Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Metropolitę ks. kard. Stanisława Dziwisza żegnali i rabianie

Reklama

Społeczeństwo

Metropolitę ks. kard. Stanisława Dziwisza żegnali i rabianie

FullSizeRender 1

KRAKÓW. Msza św. dziękczynna za posługę kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego odbyła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Uczestniczyli w niej i wierni z Podhala, a wśród nich mieszkańcy rodzinnej gminy Raby Wyżnej na czele z wójtem Andrzejem Dziwiszem. W tym wielkim kościelnym wydarzeniu uczestniczyła i sama premier Beata Szydło.

Biskup Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podziękował za 11 lat służby kard. Dziwisza. Podkreślił on, że odchodzący z stanowiska metropolita prowadził krakowski Kościół szlakiem miłosierdzia Bożego.

Głos zabrał i sam kard. Stanisław Dziwisz. Zdradził, że po raz pierwszy o tym mówi, że jego służbę w Krakowie przewidział sam św. Jan Paweł II, co powiedział mu kiedyś kard. Franciszek Macharski.

Wyjaśnił, że to dlatego z pokorą przyjął tę nominację. Dodał, że przy boku św. Jana Pawła II w Krakowie i Watykanie służył w sumie 39 lat. Podkreślił też, że archidiecezja krakowska zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego. Podziękował także biskupom, współpracownikom, wszystkim księżom, braciom i siostrom zakonnym oraz członkom ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, a także parafiom, instytucjom kościelnym, edukacyjnym, oświatowym i charytatywnym oraz poszczególnym władzom wszelkiego szczebla. Podziękował i za Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" i Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Kazanie wygłosił ks. prof. Edward Staniek. Zwrócił uwagę na ważne zadanie jakie od Boga otrzymał kard. Dziwisz, czyli służbę przy Janie Pawle II. - Był prawą ręką, gdy przygotowywano dokumenty, i gdy układał w plecaku kanapki, termos z herbatą. Gdy udawali się na narty, czy spacer. Ręką odpowiedzialną za codzienność i za sprawy trudne – mówił.

W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy Raby Wyżnej na czele z wójtem Andrzejem Dziwiszem, prywatnie bratankiem ks. kardynała. Nic w tym dziwnego skoro gmina Raba Wyżna jest rodzinną gminą odchodzącego ze stanowiska metropolity. Była i radna wojewódzka Barbara Dziwisz, dla której ks. jest wujkiem, a taże najbliższa Dziwiszów oraz poseł rodem z rabiańskiej gminy Edward Siarka. 

Kard. Stanisław Dziwisz był 76. biskupem krakowskiej katedry św. Stanisława. Na urząd metropolity krakowskiego został mianowany 3 czerwca 2005 roku przez papieża Benedykta XVI. Z kolei Paliusz otrzymał 29 czerwca, a 27 sierpnia miał miejsce liturgiczny ingres do Katedry na Wawelu. 24 marca 2006 r. otrzymał on kapelusz kardynalski. Urząd metropolity krakowskiego pełnił przez 11 lat i 5 miesięcy.

Tutaj zdjęcia

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama