JAN 7890GMINA JABŁONKA. Festyn „Wyszechradzka Watra” zdominował sobotnie popołudnie i wieczór tegorocznego XXVII Orawskiego lata, sztandarowej imprezy letniej jabłonczańskiej gminy. Z kolei niedziela była wypełniona pasterskimi konkursami, występami zespołów i wręczeniem nagrody wójta Antoniego Karlaka.

W sobotę na plenerowej scenie wystąpiły zespoły regionalne z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. W koncercie udział wzięły zespoły: „ Małolipnicanie”, z Lipnicy Małej, „Tibor Németh” z Nagymányok na Węgrzech, „Kičera” z Lendaku na Słowacji oraz Jan Karpiel-Bułecka i Przyjaciele z Zakopanego. Z kolei wieczorem koncert dały „Baciary”.

Natomiast w niedzielę na stadionie sportowym rozpoczęła się największa plenerowa impreza tego lata. Najpierw zagrała orkiestra dęta OSP z Jabłonki, a zaraz potem zagrały Trombity rodziny Haniaczyków i zaprezentowały się orawskie muzyki.

Na scenę - jak co roku – zostali zaproszeni przez wójta goście, a było ich sporo. Dziękowali oni wójtowi Antoniemu Karlakowi za gościnność, przyjaźń i współpracę. Głos zabrali obaj połowie Edward Siarka i Jan Duda. Wystąpiła też radna województwa małopolskiego Barbara Dziwisz oraz starosta nowotarski Krzysztof Faber i wójt sąsiedniej orawskiej gminy Lipnica Wielka - Bogusław Jazowski. Oczywiście głos zabrali i włodarze miast i gmin partnerskich i Józef Spiszak, współorganizator Targów Kultury Ludowej w Krakowie.

Wójt Antoni Karlak już po raz 12 wręczył tzw. Nagrody Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. W tym roku laureatem został zespół „Rombań” z Chyżnego. Nagrodę w imieniu zespołu odebrał Mariusz Stefko, kierownik zespołu. Na scenę został też zaproszony wieloletni kierownik zespołu Jan Łaciak, który go założył przed 40 laty.

A potem zaśpiewał i zatańczył Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podhale”. Zaprezentowały się też zespoły: „Małolipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, „Rombań” z Chyżnego, „Skalniok” z Zubrzycy Górnej, „Koliba” z Orawki oraz Zespół wokalny z Wolborza.

Były jak co roku konkursy pasterskie: popisy hajduków, wspinanie się na pal i konkurs „masło moje masło”.

Gwiazdą XXVII Orawskiego Lata był Mateusz Ziółko.

FOT. Jan Ciepliński

 Tutaj duża galeria zdjęć z soboty

Tutaj duża galeria zdjęć z niedzieli

Tutaj relacja z piątku

Tutaj relacja z czwartku