Podhale Region

Wtorek, 19 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Trasa tropem żubra w Gorcach

Reklama

Społeczeństwo

Trasa tropem żubra w Gorcach

mapy chodz na turbacz wynik

GMINA NOWY TARG. Tropem wilczej watahy, śladem salamandry, tropem rysia, tropem niedźwiedzia - to tylko niektóre z szlaków rekreacyjnych rowerowych i pieszych w Gorcach na terenie nowotarskiej gminy. Teraz powstają kolejne nowe trasy w Waksmundzie i Łopusznej.

Nowotarska gmina już od lat stawia na turystykę, wykorzystując przy tym swe walory terenu i krajobrazu. Wciąż przygotowuje kolejne projekty poszerzając bazę miejsc na rekreacyjne i sportowe wypady. Dwa nowe szlaki w Waksmundzie i Łopusznej już są prawie gotowe.

W ich ramach powstała i prywatna inicjatywa budowy wyciągu narciarskiego na górze Legutków. – Spółka jest prywatna złożona z mieszkańców Łopusznej, ale my ich ze strony gminy wspieramy – mówi wójt Jan Smarduch. Dodaje, że wyciąg, jeśli powstanie, będzie częścią szlaku tropem rysia.

- W Waksmundzie i Łopusznej mamy już tzw. ślady, robimy teraz oznakowania – mówi wójt Jan Smarduch. Wyjaśnia, że jedna z tras w Łopusznej ma 3 km w jedną stronę i dwie pętle w centrum wsi. Druga 7 km prowadzi ona do Żubrowiska na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Idąc dalej tym szlakiem w górę można doliną rzeczki dojść pod sam szczyt Turbacza.

Trasa, która ma się nazywać tropem żubra, jest początkowo bardzo łatwa płaska, jednak ostatni odcinek na Turbacz jest mocno stromy i wymaga dobrej kondycji. To tam na Żubrowisku można jednak przed dalszą drogą odpocząć. Jest już przygotowane specjalne zadaszone miejsce. Skąd nazwa Żubrowisko? Otóż to tu w latach 50-tych ub. wieku były prawdziwe żubry. Zostały one sprowadzone, a teren ogrodzono. Powstał wówczas rezerwat żubrów, które niestety z powodu choroby pryszczycy szybko wyginęły.

Także z Łopusznej prowadzi trasa śladem rysia. Wiedzie najpierw Doliną Łopusznej aż pod Zarębek Wyżny, dalej na Bukowinę Waksmundzką.

Idąc z Waksmundu tropem wilczej watahy docieramy wprost na Długą Polanę do Nowego Targu.

Warto też przypomnieć, że już 5 lutego na Długiej Polanie będzie impreza promocyjna szlaki. Będą też zawody narciarstwa biegowego.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama