Podhale Region

Sobota, 21 październik 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 20 Paź 2017 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Konsul USA na Kasprowym Wierchu

Reklama

Społeczeństwo

Konsul USA na Kasprowym Wierchu

konsul usa tpn wynik

ZAKOPANE. Konferencja prasowa z udziałem Szymona Ziobrowskiego, dyrektora TPN, oraz Waltera Braunohlera, konsula generalnego USA odbyła się w poniedziałek 9 stycznia na Kasprowym Wierchu.

Podsumowano na niej 10 lat współpracy Tatrzańskiego Parku Narodowego z Parkiem Narodowym Gór Skalistych w Colorado (USA), a także zapowiedziano doroczną kwietniową konferencję z okazji Dnia Ziemi.

W 2017 roku mija 10 lat od podpisania umowy o parkach siostrzanych (Sister Park Agreement) między Tatrzańskim Parkiem Narodowym a Parkiem Narodowym Gór Skalistych. Oba parki narodowe są zdecydowane kontynuować współpracę i podpisać trzecie już porozumienie na kolejnych 5 lat. Dzięki dorocznym konferencjom współpraca z amerykańskim parkiem została rozszerzona na wszystkie polskie parki narodowe, które czerpią z wzajemnych inspiracji i wymiany doświadczeń.

Kwietniowe spotkanie będzie dziesiątą już edycją konferencji organizowanych w różnych parkach narodowych Polski. Tytuł tegorocznego spotkania brzmi „Edukacja w parkach narodowych – od wiedzy do inspiracji”. Chcemy uświadomić uczestnikom konferencji, że w dynamicznie zmieniającym się świecie przed edukacją przyrodniczą wyrastają nowe wyzwania. Nowoczesne rozumienie edukowania wykracza znacznie poza przekazywanie wiedzy i kieruje się raczej w stronę inspirowania i zmieniania świadomości. Jest sprawą absolutnie naglącą wypracowanie nowych sposobów oddziaływania na kolejne pokolenia korzystające z parków narodowych, dlatego zapraszamy najlepszych praktyków z Europy, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy opowiedzą o metodologii i nowych narzędziach w tej dziedzinie. Zorganizujemy warsztaty terenowe, zaprosimy do udziału nie tylko pracowników parków narodowych, ale także przedstawicieli samorządów i szkół. Naszym celem jest zmiana myślenia o edukacji i zbudowanie systemu nadążającego za wyzwaniami współczesnego świata.

Dotychczasowe konferencje okazały się cenną platformą wymiany doświadczeń i poruszyły szereg tematów ważnych dla wszystkich parków narodowych. Ich uczestnikami – oprócz polskich parkowców – są zawsze specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, a skład personalny jest uzależniony od tematyki. Przez ostatnich 10 lat rozmawiano o zasadach funkcjonowania systemu ochrony przyrody i udostępniania parków narodowych, prowadzeniu akcji ratunkowych, zarządzaniu wolontariatem, współpracy z organizacjami pozarządowymi, komunikacji, zastosowaniu nauki w procesie decyzyjnym i wielu innych. Ostatnia konferencja skupiła się na odbiorze parków narodowych z perspektywy użytkowników.

Spektakularne efekty współpracy z Amerykanami to m.in. dwa duże projekty: „Wolontariat dla Tatr” oraz „Przyjaciel Parku Narodowego”.
Program wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym działa od 2007 roku. Inspiracją i wzorem był program Volunteers in Parks organizowany przez National Park Service w USA. To największy w Polsce program wolontariatu w parku narodowym. Rocznie bierze w nim udział 200-400 wolontariuszy indywidualnych, którzy spędzają w Tatrach od kilku dni do kilku miesięcy. Są to głownie młodzi ludzie z całej Polski, ale także z zagranicy: Słowacji, Niemiec, Węgier, Włoch, Hiszpanii. Łącznie od początku programu w „Wolontariacie dla Tatr” wzięło udział ponad 1660 wolontariuszy (indywidualnych, długoterminowych). TPN posiada certyfikat Instytucji Przyjaznej Wolontariuszom. Wolontariusze wykonują kilkadziesiąt różnych zadań, z zakresu ochrony przyrody, zarządzania ruchem turystycznym i edukacji. Ilość godzin wypracowanych rocznie przez wolontariusz stanowi ekwiwalent kilku-kilkunastu pełnych etatów.

Przykładowe zadania z 2016 roku to m.in. sprzątanie szlaków turystycznych, czynna ochrona polan (grabienie siana), usuwanie roślin inwazyjnych, udostępnianie ekspozycji muzealnych, obsługa parkingu w czasie remontu, organizacja imprez edukacyjnych, obsługa punktu informacji turystycznej, patrolowanie polan krokusowych.
TPN zapewnia wolontariuszom zakwaterowanie, ubezpieczenie, odzież służbową, szkolenie i bezpłatny wstęp do Parku.

Kolejny z dużych projektów prowadzonych przez TPN, które inspirację czerpały z amerykańskich parków to „Przyjaciel Parku Narodowego” – program edukacyjny skierowany do rodzin z dziećmi. Organizowany jest od 2015 roku w 5 małopolskich parkach: Tatrzańskim, Gorczańskim, Babiogórskim, Ojcowskim i Magurskim. Wsparcie naukowe zapewniają Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Krakowska Akademia im. Andrzej Frycza Modrzewskiego. Program współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie. Dzieci otrzymują zeszyty edukacyjne wypełnione wieloma zadaniami. Po ich rozwiązaniu dostają dyplom i medal przyjaciela parku narodowego. Od momentu uruchomienia programu wydano 33 410 zeszytów edukacyjnych i wręczono 6170 medali przyjaciela parku.

opr. z strony internetowej TPN

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama