Podhale Region

Środa, 19 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 19 Gru 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Dwór w Łopusznej własnością muzeum Tatrzańskiego

Reklama

Społeczeństwo

Dwór w Łopusznej własnością muzeum Tatrzańskiego

MVC 002F
MVC 003F

GMINA NOWY TARG. Dwór w Łopusznej położony koło Nowego Targu odkupiło od spadkobierczyń dawnych właścicieli Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, instytucja kultury Województwa Małopolskiego.

Spadkobierczynie odzyskały obiekt w 2015 roku, a od wczoraj na mocy podpisanej umowy zabytek jest już własnością małopolskiej instytucji. Perła dawnej szlacheckiej kultury na Podhalu stanie się przestrzenią wystawienniczą, edukacyjną, badawczą, rekreacyjną i turystyczną.

Dwór wraz z zabudowaniami folwarcznymi od 1978 roku stanowi filię Muzeum Tatrzańskiego. Od 2000 roku natomiast właściciele zabiegali o zwrot majątku, który ich przodkowie utracili po wojnie. Dwa lata temu majątek powrócił do spadkobierców, a od dziś ma nowego właściciela.

- Majątek w Łopusznej jest jedynym drewnianym dworem zachowanym na Podhalu. Ta prawdziwa perełka jest od dziś własnością naszej instytucji kultury – Muzeum Tatrzańskiego. To niezwykle cieszy, bo daje gwarancje, że nasze dziedzictwo kulturowe będzie należycie chronione, a kolejne pokolenia będą miały szansę bliżej poznać naszą regionalną kulturę i tradycje, a także zwyczaje naszych przodków – mówi marszałek Jacek Krupa.

Dwór powstał około 1790 roku, jednak dzieje folwarku w Łopusznej sięgają XVI wieku. W dworze zamieszkiwały trzy szlacheckie, patriotyczne rodziny: Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Po wojnie majątek trafił w ręce państwa i został przekształcony w gospodarstwo rolne. Niewłaściwie eksploatowany budynek popadał w ruinę. Z każdym rokiem na dworskich zabudowaniach coraz bardziej można było zauważyć upływ czasu. Dopiero, gdy w 1978 roku majątek został przekazany pod zarząd Muzeum Tatrzańskiemu zniszczone obiekty poddano pracom konserwatorskim, odremontowano i udostępniono zwiedzającym.

- Zarówno Muzeum, jak i władze Województwa Małopolskiego, są przekonane o unikatowości i wartości „Perły Podhala”, jaką jest Dwór w Łopusznej. To wyjątkowa i jedyna na Podhalu placówka muzealna mieszcząca się we dworze jest związana z piękną kartą kultury i historii Polski – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Dwór miejscem wystaw, badań, konferencji i rekreacji

Muzeum Tatrzańskie już wkrótce będzie mogło poszerzyć swoją działalność w Łopusznej i ku radości zwiedzających jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Dworski zespół już niebawem będzie pełnił następujące funkcje: muzealno-wystawienniczą, edukacyjną, badawczą, rekreacyjną i turystyczną. Zaplanowano tu stworzenie stałej ekspozycji, która będzie prezentować źródła dworskiego mitu narodowego, a także opowiadać o związkach dworu i wsi. Przewidziana jest również organizacja wystaw czasowych oraz krajowa i międzynarodowa współpraca kuratorska. Plany wystawiennicze obejmują też plenerową ekspozycję tradycyjnych pojazdów dworskich i wiejskich.
Co więcej, w Łopusznej ma powstać ośrodek, prowadzący badania nad historią budownictwa dworskiego oraz dziejami rezydencji szlacheckich na Podhalu. Dwór będzie też doskonałym miejscem na organizację konferencji naukowych i spotkań środowisk twórczych, a także działalność wydawniczą.

Odwiedzający podczas lekcji muzealnych, warsztatów, wykładów i szkoleń otrzymają tu sporą dawkę wiedzy o historii polskich dworów. Będą mogli także wziąć udział w licznych koncertach muzycznych, przedstawieniach teatralnych, projekcjach filmowych czy artystycznych wydarzeniach plenerowych. W celu zwiększenia dostępności miejsca zostanie przygotowany specjalny program dla osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie także kawiarni i sklepu muzealnego, gdzie będzie można zakupić unikatową pamiątkę.
Jednym z ważnych aspektów działalności będzie wykorzystanie przyrodniczo-krajobrazowych walorów otoczenia. Zaplanowano tu bowiem utworzenie terenu rekreacyjno-spacerowego. Muzeum planuje w tym zakresie ścisłą współpracę ze społecznością lokalną. W Łopusznej, obok dworu, znajduje się XV-wieczny drewniany kościół późnogotycki oraz Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera, tzw. Tischnerówka, a nieopodal - Gorczański Park Narodowy. Teren ten jest nie do końca jeszcze odkrytym obszarem turystyczno-kulturowym, który może stać się nowym centrum turystycznym w Małopolsce.

W celu urzeczywistnienia planów, Muzeum Tatrzańskie planuje w pierwszej kolejności przeprowadzenie remontu konserwatorskiego wraz z zabudowaniami oraz rewitalizację otoczenia dworu.

Żródło: Urząd Marszałkowski

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama