Podhale Region

Wtorek, 20 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 19 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Zakopiańskie zaduszki literackie w Czerwonym dworze

Reklama

Społeczeństwo

Zakopiańskie zaduszki literackie w Czerwonym dworze

krzysztof łakomik i piotr łakomik
kwiaty2
Powitanie krzysztof łakomik piotr łakomik małgorzata wnuk

ZAKOPANE. „Zakopiańskie Zaduszki Literackie” to tytuł listopadowego „Wieczoru w Czerwonym Dworze”, który odbył się w Centrum Kultury Rodzimej przy ul. Kasprusie 27 w miniony poniedziałek. Podczas kameralnego spotkania, zorganizowanego przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – Krzysztof Łakomik i Piotr Łakomik – przedstawili teksty nieżyjących autorów – Tomasza Gluzińskiego, Wojciecha Mroza, Adama Pacha, Jerzego Tawłowicza i Włodzimierza Wnuka, związanych swą twórczością i działalnością ze stolicą Tatr i Podhalem.

Listopadowy „Wieczór” w zabytkowej willi zakopiańskiej sprzyjał refleksji i zadumie. Stał się jednocześnie okazją do wyjątkowego spotkania z twórczością rodzimych autorów, zasłużonych w dziedzinie popularyzacji Zakopanego, Tatr i Podhala. W programie wieczoru znalazła się poezja, proza, a także publicystyka. Wyboru tekstów dokonała dr Małgorzata Wnuk – koordynator programowy Czerwonego Dworu. Jak podkreśliła, o wyborze prezentowanych tekstów zadecydowała obok wartości artystycznej przede wszystkim ich aktualność, na co zwróciła uwagę licznie zgromadzona publiczność. Idealnym komentarzem do współczesności okazały się m.in. teksty zmarłego w ubiegłym roku Wojciecha Mroza. Podszyte ironią i błyskotliwą obserwacją życia społecznego jeszcze długo stanowić będą o tym, co w kulturowym dziedzictwie Zakopanego i Podhala jest dziś najcenniejsze...

Przypominamy, że „Wieczory w Czerwonym Dworze” odbywają się w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca. Spotkania mają na celu przypomnienie historii stolicy Tatr, a także znamienitych postaci zakopiańczyków i osób związanych z naszym miastem oraz Podhalem.

Biogramy autorów, których utwory usłyszeliśmy podczas wieczoru:

Tomasz Gluziński (1924-1986) – poeta, podczas II wojny światowej żołnierz AK, od 1950 r. związany z Zakopanem. Trenował najlepszych polskich narciarzy. Dzięki nartom poznał swoją przyszłą żonę, znakomitą alpejkę Zofię Wawrytko. Wspólnie prowadzili w Zakopanem niezwykły, otwarty dom, w którym bywała artystyczna śmietanka Polski, m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Wisława Szymborska. Jego wiersze to refleksje o miejscu człowieka we współczesnym, odhumanizowanym świecie (m.in. tom wierszy „Przebieg wydarzeń” i wybór wierszy „Wielkie pastwisko”).

Wojciech Mróz (1957-2017) – poeta, prozaik, dziennikarz, współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny „Tygodnika Podhalańskiego”, zakopiański korespondent „Gazety Wyborczej”. Autor reportaży i filmów dokumentalnych z Podhala, Spisza i Orawy. Redaktor cyklicznego programu „Pod Tatrami” emitowanego w TVP Kraków. Autor dwóch tomików wierszy i publikacji książkowych (m.in. powieści „Drzewo sandałowe w ostatnich dniach XX wieku” oraz zbioru felietonów „Zakopane – miasto cudów”). W czerwcu 2017 uhonorowany nagrodą burmistrza Zakopanego za promowanie Zakopanego w mediach poprzez reportaże i filmy dokumentalne oraz cykl programów kulturalnych. Człowiek oddany naszemu miastu, góralom i góralszczyźnie.

Adam Pach (1907-1980) – poeta ludowy i gawędziarz, spokrewniony z rodem Sabały, pracował jako stolarz, ale był również rzeźbiarzem amatorem i aktorem amatorskich teatrów regionalnych w Zakopanem. Działacz społeczny i kulturalny, związany m.in. ze Związkiem Podhalan. Pisał gwarą góralską oraz językiem literackim. W jego dorobku znajdują się wiersze liryczne i satyryczne, pastorałki i kolędy, a także gawędy, które opublikował w zbiorach „Bajdy przy watrze” oraz „Drzewiej pod Giewontem”.

Jerzy Tawłowicz (1952-2012 ) – poeta, zajmował się również grafiką i fotografią, zawodowy przewodnik tatrzański (miał międzynarodowe uprawnienia przewodnika górskiego UIMLA). Debiutował w 1989 r. w kwartalniku „Podtatrze”. Był stałym współpracownikiem podhalańskiej redakcji „Dziennika Polskiego”, w którym publikował m.in. felietony. Członek kilku zakopiańskich amatorskich zespołów teatralnych (m.in. Teatru Przy Stoliku i Sceny ANTRAKT) oraz autor scenariuszy licznych teatrzyków poetyckich.

Włodzimierz Wnuk (1915-1992) – pisarz i publicysta, prawnuk brata Sabały. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych i aktywny uczestnik konspiracji w Warszawie. W swojej twórczości najczęściej zajmował się historią Podhala. Napisał 3 tomy esejów o wybitnych postaciach Zakopanego i Podhala. Tematyka tatrzańska i podhalańska znajduje się również w jego książkach opisujących życie emigracji polskiej w USA. Autor publikacji „Obrazki zakopiańskie”, będącej zbiorem szkiców z dziejów Zakopanego i Tatr. W jego dorobku znajdują się również m.in. „Gawędy skalnego Podhala”, „Ku Tatrom”, „Na góralską nutę”. W 1990 r. otrzymał za całokształt Literacką Nagrodę Zakopanego.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama