wystąpił zespół muzyczny „Magda” Magdaleny Ćwiertni, koncertowali też „Wałasi”, którzy wszystkim chętnym do tańca grali do północy.

Ale gwoździem programu było, jak zwykle, przypomnienie sobótkowych „zwyków”, z przejściem nad Dunajec w blasku pochodni i fakieł. Gdy zapłonął potężny stos warty – z nurtem popłynęły wianki, a wkrótce na chmurnym niebie rozbłysły pióropusze sztucznych ogni.

Konkurs na najpiękniejszy wianek rozstrzygnięty był wcześniej – niestety tylko z czterema dziełami zręcznych rąk - i I nagrodę odebrała w nim Maria Bryniarska. II miejsce zajęli – Jasiu i Oliwier Bryja, III – Dagmara Walicka, a IV – Stasiu Walicki.

Przygotowane na XV Sobótki konkursy, zabawy, pokazy na pewno cieszyłyby się większą popularnością w słoneczny dzień. Ale w zimnie i deszczu największe wzięcie miał oczywiście góralski bufet, obficie zaopatrzony przez niezastąpione gospodynie z Oddziału.

XV Sobótki

Fot. Anna Szopińska

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama