Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 15 Lis 2018 6pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Poruszająca wystawa w SDK-u – ze wspomnień, wiary i nadziei

Reklama

Społeczeństwo

Poruszająca wystawa w SDK-u – ze wspomnień, wiary i nadziei

czarnozlot18

NOWY TARG. Sztuka zawsze wywołuje wzruszenia, ale wystawa urządzona na piętrze Spółdzielczego Domu Kultury - wyciskała łzy. Bo świadczyła o tym, jak ludzkie losy potrafią się splatać z twórczością i z wiarą; jak dzieło może się rodzić z religijnych przeżyć, a jednocześnie je wywoływać. Sprawiła to młoda artystka z Nowego Targu rodem, Aleksandra Kisiel.

Organizatorem wystawy był Spółdzielczy Dom Kultury. Dla instruktora Marcina Stawickiego, który w ramach pracy pomagał w przygotowaniu ekspozycji, było to wydarzenie szczególne. Działo się tak i ze względu na artystkę, której plastyczna pasja rozkwitała pod jego okiem, i z powodu tego, któremu ta wystawa jest poświęcona – Bartosza Brożka, ofiary samochodowego wypadku, który wydarzył się niedawno.

Marcin Stawicki wspominał młodego człowieka pełnego inicjatyw, pomysłów, planów. Te plany obejmowały wtedy wspólną przyszłość z dzisiejszą autorką wystawy. Zamierzał on też m.in. wykonać „jakiś bardzo pozytywny mural” na jednym z bloków.

Ola Kisiel to nowotarżanka, absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Krakowie, teraz studentka wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki w Akademii Sztuk Pięknych. Zaangażowana we wspólnotę modlitewną Głos na Pustyni, prowadzi zespół odpowiedzialny za część artystyczną uwielbienia, organizuje warsztaty i spotkania przygotowujące twórców do samodzielnej pracy, z wykorzystaniem środków plastycznych do wyrażania głębszych treści. Wiąże się to z ideą „dzieła totalnego” – Gesamtkunstwerk. Swoje dzieła wystawiała już w galeriach Krakowa i Kielc, w Nowym Targu, Czarnym Dunajcu, Niedzicy.

Prace, które złożyły się na jej wyróżniony dyplom rysunkowy, uwieczniają właśnie Bartosza Brożka. Cały cykl rysunków Oli Kisiel w 2013 roku był pokazywany w krakowskim Pałacu Sztuki, na wystawie najlepszych dyplomów. Te dzieła można teraz oglądać na ścianach SDK-u. A gośćmi na wernisażu byli zarówno rodzice Oli, jak i Bartka, którego zdjęcie stało obok, na stoliku, przy bukiecie róż.

- Pragnieniem mojego serca jest, żebyśmy w obrazie szukali nie tylko podobieństwa do realności, ale aby sztuka była miejscem spotkania; żebyśmy mogli wejść głębiej i zanurzyć się w rzeczywistość obrazu, która będzie też miejscem otwarcia się na więcej, otwarcia się na inne – mówiła młoda artystka.

Wystawa nosi tytuł „Czarno-złota” i w tych dwóch słowach podział przebiega między czarno-białymi rysunkami, które są rejestracją chwili, ładunkiem emocji powracających razem ze wspomnieniami, a strefą złotą, która zapowiada chwałę nieba, wspaniałość rzeczy przyszłych, zaprasza do spotkania z inną rzeczywistością. Młoda artystka mówiła o związkach teorii sztuki otwierającej ze sztuką ikonograficzną i w ogóle sztuką sakralną. Dawała świadectwo własnej wiary i mówiła o wierze Bartka, który w pewnym momencie swojego życia zawierzył Bogu.

Metafizyczne obrazy Oli Kisiel powstały w minionych 3 latach, w niecodziennych warunkach, podczas modlitwy uwielbienia we wspólnocie Głos na Pustyni. W natchnieniu każdy obraz wychodził spod jej pędzla w niecałą godziny, gdy w innych warunkach na stworzenie takiego dzieła potrzebowałaby ona paru tygodni.

Wernisaż stał się więc dla każdego z osobna, indywidualnie – zaproszeniem do spotkania z czymś wyższym i o wiele wspanialszym niż nasza realność.

- Moje serce jest pełne nadziei na to, że miłość, dobro zwyciężają na tym świecie; że Pan Bóg zwycięża, a sztuka przynosi nam ukojenie, daje też pewne odpowiedzi, rozwiązania – otwierał się przed zgromadzonymi Marcin Stawicki.

Autorka natchnionych obrazów została natomiast obsypana kwiatami i słowami wdzięczności za wystawę, która jest czymś o wiele więcej niż ekspozycją dzieł.

Niecodzienna wystawa w SDK-u

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama