Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 15 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Takiego świata nam dziś trzeba

Reklama

Społeczeństwo

Takiego świata nam dziś trzeba

DSC 7255

LIPNICA WIELKA. 44.Święto Pasterskie w tym roku przebiegło w prawie arktycznych i ekstremalnych warunkach. Pomimo to i widownia i goście dopisali. Jak co roku były konkursy pasterskie i występy zespołów, przede wszystkim, tych regionalnych.

 Tegorocznej imprezie przyświecało motto z wiersza Emila Kowalczyka: 

Mom taki świat
downy
w ktorym
ludzie nie skokajo
do siebie jako wilki
a pómocno wyciągajo
rynke z jasnym spojrzyniym....

- Takiego świata nam dziś trzeba, a jeśli nie świata, to choć chwil, kiedy możemy odpocząć i odetchnąć od codzienności. Taki "oddech" można znaleźć właśnie w Przywarówce, w tym urokliwym miejscu, na polanie, na Święcie Pasterskim - podkreśla Karolina Kowalczyk, szefowa GCK.

Otwarcia Święta dokonał wójt gminy Lipnica Wielka Bogusław Jerzy Jazowski w asyście zaproszonych gości. Imprezę poprowadziła MałgorzataPaplaczyk, a część konkursów pasterskich Franciszek Pindziak.

- Usłyszeliśmy i obejrzeliśmy: Strażacką Orkiestrę Dętą pod kierunkiem Łukasza Bandyka, Muzykę Lipnicką, zespół Orawskie Dzieci kierowany przez Teresę Baniowską, Zespół Zielony Jawor z Krempach z kierowniczką Marią Pietraszek-Wnęk, Orawian im. Heródka pod wodzą Eugeniusza Karkoszki, niezwykły i wciągający widzów pokaz iluzji w wykonaniu Pana Adriana Mitoraja, czy też doprowadzający publiczność do łez Kabaret "Śleboda". Na zakończenie imprezy natomiast z przyjemnością wsłuchiwać się można było w piosenki niezwykłej wokalistki Moniki Lewczuk z Zespołem. – relacjonuje Karolina Kowalczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. - Jak zawsze zainteresowaniem cieszyły się Konkursy Pasterskie: wspinanie na Moja, koszenie łąki, pilenie i rąbanie drzewa, strzelanie z bica pasterskiego.

Konkursy oceniała komisja: Andrzej Buroń, Jan Kwak i Monika Klapisz.

 

Wyniki z konkursów pasterskich

Koszenie łąki:
1. Kamil Spyrka (Skoczyki)
2. Bronisław Bandyk (Przywarówka)
3. Ryszard Dziubek (Centrum)
4. Tadeusz Kobroń (Lipnica Mała)
5. Tadeusz Karlak (Murowanica)

Wspinanie na moja:
1. Tadeusz Kobroń (Lipnica Mała)
2. Robert Kidoń (Lipnica Mała)

Ręczne piłowanie drzewa:
1. Rafał Jasiura i Jacek Stępień (sołectwo Przywarówka)
2. Marcin Karkoszka i Piotr Karkoszka (Kiczory)
3. Mariusz Spyrka i Kamil Spyrka (Skoczyki)
4. Ryszard Dziubek i Michał Janowiak (Centrum)
5. Tadeusz Karlak i Bronisław Lichosyt (Murowanica)

Strzelanie z bica pasterskiego:
1. Martyna Lichosyt
2. Eryk Jasiura
3. Mateusz Bandyk
4. Jan Smoliński

- Były stoiska twórców ludowych, bacy, książek regionalnych, degustacji potraw regionalnych naszych agroturystek, zabawy i konkursy Babiogórskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Nowy Targ, malowanie twarzy.

- Dziękujemy serdecznie sponsorom imprezy: Bank Spółdzielczy Jabłonka, Wspólnota Leśna Urbarialna Lipnica Wielka, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Jabłonka, RANET Rafał Sproch, Firma JANKARA Janina i Karol Wnęk, Nadleśnictwo Nowy Targ, Babiogórski Park Narodowy, Zarząd Główny Związku Podhalan.

- Dziękujemy za pomoc organizacyjną: Caritas Archidiecezji Poznań oraz kierownictwo i obsługa Ośrodka Górska Przystań, Sołtys Przywarówki Józef Karkoszka, OSP: Murowanica, Centrum, Przywarówka, Kiczory; Doktor Jan Grygierczyk, Komisariat Policji w Jabłonce, Babiogórski Park Narodowy, Nadleśnictwo Nowy Targ.

- Dziękujemy wszystkim mediom które były z nami w tym dniu: Foto-Video Bronek, TV Podhale, Łukasz Sowiński i inni...; dziękujemy patronom medialnym: Kurier Orawski, Tygodnik Podhalański, Podhale24, goralinfo, tv podhale, Podhale Region, Gminne Nowiny.

Organizatorzy: Wójt Gminy Lipnica Wielka, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej, Nadleśnictwo Nowy Targ, Babiogórski Park Narodowy.

 

fot: Bronek Kowalczyk Tutaj zdjęcia

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama