Podhale Region

Wtorek, 18 wrzesień 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 18 Wrz 2018 2pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Święto sztuki ludowej i rękodzieła na krakowskim Rynku. 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, Dzień Ziemi Nowotarskiej

Reklama

Społeczeństwo

Święto sztuki ludowej i rękodzieła na krakowskim Rynku. 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, Dzień Ziemi Nowotarskiej

3

W dniach od 9 do 26 sierpnia 2018r. na historycznym Rynku Głównym w Krakowie odbyły się 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Spotkanie zwane "Cepeliadą" stanowiło okazję do spotkania z twórcami ludowymi z całej Polski, którzy kultywują przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję.

Wydarzenie przyciągało jak co roku tłumy mieszkańców i turystów Krakowa, którzy mogli poznać wielobarwny i różnorodny świat kultury ludowej. W trakcie 18 dni trwania Targów zaprezentowało się ok. 700 twórców i artystów ludowych a podczas imprez towarzyszących na estradzie w Rynku Głównym wystąpiło 170 zespołów folklorystycznych, kapel, artystów ludowych z Polski, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Cypru, Włoch, Hiszpanii. Podczas 42. Międzynarodowych Targi Sztuki Ludowej zaprezentowały się gminy, miasta i powiaty z Małopolski, Świętokrzyskiego i Podkarpacia oraz regionów prezentowanych przez Konsulaty Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Tradycyjnie na zakończenie święta sztuki ludowej na krakowskim Rynku zaprezentował się znakomicie powiat nowotarski.

Podczas Dnia Ziemi Nowotarskiej organizowanego przez Starostwo Powiatu Nowotarskiego i Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu przy współpracy z Urzędem Miasta Nowy Targ, Urzędem Miasta Rabka Zdrój, Urzędem Gminy Lipnica Wielka, Urzędem Gminy Łapsze Niżne, Urzędem Gminy w Rabie Wyżnej, Urzędem Gminy Spytkowice, Urzędem Gminy Nowy Targ, Urzędem Gminy Ochotnica Dolna oraz Urzędem Gminy Czarny Dunajec wystąpiły zespoły: Zespół Regionalny „Zbójecko Familia” z Cichego, Zespół Regionalny „Bystry Potok” z Kacwina, Zespół Regionalny „Nucicki” z Ochotnicy Dolnej, Zespół Regionalny „Krzesani” ze Spytkowic, Zespół Regionalny „Hajduki” z Łapsz Wyżnych, Zespół Regionalny „Szlachtowianie” ze Szlachtowej, Zespół Regionalny „Rabiańsko Śleboda” z Raby Wyżnej, Zespół Regionalny „Jaferniocek” z Ostrowska, Zespół Regionalny im. Heródka z Lipnicy Wielkiej oraz Zespoły Regionalne „Hyrni”, „Młodzi Hyrni” i„Mali Hyrni” z Nowego Targu. Zespoły z Powiatu Nowotarskiego szczęśliwie przegoniły deszcz.

Dzięki temu na krakowskim Rynku było radośnie, dynamicznie i po zbójnicku – a więc tak jak powinno być na zakończenie 42. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej. Wszystkie zespoły prezentowały się pięknie. Słuchając góralskiej muzyki można było skosztować wielu przysmaków takich jak: oscypki, korbacze, bundz – od bacy Kazimierza Furczonia z Leśnicy czy pieczonej baraniny, moskoli, chleba ze smalcem i innych pyszności od Wiktora Zachwiei z Rabki. Przebywający na rynku Krakowskim turyści mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertą turystyczną i atrakcjami gmin powiatu nowotarskiego. Ulotki, publikatory, informatory i gadżety rozdawane na stoisku Powiatowego Centrum Kultury wzbudziły wielkie zainteresowanie publiczności. Dzień Ziemi Nowotarskiej Święto sztuki ludowej i rękodzieła na krakowskim Rynku, 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej uroczyście zakończyli: Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber, Prezes Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień oraz Dyrektor Targów Józef Spiszak.

W imieniu organizatorów pięknie dziękujemy zespołom regionalnym, władzom gminnym i miejskim, wszystkim dzięki którym Dzień Ziemi Nowotarskiej na krakowskim Rynku stał się znakomitą promocją naszego powiatu .

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama