Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Park Archeologiczny Obłazowa coraz bliżej (aktualizacja)

Reklama

Społeczeństwo

Park Archeologiczny Obłazowa coraz bliżej (aktualizacja)

07 WIZ INTERIORELEW11

GMINA NOWY TARG. Przy słynnej jaskini Obłazowej w Nowej Białej powstanie Park Archeologiczny. Teraz są przygotowywane konieczne projekty uchwał na najbliższą już sesje Rady Gminy. Potem zostaną poczynione niezbędne zmiany w studium. Gmina też poszukuje po stronie słowackiej partnera dla tzw. lustrzanego projektu.


Pomysł budowy Parku Archeologicznego dojrzewał w gminie przez lata. Nowotarska gmina chce bowiem wykorzystać wszystkie swe atuty, takimi są z pewnością słynna jaskinia Obłazowa wraz przełomem Białki i rezerwatem.

Niedawno bowiem końcem roku został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną planowanego Parku Archeologicznego ogłoszony latem, a zwycięskie prace i najnowsze archeologiczne odkrycia były zaprezentowane podczas konferencji prasowej w której udział brał sam prof. Paweł Valde–Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gorący zwolennik powstania tegoż parku. Warto bowiem przypomnieć, że gmina nowotarska wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim i prof. dr hab. Pawłem Valde–Nowakiem, chce zadbać nie tylko o historię tego terenu.

- Byłbym bardzo zadowolony, gdyby się to udało. Ja ze swej strony będę ten pomysł popierał bardzo mocno i użyję przy tym wszystkich moich wpływów. To podniesie szalenie rangę tego regionu, choć już teraz jest on fantastyczny – mówił prof. Paweł Valde–Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeszcze latem w Nowej Białej. - Teraz, gdy ma powstać ten park archeologiczny, chcę podkreślić, że dla świata nauki Obłazowa to pierwsze stanowisko jaskiniowe w Polsce, a może i w całej Europie Środkowej, którego osady zostały poddane w całości szlamowaniu od pierwszej chwili podjęcia wykopalisk, robiliśmy to na sitach własnej roboty i to było zupełnie fantastyczne.

Gmina idzie teraz dalej. – Przygotowujemy projekty uchwał na najbliższą sesję, potem będziemy mogli przystąpić do zmiany studium zagospodarowania terenu i planu. Szukamy też po stronie słowackiej partnera do lustrzanego projektu, bo wówczas łatwiej będzie nam pozyskać środki - tłumaczy wójt Jan Smarduch. Wójt zapewnia, że jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, a w kolejnym roku zakończyć wszystkie procedury związane z przygotowaniem do inwestycji, to w 2019 roku ruszy budowa Parku Archeologicznego. Wszystko jest jednak na dobrej drodze, bo gmina ma w okolicy Obłazowej kilkanaście hektarów terenu w swej dyspozycji.

Warto przypomnieć, że sam zamysł jest imponujący. W ramach planowanej inwestycji przy jaskini ma powstać ścieżka archeologiczno – przyrodniczo – historyczna oraz budynek, w którym będą wyeksponowane eksponaty z jaskini. To tam ma zostać umieszczony najstarszy bumerang na świecie, który teraz jest w zbiorach PAN. Jednak, aby tak się stało budynek, w którym się znajdzie będzie musiał być odpowiednio zabezpieczony i chroniony. To dlatego podczas budowy gmina musi spełnić cały szereg warunków bezpieczeństwa.
Park Archeologiczny będzie miejscem uporządkowanym z parkingiem, sanitariatami i miejscem przyjaznym turystom. W budynku, który tu powstanie ma być interaktywna wystawa, może podobna do tej, jaka jest w podziemiach rynku w Krakowie. Gmina planuje już, aby były tam warsztaty np. krzesania ognia.

Przyszły park archeologiczny, jako że będzie tuż przy obszarach chronionych rzeki Białki, będzie miał pewne ograniczenia. Same prace budowlane będą musiały się zmieścić na powierzchni ok. 100 na 40 metrów. To tam powstanie specjalny chroniony obiekt wraz z kompleksem konferencyjnym przystosowanym na spotkania naukowe i biznesowe, z restauracją i sanitariatami.

W parku archeologicznym będą tablice informacyjne dotyczące flory i fauny, makiety zwierząt, np. w skali 1:1 mamuta, którego kieł odnaleziony został w Obłazowej. Powstaną też wyznaczone ścieżki do zwiedzania, tak, aby nie niszczyć skał. Jaskinia Obłazowa ma zostać wyeksponowana, mają być tablice i gabloty z odnalezionymi artefaktami. W planie jest też powstanie sali spiskiej, gdzie będzie eksponowana kultura Spisza.

Przewiduje się część rekreacyjną tego wyjątkowego miejsca nad rzeką Białką. Ma powstać plaża z prawdziwego zdarzenia z kompleksem gastronomicznym i sanitarnym, a także parkingiem, a wszystko po to, aby ten piękny zakątek nie był degradowany.
Jaskinia leży w pobliżu przełomu rzeki Białki, na zboczu skałki Obłazowej. Tu od wielu lat prowadzone są badania archeologiczne pod kierunkiem prof. Pawła Valde–Nowaka. To właśnie podczas nich odnaleziono artefakty. W najgłębszej z warstw udało się odkryć najstarszy bumerang na świecie, wykonany z ciosu mamuta. Tymczasem warto pamiętać, że inne znane bumerangi były wykonane z drewna. Bumerang ma aż 71 cm długości i waży 800 g. Jest on datowany na ok. 23 000 lat p.n.e. Warto też dodać, że choć był uszkodzony to odnaleziono go w całości. Dzięki temu udało się wykonać z tworzywa sztucznego kopię i przeprowadzić testy. Okazało się, że osiągał on duże odległości. W najdłuższym rzucie było to 66 m.

W Obłazowej także odkryto szczątki hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego i renifera oraz ochrę, krzemienie, narzędzia, m.in. nóż z radiolarytu, zdobione kliny rogowe, paciorki z kości i amulety oraz dwa ludzkie paliczki. Warto dodać, że w 2009 r. przebadano na większą skalę zasiedlenie jaskini przez neandertalczyka, to wówczas odkryto kolejną zawieszkę lub gwizdek z kopalnej muszli conus. Jak się okazuje można to odkrycie łączyć z warstwą VIII, czyli tą, w której odkryto bumerang. Podczas badań za każdym razem archeolodzy znajdują coś ciekawego. Na przykład w 2015 roku udało się im odkryć zupełnie nową fazę osadniczą, a w 2012 nagle natrafiliśmy na epizod, ślad kultury mikockiej z czasów neandertalczyka.

Obłazowa w świecie naukowym cieszy się dużym zainteresowaniem. Świadczą o tym literatura i publikacje. Sam prof. Paweł Valde–Nowak na temat Obłazowej publikuję w największych magazynach naukowych, takich jak: Nature, czy Internationale Archäologie, gdzie nie tak łatwo się dostać, a artykuły są recenzowane, zanim trafią do druku.

Tutaj zdjęcia z wizualizacji oraz mapy Parku Archeologicznego

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama