Podhale Region

Środa, 19 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 19 Gru 2018 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Poetyckie Katarzynki w Czarnym Dunajcu

Reklama

Społeczeństwo

Poetyckie Katarzynki w Czarnym Dunajcu

Poetyckie Katarzynki 2018 02

GMINA CZARNY DUNAJEC. Poetyckie Katarzynki to wieczór poświęcony poezji. Spotkanie, które odbyło się 29 listopada 2018 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec organizowane jest od paru lat i na trwałe wpisało się w kalendarz wydarzeń Gminy Czarny Dunajec. Swoją twórczość prezentują lokalni poeci.

Tegorocznym tematem była promocja tomiku wierszy Anny Malaciny - Karpiel "Ku prowdzie". Wiersze recytowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Ratułowie: Roksana Banaś, Dominika Tylka i Szymon Majek oraz Adrian Mrugała ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Cichem, swoja twórczością podzielili się z publicznością: Renata Lipkowska, Jacek Wiśniewski, Iwona Kosakowska (wiersze córki – Moniki). Na zakończenie pani Maria Łaś przedstawiła patriotyczny wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Podczas Poetyckich Katarzynek wręczane są „Nagrody za szczególne osiągnięcia dla kultury w gminie Czarny Dunajec" przyznawane przez Wójta Gminy. W tym roku nagrodzono góralski zespół „Krzesany" działający przy Związku Podhalan Oddział Ciche, teatr dziecięcy „Smyki" działający przy Szkole Podstawowej w Ratułowie, i zespół regionalny „Mali Miętusianie" którego organizatorem jest Związek Podhalan Oddział Miętustwo. Nagrody w imieniu Wójta Gminy Czarny Dunajec Marcina Ratułowskiego wręczył Sekretarz Gminy Michał Jarończyk.

Poezji towarzyszyła muzyka Jakuba Majka (skrzypce klasyczne z towarzyszeniem gitary pani Iwony Kosakowskiej) i góralskiego zespołu „Krzesany” z Cichego.

Najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych zespołów: Zespół „Krzesany”:

- II miejsce zdobyte podczas XX Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu 2017,

- I miejsca zdobyte: na IV Podhalańskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Betlejemska Zornica" w Zakopanem 2017, w tańcu zbójnickim w konkursie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu 2016, w Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Czarnym Dunajcu 2017 i 2018, dla grupy śpiewaczej w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem 2011, wielokrotnie w śpiewie grupowym i solowym na „Muzykowaniu na Duchową Nutę", podczas „Papieskiej Majówki" na Bachledówce, w tańcu solowym i zbójnickim podczas „Przeziyracki Młodych Toniecników i Śpiewoków Góralskich" w Ratułowie,

- Główne wyróżnienie w tańcu solowym na konkursie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu 2016,
- wielokrotne reprezentowanie gminy i regionu na występach w Malborku, Krakowie, dla przedstawicieli Ambasady Belgii w Polsce, na Słowacji i in.

Teatr dziecięcy „Smyki":

- I miejsca podczas: XIX Małopolskich Spotkań Teatrzyków Dziecięcych w Krakowie, eliminacji rejonowych Przeglądu Teatrów Dzieci i

Młodzieży „Bajdurek" w Nowym Targu i udział w finale „Bajdurka" w Nowym Sączu, Gminnych Prezentacji Szkolnych Zespołów Teatralnych „Bajkluś" w Czarnym Dunajcu; - nagroda specjalna dla aktorów w Małopolskim przeglądzie Teatrzyków Szkolnych; - II miejsce w Małopolskich Spotkaniach Teatrzyków dziecięcych w Krakowie.

Zespół regionalny „Mali Miętusianie”:

- I miejsca zdobyte podczas: Święta Folkloru Polskiego,,Sabałowych Bajań" (śpiew solowy i grupa śpiewacza), „Muzykowania na Duchową Nutę" (śpiew solowy, instrumentalista i grupa śpiewacza), „Papieskiej Majówki" na Bachledówce (grupa śpiewacza i śpiew solowy), Przeziyracki młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich w Ratułowie (śpiew solowy),
- II miejsca: na Przezieracce Młodych Toniecników i Śpiewoków Góralskich w Ratułowie (taniec solowy i śpiew solowy), Muzykowaniu na Duchową Nutę (grupa śpiewacza i taniec solowy); Święcie Polskiego Folkloru „Sabałowych Bajaniach" (instrumentalista),
- nagrodę specjalną (dwukrotnie) na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Religijnej „Stabat Mater" w Jabłonce dla grupy śpiewaczej,
- reprezentowanie gminy i regionu na występach wyjazdowych w Krakowie, Sosnowcu, Witkowicach, Pile, Libiążu, Żmiącej.
Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec dziękuje wszystkim, którzy uświetnili swoimi występami i obecnością tegoroczne Poetyckie Katarzynki.

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama