Podhale Region

Wtorek, 17 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor W Galerii „Jatki” – zdjęcia dwukrotnego zwycięzcy „Sunderlanda”

Reklama

Społeczeństwo

W Galerii „Jatki” – zdjęcia dwukrotnego zwycięzcy „Sunderlanda”

Jatkruk18

NOWY TARG. Prestiżu dorocznym Międzynarodowym Konkursom Fotograficznym im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski” dodają towarzyszące mu wystawy w Galerii BWA „Jatki”. Zapraszani są na nie zdobywcy nagród głównych z poprzednich lat. Autorska ekspozycja to dla każdego fotografika splendor i możliwość szerszego zaprezentowania swojej twórczości – często okazuje się, że bardzo różnorodnej.

Tak wyróżniony został tym razem już dwukrotny – rok po roku – zdobywca I nagrody – Przemysław Kruk z Poraja k. Częstochowy.

- Jego pasja zaczynała się od przygody z fotografią czarno-białą i z ciemnią – mówiła Ania Dziubas, szefowa Galerii. - To faktycznie niezwykłe uczucie, taka magia, kiedy na papierze zaczynają się pojawiać niewyraźne kształty a potem fotografia. I wtedy wiadomo, że tak miało być.

Prace dwukrotnego laureata Konkursu reprezentują i tę szlachetną, najbliższą grafice technikę czarno-białą, i bardzo malarską grę kolorów, kształtów, światłocieni – cały czarowny spektakl natury. Tym barwnym elementem wystawy – wśród zdjęć z Dolomitów, Tatr, Bieszczadów, Wysokich Taurów w paśmie alpejskim - są rodzime pejzaże z fantastycznie pofałdowanych wzgórz Ponidzia i z bliskiej sercu fotografika Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

- Zainteresowałem się fotografią alternatywną, szlachetnymi technikami – zdradził podczas wernisażu Przemysław Kruk. - Pracuję w takich technikach, jakie były popularne na przełomie XIX i XX wieku.

Są to np. jak platynotypia, która zapewnia niezwykłą trwałość obrazu czy technika albuminowa z wykorzystaniem nałożonego na papier biała kurzego. Pożółkłe do dziś kartoniki zdjęć z czasów pradziadków i prababć to okazy tej właśnie techniki albuminowej.

Fotograficznym marzeniem Przemysława Kruka jest powrót nad Bajkał – największe w świecie słodkowodne jezioro z odbitym w nim niesamowitym górskim pejzażem.

Na razie efekt jego górskich zauroczeń można oglądać na autorskiej wystawie w „Jatkach” – przez miesiąc, do 4. sierpnia.

Przemysław Kruk i jego góry

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama