DSC 0255ZAKOPANE. Już po raz kolejny odbyło się święto ulicy Kościelskiej – najstarszej w stolicy Tatr. Tradycyjnie była msza święta i modlitwa na najstarszym cmentarzu Pęksowym Brzysku, a po niej w zaprzęgach jechali gospodarze i goście tego wydarzenia.

Jadące wozy po ulicy Kościelskiej wzbudzała duże zainteresowanie turystów. Były one bowiem bogato zdobione, a jadące nim gaździny, gazdowie i włodarze miasta pozdrawiali przechodniów. Ulica Kościeliska to starówka Zakopanego. Oprowadzał po niej prawdziwy znawca architektury i sztuki Jan Karpiel Bułecka, z wykształcenia architekt.

Świętowano i na polanie u Zosi Karpelowej, czyli ciotki Bułeckuli. Był tam konkurs na ciasto moskole i poncki z tegorocnyj mącki, a i na najlepszą nalewkę i najlepiej ubrana gaździnę, czyli konkurs pn. przezierecka skrzyni. Był i konkurs na śpiew pasterski pt. -"Nie bede jo pasła za kwaterke masła".

Były i inne ciekawostki, otóż władze miasta odwiedziły najmłodszego i najstarszego mieszkańca tej sławnej ulicy oraz wystąpił zespół im. Klimka Bachledy z góralami z Zdziaru Były i atrakcje dla najmłodszych oraz konkursy: literacki, fotograficzny i rysunkowy pt. „Najstarsza ulica w Zakopanem – Kościeliska” .

Tutaj zdjęcia