Podhale Region

Wtorek, 13 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 12 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Sezon flisacki 2017 na Dunajcu otwarty

Reklama

Społeczeństwo

Sezon flisacki 2017 na Dunajcu otwarty

F29

PIENINY. Zima nie ustępuje, ostatnie jej tegoroczne podmuchy zachwiały programem otwarcia sezonu flisackiego, przynajmniej w jego części świeckiej, którą odwołano przenosząc na wrzesień. Główne uroczystości odbyły się pod dachem kościoła parafialnego pw. św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych z udziałem flisaków i ich rodzin oraz zaproszonych gości, z pocztami sztandarowymi wszystkich kół Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich oraz zaprzyjaźnionego Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary z Ulanowa, śpiewał chór parafialno-flisacki ze Sromowiec Niżnych pod kierownictwem Ewy Cichoń, na organach grał po mistrzowsku Stanisław Górecki.

Uroczystości rozpoczęto od wręczenia przez prezesa Jana Sienkiewicza i wiceprezesa Stanisława Chmiela tytułu Honorowego Członka Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich piszącemu te słowa, przyznaną przez Walne Zgromadzenie delegatów 18 lutego 2017 r. Na tym poprzestaję przechodząc do dalszej części relacji.

Do Sromowiec Wyżnych przybył ks. dr hab. Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, kierownik Katedry Historii Starożytnej i Średniowiecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Nie straszna mu była zimowa aura, nie takie wyzwania podejmował wcześniej, jak dla przykładu w 2014 na rowerze pokonał drogę pielgrzymkową do Santiago de Compostela z okazji Roku Jubileuszowego św. Jakuba.

Odprawił mszę w otoczeniu proboszczów gospodarzy: ks. Mieczysława Szlagi z parafii pw. św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych i ks. Marka Kądzielawy z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sromowcach Niżnych oraz ze Szczawnicy proboszcz ks. dr Tomasz Kudroń z ks. prałatem Franciszkiem Bondkiem z parafii pw. św. Wojciecha, diakon i kleryk z Woli Kosmowej.
W kazaniu skierowanym do flisaków ks. bp Ryś powiedział: - Kiedy ludzi oddzielają góry lub wielkie obszary wód, kiedy istnieją między nimi duże odległości, budują oni nowe drogi i znajdują nowe środki lokomocji, by pokonywać przestrzeń i zbliżać się do siebie. Wzywajmy więc Boga, aby błogosławił tym, którzy wykonali te flisackie łodzie i tym, którzy będą z nich korzystać, by wszystkich otaczał swoją łaskawą opieką.

Zwrócił się do Boga miłosiernego, by zważył na modlitwy i pobłogosławił flisaków i ich łodzie, mówił: - pobłogosław te łodzie wszechwładną Twoją prawicą i uświęć je, pobłogosław wszystkich flisaków mających w nich pływać, jak zechciałeś pobłogosławić arkę sługi Twego Noego, pływającego w czasie potopu. Podaj im Władco świętą Twoją prawicę, jak podałeś ją chodzącemu po morzu apostołowi Piotrowi i poślij z niebios św. Krzysztofa, aby zachować te łodzie i wszystkich ludzi w nich od wszelkich burz i nieszczęść, teraz i w przyszłości. Nie odrzucaj modlitw naszych, ale usłysz nas i odpędź od nas wszelkie przeciwności oraz doprowadź te łodzie i sługi Twoje w nich do cichej przystani, dając im spokojne żeglowanie i wszystko potrzebne, aby z weselem i radością powrócili do swoich rodzin, zawsze sławiąc najświętsze i najwspanialsze imię Twoje. Niech Pan kieruje waszą pracą, abyście żyli w pokoju i osiągnęli życie wieczne.
Na zakończenie mszy ks. bp Grzegorz Ryś otrzymał od flisaków kapelusz góralski. Następnie wójt gminy Czorsztyn w rocznicę 700.lecia Sromowiec odczytał dokument ksieni Budzisławy z 20 lipca 1323 wydanego w Starym Sączu z nadania przywilejów i obowiązków sołtysowi i mieszkańcom wsi Przekop, obecnym Sromowcom.

W drugiej jakby części uroczystości na przystani flisackiej w Kątach ks. bp Grzegorz Ryś poświęcił łodzie flisackie.
W otwarciu sezonu flisackiego udział wzięli zaproszeni goście, wśród nich wójtowie gmin - Czorsztyn Tadeusz Wach, Krościenka na Dunajcem Jan Dyda, posłanka Anna Paluch, burmistrz miasta i gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Jan Komorek radny powiatu nowotarskiego, dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego Michał Sokołowski.

Zatem sezon flisacki otwarty, łodzie poświęcone, czekamy jedynie na słońce i turystów.

Ryszard M. Remiszewski

tutaj zdjęcia 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama