Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 15 Lis 2018 6pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor 18. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ ROZPOCZĘTY!

Reklama

Społeczeństwo

18. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ ROZPOCZĘTY!

Beata Majcher i Rafał Monita
szwejkowska sanecki3
wiwer sanecki1

ZAKOPANE. - W imieniu Burmistrza Miasta Zakopane i Zakopiańskiego Centrum Kultury witam na inauguracyjnym koncercie 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem – tymi słowami Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury – Beata Majcher rozpoczęła w sobotę, 7 lipca, o godz. 19.00, tegoroczną edycję festiwalu i wspólnie z Dyrektorem Artystycznym – Rafałem Monitą zaprosiła publiczność na koncert pt. „Pieśń o Ziemi”, którego gwiazdami byli Aleksandra Szwejkowska-Belica (skrzypce), Katarzyna Wiwer (sopran) i Cezary Sanecki (fortepian).

Jednak zanim tak się stało, witając Artystów, Melomanów i wszystkich zaproszonych Gości, podkreśliła, że w tym roku kolejne festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w kilku zakopiańskich kościołach i sanktuariach: „Dziś rozpoczynamy festiwal w murach Miejskiej Galerii Sztuki, natomiast gdyby nie gościnność parafii zakopiańskich i współpraca z nimi, mielibyśmy problem z organizacją tej edycji festiwalu. Dziękujemy za obecność, życzliwość i wsparcie” – dodała.

Koncert wypełniły perły polskiej muzyki skrzypcowej. Utwory m.in. z repertuaru Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego i Grażyny Bacewicz, jak również kompozytorów bardziej współczesnych: Romana Palestra i Romualda Twardowskiego. Rafał Monita przypomniał również, że „Pieśń o Ziemi” to także tytuł płyty CD, nagranej m.in. przez dwoje z występujących tego wieczoru artystów: Aleksandrę Szwejkowską-Belicę i Cezarego Saneckiego. Natomiast zupełnie nowym elementem „Pieśni o Ziemi” w festiwalowej odsłonie okazały się utwory wzbogacone mistrzowskim sopranem Katarzyny Wiwer.

Dyrektor Artystyczny podkreślił, że tegoroczny festiwal kładzie nacisk na muzykę kameralną. Wyraził jednocześnie podekscytowanie faktem, że początek wydarzenia ma miejsce w Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie dzień wcześniej została zainaugurowana wystawa ALFABET SZTUKI DEF – „W ten sposób ta galeria jest dzisiaj świątynią sztuki.” – dodał, przypominając najważniejsze wydarzenia z historii tego miejsca.

Budynek został ponad sto lat temu (w 1911 r.) zaprojektowany przez architekta Franciszka Mączyńskiego. Staraniem hrabiego Władysława Zamoyskiego miał być również miejscem wystaw. Od początku był pomysł, by prezentować w nim sztukę i organizować koncerty. Mury Miejskiej Galerii Sztuki gościły dzieła wielu wybitnych artystów. Obydwu Witkiewiczów, Juliana Fałata, Małgorzaty Abakanowicz, Tadeusza Brzozowskiego.

Teraz to niezwykłe miejsce okazało się idealną scenerią dla inauguracji 18. edycji festiwalu i koncertu, którego najmłodsi słuchacze nie mieli więcej niż kilka lat, najstarsi zaś – więcej niż kilkadziesiąt. Po raz kolejny okazało się, że muzyka łączy pokolenia, a jej język jest uniwersalny.

W następne festiwalowe wieczory usłyszymy m.in. Marię Pomianowską z zespołem, Julietę Goznalez-Springer, Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę i Ireneusza Wyrwę, czy w końcu zespół wokalny Affabre Concinui. Najbliższy z nich odbędzie się już 14 lipca o godz. 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Przed publicznością wystąpią Krakowski Kwartet Puzonowy oraz Urszula Jasiecka-Bury (organy). Wcześniej, bo o godz. 15.00 Artyści spotkają się z publicznością na Kulturalnym Placu Niepodległości.

Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama