Podhale Region

Niedziela, 22 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Koniec Małych Pienin?

Reklama

Społeczeństwo

Koniec Małych Pienin?

2018.05.12 pod Wierchliczka 9

PIENINY. Jeden z najpiękniejszych zakątków Polski pod zabudowę? Wierzyć się nie chce, ale… jeżeli to prawda? Na końcu Małych Pienin pod Wierchliczką (965), przy ruinach bacówki wzorcowej nr 4 powstała stacja trafo (transformatorowa) i trzy skrzynki. Przypomnę, że w stacji następuje rozdzielanie enegii elektrycznej przy różnych poziomach napięć. Stacja 15 kV to zazwyczaj ostatni element na drodze dostaw energii elektrycznej z elektrowni do klienta. Zasilanie w tym przypadku jest z linii kablowej. Skąd została poprowadzona, granicą państwa, a może przez rezerwat?

Zatem stacja transformatorowa pod Wierchliczką sugeruje powstanie kilku obiektów w tym terenie, może nawet wyciąg.
Południowe stoki Wierchliczki po słowackiej stronie są zalesione i wchodzą w skład PIENAP. Słowacka nazwa szczytu Vrchriečky w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wierchrzeczka, a to dlatego, że z południowych stoków spływa potok Riečka. Wzdłuż granicy państwa biegnie niebieski szlak turystyczny z Wysokiej w kierunku Eliaszówki, na nią samą wychodzimy szlakiem zielonym. W miejscu tym prowadzona jest wyważona gospodarka leśna i wypasy owiec.

Przyrodnicy przypomną się zaraz, że znajduje się tu stanowisko ostu pagórkowego (Carduus Collinus). Roślina ta w Polsce występuje tylko w Pieninach, umieszczona jest na „Red list of plants and fungi in Poland. Czerwonej liście roślin i grzybów Polski” (2006) pośród gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria V).

Inwestor pewnie wzruszy ramionami, przejmować się jakąś roślinką, czy zakłóceniem jednego z najpiękniejszych krajobrazów w Pieninach? Może nawet nie słyszał o znajdujących się w pobliżu Brysztańskich Skałach, enklawy rezerwatu przyrodniczego Biała Woda.

Chyba obowiązuje nas procedura Oceny oddziaływania na środowisko, która przeprowadzana jest, gdy inwestycja może zawsze znacząco albo potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Podkreślam: znacząco albo potencjalnie znacząco. Może się mylę i inwestycja w tym miejscu taką nie jest?

Jeżeli inwestor ma wszystkie pozwolenia wydane zgodnie z procedurami to pozostaje zapytać, kto się na to zgodził, a jeżeli takich zezwoleń nie ma, to pachnie samowolą i próbą osiągnięcia celu metodą faktów dokonanych?
W każdym razie jeżeli w tym miejscu powstaną obiekty (jeszcze nie wiem jakie, ale można się domyślać) to będziemy świadkami końca Małych Pienin.

Żal mi przyrody, którą sami niszczymy, ona mówi do nas, często krzyczy, tyle że nie wszyscy wiedzą co, nie potrafią czytać w niej, jak w książkach.

Ryszard M. Remiszewski

Fot. z archiwum PPN Tutaj zdjęcia

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama