Podhale Region

Sobota, 17 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 16 Lis 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Święto najstarszej ulicy w stolicy Tatr

Reklama

Społeczeństwo

Święto najstarszej ulicy w stolicy Tatr

DSC 0255

ZAKOPANE. Już po raz kolejny odbyło się święto ulicy Kościelskiej – najstarszej w stolicy Tatr. Tradycyjnie była msza święta i modlitwa na najstarszym cmentarzu Pęksowym Brzysku, a po niej w zaprzęgach jechali gospodarze i goście tego wydarzenia.

Jadące wozy po ulicy Kościelskiej wzbudzała duże zainteresowanie turystów. Były one bowiem bogato zdobione, a jadące nim gaździny, gazdowie i włodarze miasta pozdrawiali przechodniów. Ulica Kościeliska to starówka Zakopanego. Oprowadzał po niej prawdziwy znawca architektury i sztuki Jan Karpiel Bułecka, z wykształcenia architekt.

Świętowano i na polanie u Zosi Karpelowej, czyli ciotki Bułeckuli. Był tam konkurs na ciasto moskole i poncki z tegorocnyj mącki, a i na najlepszą nalewkę i najlepiej ubrana gaździnę, czyli konkurs pn. przezierecka skrzyni. Był i konkurs na śpiew pasterski pt. -"Nie bede jo pasła za kwaterke masła".

Były i inne ciekawostki, otóż władze miasta odwiedziły najmłodszego i najstarszego mieszkańca tej sławnej ulicy oraz wystąpił zespół im. Klimka Bachledy z góralami z Zdziaru Były i atrakcje dla najmłodszych oraz konkursy: literacki, fotograficzny i rysunkowy pt. „Najstarsza ulica w Zakopanem – Kościeliska” .

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama