Podhale Region

Wtorek, 17 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Śnieżny tor biegowy – zaprasza od weekendu. W sobotę - psie zaprzęgi

Reklama

Społeczeństwo

Śnieżny tor biegowy – zaprasza od weekendu. W sobotę - psie zaprzęgi

armatlut18

NOWY TARG. Choćby małą rekompensatą za przesunięty w czasie i wciąż niepewny X Bieg Podhalański będzie tor do narciarstwa biegowego na „kole” w parku. By wyprodukować śniego potrzebny do jego przygotowania, zakupiona przez miasto w ramach projektu z unijnym dofinansowaniem armatka pracowała od mroźnej nocy z poniedziałku na wtorek.

Do tej pory udało się wytworzyć ilość śniegu wystarczającą do stworzenia bardzo dobrych warunków dla amatorów biegówek. Ponadto jego krystaliczna struktura – w odróżnieniu od naturalnego puchu – znacznie opóźnia topnienie i zwiększa trwałość pokrywy.

Dwa kolejne zakupione w ramach projektu urządzenia – ciągnik z frezem – pracują nad założeniem śladu dla narciarzy biegowych na lotnisku i na brzegu Białego Dunajca od kładki w kierunku Szaflar. Czy się to uda – zależy już od temperatury.

Na kole przygotowane są tory do stylu klasycznego i do łyżwy. Zakład Zieleni przygotował też urozmaicenia na torze w postaci górek.

Górka w innej części miasta, na miasteczku komunikacyjnym, jest w tej chwili pokryta naturalnym śniegiem, ale jeśli ten śnieg stopnieje, też ma być posypana białym puchem z armatki, żeby dzieciaki miały uciechę na ferie.

Oczywiście, żeby można było uruchomić armatkę, musi być trochę mrozu. Urządzenie pracuje w temperaturach od – 5 stopni w dół. Ponadto trzeba je non-stop dozorować, zmieniając położenie w zależności od siły i kierunku wiatru.

- Przy minus 10 stopniach armatka pobiera ok. 300 litrów wody na minutę i przez godzinę jest w stanie wytworzyć ok. 100 metrów sześciennych śniegu – mówi Michał Rubiś, dyrektor Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji.

Na razie urządzenie pracuje na wodzie z hydrantu, Zakład stara się jednak w RZGW o pozwolenie na czerpanie wody z Dunajca.

W sobotę od godz. 15.0 do 18.00 funkcjonowanie toru zainaugurują gościnnie psie zaprzęgi.

Tor w prezencie na weekend

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama