Podhale Region

Wtorek, 23 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka W ferie – sztucznie śnieżony tor na „kole” i górka do zjeżdżania

Reklama

Społeczeństwo

W ferie – sztucznie śnieżony tor na „kole” i górka do zjeżdżania

armatka18

NOWY TARG. Teraz martwić pozostaje się tylko to, by temperatury umożliwiły wytwarzanie sztucznego śniegu. przetarg na zakup armatki śnieżnej oraz frezu z osprzętem do ubijania torów dla narciarstwa biegowego został rozstrzygnięty. Te urządzenia zwycięski oferent obiecuje dostarczyć miastu do miesiąca.

Jeśli tylko aura pozwoli – w ferie mieszkańcy i goście będą mogli korzystać ze sztucznie śnieżonej pętli na „kole” przy parku. w planie są też dwie trasy biegowe.

Oferty od startujących w przetargu firm pozwoliły na realizację tylko części zamówienia związanego z projektem „Rozwój infrastruktury turystycznej miasta Nowego Targu poprzez zakup specjalistycznego sprzętu dla przygotowania tras narciarskich oraz budowę wież widokowych”. Miasto nabyło armatkę i frez do z osprzętem, natomiast przetarg na zakup ciągnika trzeba będzie powtórzyć, gdyż nie wpłynęła żadna oferta.

- Armatkę i frez firma jest skłonna dostarczyć do miesiąca, co oznacza, że śnieg służący przygotowaniu małej pętli można by wytworzyć już na ferie małopolskie, które rozpoczynają się 10. lutego – zapewnia wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Mała pętla ze sztucznym śniegiem jest planowana na „kole”, czyli na stadionie w przy parku. Powstanie tam pryzma, z której dzieci mogłyby zjeżdżać na sankach, workach i ślizgach, okolona dwutorową narciarską trasą biegową. Wytworzony będzie rozprowadzany po terenie i ubijany z pomocą freza.

W planie są też dwa inne tory, w innym rejonie miasta.

- Chodzi o teren za kładką na Białym Dunajcu w kierunku Boru na Czerwonem, z przebiegiem bezpośrednio nad Dunajcem. We współpracy z właścicielem „Rancho LOT” chcielibyśmy przygotować taką mini petlę – precyzuje wiceburmistrz. - Jeżeli warunki pozwolą, to taką drugą lokalizacją byłby teren lotniska zarządzany przez Aeroklub Nowy Targ. Tutaj też postaralibyśmy się zgromadzić zapas śniegu i przygotować pętlę trasy biegowej.

Armatka, która została nabyta, do pracy potrzebuje temperatury poniżej zera. Im mroźniej, tym lepsza jest jej wydajność. Gdyby nocą termometry wskazywały - 3, - 5 stopni, taki sprzęt może wyprodukować śnieg dla małej pętli w kilka dni.

Na razie aura nie sprzyja amatorom białego szaleństwa. Narciarzy zjazdowych zapraszają tylko sztucznie naśnieżane stoki. Gorzej mają czekający na warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Pozostaje czekać na intensywne opady, bo śnieg naturalny umożliwiłby wykonanie tych dłuższych tras – wokół Boru na Czerwonem aż po Szaflary, w Borze na Czerwonem i w Borze Kombinackim.

Wykonanie trasy sztucznie śnieżonej to oczywiście alternatywa na wypadek braku naturalnego śniegu. Zaletą śniegu sztucznego jest jego struktura, bardziej zbliżona do kryształków lodu, gwarantująca – jak zapewniają producenci armatek – trwałość pokrywy nawet 4-krotnie większą niż w przypadku białego puchu z nieba.

Przypomnijmy, że wartość całego wniosku obmyślonego pod kątem otwarcia na Gorce, uatrakcyjnienia rekreacyjnych miejsc i przyciągnięcia turystów, to 1 milion 300 tys. zł. Dofinansowanie z MRPO wyniesie 602 tys. zł. Projekt obejmuje też budowę wieży na szczycie Długiej Polany i tarasu widokowego na Dziale – przetargi na wykonanie tych obiektów mają być rozstrzygnięte wkrótce, a efekt zobaczymy w wakacje.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama