Podhale Region

Piątek, 19 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 19 Paź 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Barok na Spiszu - Historie Biblijne

Reklama

Społeczeństwo

Barok na Spiszu - Historie Biblijne

DSC 0358
DSC 0367
DSC 0420
DSC 0429
DSC 0435

Pod patronatem medialnym Podhale Region. SPISZ. VII Festiwal „Barok na Spiszu” już zakończony. Odbył się ostatni koncert w Niedzicy. Tym razem we wnętrzu barokowej świątyni zaprezentował się zespół Scepus Baroque pod dyrekcją Marcina Szelesta.

Scepus Baroque wykonał koncert złożony z Psalmów, napisanych po hebrajsku przez barokowego włoskiego kompozytora Salomone Rossiego. W koncercie uczestniczył też kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, rodem nowotarżanin mieszkaniec Krakowa.

Za udział w koncercie licznej publiczności podziękował Rafał Monita, pomysłodawca i organizator festiwalu. W tym roku było 5 koncertów: we Frydmanie, w Łapszach Wyżnych, Jurgowie, Krempachach i Niedzicy.

Warto przypomnieć, że Festiwal Barok na Spiszu jest inicjatywą kulturalną zapoczątkowaną w roku 2012 roku. Ma na celu promowanie wspaniałych zabytków baroku znajdujących się na terenie polskiego Spisza.

- Wystrój kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu, Nowej Białej i Jurgowa to barokowe perły, jednak wciąż jeszcze mało znane. W tych właśnie wnętrzach odbywają się koncerty muzyki barokowej w wykonaniach artystów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej na kopiach instrumentów z epoki i reprezentujących wysoki poziom profesjonalny – podkreśla Rafał Monika, dyrektor Festiwalu.

Zapewnia, że Festiwal Barok na Spiszu jest jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych, jakie odbywają się na terenie Małopolski.

- Ambitny program, premiery przygotowane specjalnie dla Festiwalu, promocja kultury polskiej, współpraca z muzykologami w celu aktywnego poszukiwania wartych propagowania dzieł epoki baroku, jeszcze nie odkrytych bądź spoczywających dotąd w archiwach, przygotowywanie specjalnych wydarzeń, najwyższej klasy wykonawcy, promocja zabytków architektury, mini wykłady podczas każdego koncertu – oto oblicze festiwalu Barok na Spiszu.

W tym roku ideą przewodnią festiwalu były HISTORIE BIBLIJNE. I tak we Frydmanie podczas pierwszego koncertu był Adam i Ewa. To wówczas pod rajską jabłonią była Katarzyna Wiwer – sopran, Joanna Solecka – klawesyn oraz Tomasz Ślusarczyk-trąbka barokowa.

Kolejny koncert był w Łapszach Niżnych. Tam słuchaliśmy Rafaela Gabriela Przybyłę na trzech rodzajach barokowych obojów oraz Dariusza Hajdukiewicza grającego na organach skrzyniowych w programie zatytułowanym Florilegium Musicum.

Trzeci koncert był w Jurgowie. Tam słuchaliśmy niezwykłych Sonat Misteryjnych Franza Bibera, będących muzyczną kontemplacją tajemnic różańca w wykonaniu Zbigniewa Pilcha, który grał na skrzypcach barokowych oraz Marty Niedźwieckiej grającej na pozytywie.

Podczas dwóch ostatnich koncertów wystąpił związany z festiwalem zespół Scepus Baroque. Najpierw wystąpił wspólnie ze słowackim zespołem Le nuove Musiche pod dyrekcją Jakuba Mitrika w pięknym programie opartym o muzykę zainspirowaną Pieśnią nad pieśniami. Program ten był przygotowany specjalnie na tegoroczny festiwal, jego premiera odbyła się w kościele św. Walentego w Krempachach.

Ostatni był w Niedzicy i to tam Psalmy Dawidowe zaprezentował Zespół Scepus Baroque pod dyrekcją Marcina Szelesta wykonując koncert złożony z Psalmów, napisanych po hebrajsku przez barokowego kompozytora włoskiego, Salomone Rossi.

Podczas tegorocznego festiwalu była też możliwość zwiedzania pięknych, zabytkowych wnętrz i słuchania mini wykładów o sztuce.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama